Zamknij

Miłe słowa na dobranoc – co powiedzieć partnerowi przed snem?

30.03.2021
Aktualizacja: 30.03.2021 18:14
Miłe słowa na dobranoc to jeden z tych drobiazgów, które składają się na udany związek.
fot. Shutterstock

Miłe słowa na dobranoc potrafią zdziałać wiele dobrego. Bez względu na to, jak długo znamy naszego partnera lub partnerkę, takie słowa powinny być dla nas tak samo ważne. Wypowiadając je, podkreślamy, że druga osoba coś dla nas znaczy, dobrze jej życzymy i przede wszystkim o niej pamiętamy. Kiedy je słyszymy - utwierdzamy się w przekonaniu, że jesteśmy dla kogoś istotni.

O magii słów można mówić wiele. To słowa potrafią porwać tłumy, obrazić i wyjawić najpiękniejsze uczucia. Nazywanie swoich emocji i wyrażanie ich na głos jest jedną z najważniejszych umiejętności, której człowiek uczy się w życiu. Miłe słowa potrafią zdziałać cuda - poprawić nastrój, dodać otuchy, zacieśnić więzi z drugą osobą. Dlaczego miłe słowa na dobranoc są ważne? Co powiedzieć dziewczynie, a czego lepiej nie mówić chłopakowi? Dlaczego mówienie miłych słów dzieciom ma takie znaczenie dla ich rozwoju?

Zobacz także: Śpicie w ten sposób? To dobre dla waszej relacji i zdrowia. Jest też opcja dla singli

Miłe słowa na dobranoc

Miłe słowa na dobranoc to jeden z tych drobiazgów, które składają się na udany związek. Czułe wyznania, małe przyjemności w postaci kwiatów czy czekoladek ucieszą każdą kobietę, a namiętny pocałunek przed snem dla mężczyzny może znaczyć więcej niż tysiące wypowiedzianych przez partnerkę zapewnień o uczuciu. Miłe słowa na dobranoc dla ukochanej lub ukochanego są zatem ważne bez względu na to czy jest to dopiero wasza druga randka, czy też łączy was długoletni związek.

Kiedy mieszkamy razem z ukochaną osobą, problem miłych słów na dobranoc może wydawać się znacznie mniejszy. Szepnięcie do ucha kobiety „dobranoc” i jednoczesne jej przytulenie to idealny sposób na spokojny i miły sen. Jeśli jednak chcesz powiedzieć miłe słowo na dobranoc do dziewczyny, z którą spędziłeś zaledwie kilka randek, sprawa może okazać się dużo bardziej skomplikowana.

Zobacz także: Komplementy dla dziewczyny, czyli jak nie mówić o pięknych oczach

Kilka praktycznych propozycji na miłe słowa na dobranoc

Nie wiesz, jak w niebanalny sposób powiedzieć swojej drugiej połówce lub nowo poznanej dziewczynie „dobranoc”? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

 1. Czasem najprościej znaczy najlepiej. “Dobranoc”, “dobrej nocy”, “spokojnych i kolorowych snów” - powiedziane tuż przed waszym wieczornym rozstaniem to z pewnością dobry sposób dla minimalistów. Jeśli dodasz do tego kilka miłych gestów, takich jak przytulenie czy pocałunek, choć niekoniecznie w usta, ale na przykład w czoło, który symbolizuje troskę i chęć opieki, twoja ukochana z pewnością będzie oczarowana. Słodkie słówka do chłopaka wyszeptane w namiętnym uścisku będą zaś dla niego sygnałem, że czujesz do niego coś więcej niż sympatię.
 2. A może romantyczny SMS z czułym wyznaniem miłosnym na dobranoc? Czasem łatwiej napisać niż wyrazić na głos w oczy swoje uczucia. Taki sposób może być idealnym początkiem przejścia do bardziej zaawansowanego etapu związku. Jeśli nie chcesz jednak deklarować swoich uczuć, ale na odległość powiedzieć „dobranoc”, świetnym pomysłem mogą być także wierszyki lub humorystyczne miłosne obrazki na dobranoc dla niego, lub dla niej.
 3. Po prostu - zadzwoń. Nawet jeśli przed waszym rozstaniem powiedziałeś „dobrych snów”, po powrocie do domu warto zadzwonić, aby życzyć spokojnej nocy raz jeszcze. Dla dziewczyny to jak deklaracja, że będziesz o niej myślał, zasypiając. To także jasny komunikat, że nowo poznanemu mężczyźnie zależy na kobiecie i chętnie spotka się z nią ponownie. Jeśli jesteś w zaawansowanym związku, zadzwoń i powiedz „kocham cię”. Na zapewnienie o swoim uczuciu zawsze jest dobra pora.
 4. Długoletni związek i wspólne mieszkanie to nie powód, aby zapominać o miłych słowach na dobranoc lub czułych gestach. Przytulenie, ucałowanie partnerki przed snem i czułe życzenie dobrej nocy są ważne na każdym etapie związku. Pamiętaj, że czasem zupełnie inne słowa niż zapewnienie miłości mogą być, zwłaszcza dla kobiety, przejawem wielkiej troski ze strony mężczyzny. Która młoda mama nie chciałaby usłyszeć od swojego partnera „połóż się wcześniej, dziś ja poczytam przed snem dzieciom”? Możecie oczywiście prowadzić długie miłosne dialogi przed snem, jednak dla zmęczonej kobiety taki gest będzie często największym przejawem twojej miłości.
 5. A jakich miłych snów na dobranoc dla chłopaka powinna nauczyć się każda dziewczyna? Tu zadanie nie jest najłatwiejsze. Mężczyźni nie są aż tak wrażliwi na słowa. Dla nich o wiele więcej znaczą gesty lub konkretne czyny. Przytul się, pocałuj, zapewnij o jego męskości lub jeśli jesteście na takim etapie związku - pozwól na intymną bliskość.

Zobacz także: Dziesięć przyzwyczajeń ludzi, którzy są w szczęśliwych związkach. Po tym można poznać udaną relację

Miłe słowa na dobranoc w innych językach

Chcesz zaimponować swojej partnerce, a może wprowadzić nieco humoru do waszego życia? Poszukaj odpowiedników naszego rodzimego „dobranoc” w obcych językach. Pamiętaj jednak o różnicach kulturowych i niuansach.

 • Buona notte to najczęściej powtarzane „dobranoc” we Włoszech. Bądź jednak ostrożny - Włosi używają tego sformułowania także wtedy, gdy nie chcą już z daną osobą dyskutować. Jeśli zatem to dopiero początek znajomości, może zrezygnuj z włoskiego pożegnania na koniec dnia.
 • Angielskie sweet dreams to nie tylko życzenie „słodkich snów”, ale też sugestia, aby druga osoba myślała i śniła o nas. To idealny sposób na powiedzenie miłego słowa na dobranoc ukochanemu nawet przez nieśmiałą dziewczynę.
 • Bonsoir to świetny sposób, aby powiedzieć „dobranoc” w języku miłości, czyli po francusku. Pamiętać trzeba jedynie, że Francuzi używają tego słowa także na przywitanie od godziny siedemnastej. Zwróć zatem uwagę, aby jego wypowiedzenie nie okazało się dwuznaczną propozycją, zwłaszcza w przypadku wieczornego rozstania z nowo poznaną dziewczyną.

Zobacz także: Zacznij dzień z uśmiechem i radosnym SMS-em na dzień dobry!

Miłe słowa na dobranoc dla dzieci

Mówienie o swoich uczuciach jest bardzo ważne także w stosunku do dzieci. Psycholodzy twierdzą, że miłe słowa na dobranoc i ucałowanie swojego dziecka przed snem jest szczególnie ważne, kiedy dzień nie należał do udanych. Powodów mówienia swojemu dziecku miłych słów, zapewniających o naszym uczuciu, jest mnóstwo. Do najważniejszych należą:

 • Budowanie u dziecka poczucia własnej wartości - wyznawanie swoich uczuć miłymi słowami dziecku buduje u niego poczucie wartości i szacunku do siebie samego. Czułość pozwala także zbudować wam silną więź, która będzie rzutowała na dorosłe życie i stosunek twojego dziecka do ciebie.
 • Dawanie poczucia bezpieczeństwa - kiedy mówisz dziecku miłe słowa na dobranoc, mimo że dzień był trudny (kłótnie, nieuzasadnione ataki złości u malucha lub zwyczajny foch), dajesz mu do zrozumienia, że akceptujesz go takim, jakie jest, z wszystkimi niedoskonałościami i wadami.
 • Nauka wyrażania emocji - nazywając swoje uczucia pokazujesz dziecku jak samo ma wyrażać emocje. Rolą rodzica jest nauczyć dziecko wyrażać złość, ale także miłość i przywiązanie. Jeśli nie będziesz mówić tego swojemu dziecku, z pewnością będzie ono miało z tym trudności w dorosłym życiu.
 • Nauka budowania relacji z innymi ludźmi - przejawy miłości, w tym miłe słowa, są dla dzieci niezwykle cenną lekcją, która ułatwia im wchodzenie w relacje z innymi ludźmi. Także w przyszłości.

Zobacz także: Czy sen, w którym widzisz niemowlę to dla ciebie dobry znak? Przekonaj się!

Dlaczego warto mówić sobie miłe słowa?

Miłe słowa potrafią zdziałać cuda. Te wypowiedziane rano wprawią w dobry nastrój, rozchmurzą nawet najbardziej ponury dzień, natomiast miłe słowa na dobranoc umilą zasypianie, wpłyną na spokojny sen. Dla wielu mówienie miłych słów jest jednak kłopotliwe. Skąd bierze się ta obawa? Najczęściej jest to strach przed ośmieszeniem lub odrzuceniem. Miłe słowa na dobranoc dla dziewczyny mają przecież być przejawem jakiegoś uczucia. Jeśli jest to początek znajomości, lęk przed nieodwzajemnieniem sympatii jest często dużo silniejszy niż chęć powiedzenia o swoich emocjach. Często jest to jednak błędne koło - druga strona może odebrać twoją skrytość, jako przejaw braku zaangażowania.

Jeśli zaś chcemy miłymi słowami sprawić komuś komplement, często obawiamy się posądzenia o interesowność i skrywanie intencji. Mówienie komplementów to prawdziwa sztuka. Jednak ich przyjmowanie także nie jest łatwe. Negowanie komplementu może przynieść dużo szkody - komplementowany nie przyjmie miłego słowa do wiadomości, uważając, że nie zasługuje na nie, zaś komplementujący poczuje się zakłopotany tym, że jego miłe słowa odebrane zostały inaczej niż zamierzał.