Zamknij

Mężczyźni boją się inteligentnych kobiet. Jest jednak pewien wyjątek

04.08.2022 12:35

Są różne rzeczy, które sprawiają, że mężczyzna nie jest zainteresowany kobietą. Kto by jednak pomyślał, że jedną z nich może być... inteligencja.

Mężczyźni boją się inteligentnych kobiet. Co konkretnie ich przeraża?
fot. Shutterstock

Kobiety często zastanawiają się, co sprawia, że mężczyźni są nimi zainteresowani lub wręcz przeciwnie. Niektóre rzeczy podobają się bowiem facetom i dzięki nim jesteśmy w stanie zdobyć każdego. Są też jednak zachowania kobiet, za którymi mężczyźni wyjątkowo nie przepadają. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące. Wydawać by się mogło, że inteligencja znajduje się w pierwszej z tych grup. Rzeczywistość okazuje się jednak inna. Najnowsze wyniki badań wykazały bowiem, że jedną z rzeczy, która najbardziej przeraża facetów w kobietach, jest... inteligencja.

Zobacz także: 5 rzeczy, dzięki którym zdobędziesz faceta. Robisz je podświadomie

Mężczyźni boją się inteligentnych kobiet

Relacje damsko-męskie bardzo interesują naukowców. Nic więc dziwnego, że prowadzą oni wiele badań na ten temat. 

Portal papilot.pl przytoczył wyniki jednego z nich. To badanie przeprowadzone przez University of Buffalo. Jego wnioski zostały zapisane w czasopiśmie “Personality and Social Psychology Bulletin”.

W badaniu wzięło udział 650 mężczyzn. Mieli oni wykazać, czy chcą wejść w kontakt z inteligentną kobietą, ale w dwóch przypadkach - gdy znajduje się ona w innym pomieszczeniu oraz w momencie, kiedy jest tuż obok nich. Wyniki były bardzo zaskakujące.

Okazało się, że mężczyźni boją się inteligentnych kobiet, ale... tylko wtedy, gdy są one blisko. O wiele chętniej weszliby w konwersację z taką panią, jeżeli znajdowałaby się ona w innym pomieszczeniu.

Zobacz także: Te elementy wyglądu stresują kobiety. Okazuje się, że faceci nie zwracają na nie uwagi

Co najbardziej przeraża mężczyzn w inteligentnych kobietach?

Zdaniem uczonych podejście mężczyzn to tzw. dystans psychologiczny. Polega on na tym, że im bardziej coś jest od nas odległe, tym mocniej się od tego dystansujemy. Dlatego mężczyźni nie mieli problemu z kontaktem z inteligentną kobietą np. poprzez telefon. Problem pojawiał się w bezpośredniej konfrontacji.

Autorka tego badania, prof. Lory Park, twierdzi, że rozmowa na żywo z inteligentną panią może obniżyć samoocenę mężczyzny. To natomiast sprawi, że ta kobieta stanie się w jego oczach mniej atrakcyjna. 

Zobacz także: Chcesz być bardziej atrakcyjny? Noś ubrania w tym kolorze

loader
Edyta Pazura w białym komplecie i Cezary Pazura w granatowym garniturze na premierze filmu
20 Zobacz galerię
fot. Kamil Piklikiewicz/East News

Źródło: papilot.pl