Zamknij

Masz wątpliwości, czy faktycznie kogoś kochasz? Wystarczy, że odpowiesz sobie na te pytania

Anna Respondek
12.01.2018 12:45
Jak powiedzieć kocham cię?
fot. Pixabay

Wyznanie miłości, to poważny krok dla związku. 

Podobno mężczyźni znacznie szybciej niż kobiety przyznają się do swoich uczuć, a aż 10 procent młodych osób nigdy, w żadnym związku, nie dotrwała do momentu, w którym chciałaby powiedzieć te znamienne słowa. 

Wyznanie miłości drugiej osobie to poważny krok dla związku i przypieczętowanie uczucia. W momencie, w którym słyszymy te słowa, zdajemy sobie sprawę z tego, że zaczyna robić się poważnie, dlatego warto nie rzucać ich na wiatr. A co jeśli fraza "kocham cię" budzi w nas skrajnie różne emocje? Z jednej strony już dawno chcielibyśmy to z siebie wyrzucić, a z drugiej ciągle nękają nas wątpliwości? Właśnie w takim momencie warto odpowiedzieć sobie na pytanie pomocnicze i potraktować je jak koło ratunkowe. 

giphy (11)

Czy masz tajemnice, których nigdy nikomu nie zdradzisz?

Każdy z nas zrobił kiedyś jakąś rzecz, której teraz się wstydzi. Albo ma za sobą przeżycia, o których nie chce dyskutować. Zanim powiesz "kocham cię", zastanów się, czy jesteś w stanie podzielić się z drugą osobą swoim sekretem. Tajemnice w związku nigdy nie kończą się dobrze i zawsze, wcześniej czy później, wychodzą na na światło dzienne. 

Czy chcesz, aby twój związek był perfekcyjny?

Jeśli odpowiedziałeś na to zdanie twierdząco, to czas przestać oglądać komedie romantyczne i zainteresować się rzeczywistością. Żaden związek nie jest doskonały, nie mówiąc już o partnerach. Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele masz wad, z którymi musisz żyć na co dzień. Twój ukochany lub ukochana też je ma. Oczywiście nad niedoskonałościami można popracować, jednak nie licz na to, że partner za każdym razem będzie pamiętał o tym, żeby zebrać z dużego pokoju brudne skarpetki, które tak pięknie zdobią wasz dywan. 

giphy-downsized (50)

Czy przyjaźnisz się z ukochanym?

Namiętność i pasją są w związku niezwykle istotne. Niestety nie da się jedynie na nich zbudować trwałej relacji. Przyjaźń z ukochanym to naprawdę ważna sprawa, więc nie można jej bagatelizować. Czy umiecie spokojnie porozmawiać o wszystkich trudnych tematach? Czy słuchasz go, kiedy tego potrzebuje, a on interesuje się tobą i twoimi problemami? Miłość i przyjaźń powinny iść ze sobą w parze. 

Czy ufasz partnerowi?

Z zaufaniem jest podobnie jak z przyjaźnią. W miłości jest niezbędne, aby móc stworzyć naprawdę szczęśliwy związek. Musisz mieć pewność, że zawsze możecie na sobie polegać, że ukochany nigdy nie zrobi czegoś wbrew tobie. Zaufanie przydaje się w życiu codziennym bardzo często, również w kwestiach intymnych. Miłość to ryzykowny "biznes", jednak w większości przypadków się opłaca. I pamiętaj, to że raz zdarzyło się partnerowi delikatnie zawieść twoje zaufanie, nie oznacza, że należy go zupełnie skreślić. 

giphy-downsized (51)

Czy pożądanie to najważniejsze uczucie?

To fantastycznie, że pożądanie między wami nie maleje, jednak, choć to przykre, czasem trzeba wyjść z sypialni i zmierzyć się z szarą rzeczywistością. Co wtedy? Czy dogadujecie się tak samo dobrze jak w łóżku? Jeśli tak, nie ma obaw, że coś jest nie w porządku. Jeśli nie, trzeba zastanowić się nad tym, czy przyciąga was do siebie coś więcej niż napięcie seksualne. 

Czy to nie lek na złamane serce?

Między jednym związkiem a drugim nie zrobiłeś sobie długiej przerwy. Poprzedni partner albo partnerka zranili cię, ale na szczęście na twojej drodze zjawił się on lub ona i pomogli ci dojść do siebie. Jeśli tak jest, to czy aby na pewno to co do nich czujesz, to nie lek na złamane serce. Ich uczucie może się stać dla ciebie plastrem na niezabliźnione rany, ale czy to oznacza, że naprawdę kochasz? 

giphy-downsized (49)