Zamknij

Masz nowego partnera? Po tylu godzinach możesz pójść z nim do łóżka

10.02.2017 17:01
Kiedy pójść do łóżka?
fot. Pixabay

Freud zdał sobie sprawę już dawno, że wszystko, co motywuje człowieka, sprowadza się do sypialni. I nie chodzi o sen.

Naukowcy od dawna starali się odpowiedzieć na nurtujące singli pytanie: kiedy można pójść do łóżka. Uprawianie pierwszego seksu z osobą, wobec której ma się plany na długotrwałą relację, musi być przemyślane. Oczywiście nie ma nic złego w spontaniczności, ale statystyki nie kłamią.

Odpowiedź na pytanie: "Kiedy można uprawiać pierwszy seks?" nie jest wcale jednoznaczna. Według portalu Independent.co.uk już wcześniej wielokrotnie analizowano tę kwestię. Jednak trudno określić najlepszy czas w związku na to, aby poznać się nawzajem w sferze seksualnej. Nieliczne badania obrały sobie za cel przyjrzenie się relacjom obojga partnerów i stwierdzenie, czy wpływ na nie miał termin... pierwszego razu liczony od początku znajomości przyszłych zakochanych.

Im wcześniej tym nie lepiej

Jedną z osób, które jako pierwsze zaczęły zastanawiać się nad momentem emocjonalnego połączenia między partnerami była profesor Sandra Metts. To ona na początku tego wieku przeprowadziła badania na 300 studentach i studentkach Uniwersytetu Stanu Illinois. Jak się okazało pary, które powiedziały przed pójściem do łóżka magiczne "Kocham cię", miały bardziej udane związki od osób, które odkryły w sobie miłość dopiero później.

W przypadku, kiedy wyznanie uczuć padało dopiero po upojnych chwilach spędzonych w łóżku, pary odbierały to jako niezręczną sytuację i w dłuższej perspektywie czasu wpływało to na ich związek negatywnie. Ponadto naukowcy wspólnie twierdzą, że warto poświęcić trochę uwagi partnerowi przed intymnym zbliżeniem, co pozwoli na jeszcze większe pogłębianie między sobą więzi.

Na stronie Independent.co.uk zostały zebrane porady ekspertów dotyczące chwili w związku, w której pójście ze sobą do łóżka przynosi najwięcej korzyści dla obojga. Temat jest dosyć delikatny, dlatego łatwo się sparzyć - chociażby ponaglając do tego drugą stronę, która jeszcze nie jest na to emocjonalnie przygotowana. Według Deana Busby'ego, dyrektora szkoły życia rodzinnego na Brigham Young University, im dłużej osoby w związku zwlekają z seksem, tym ich relacja będzie w przyszłości stabilniejsza i bardziej satysfakcjonująca.

Austin Powers
fot. Giphy.com

Kiedy pójść do łóżka? Co się odwlecze...

Psychoterapeuta z Waszyngtonu, Toni Coleman, w wywiadzie dla Business Insidera z 2015 roku sugeruje, że warto dać sobie przynajmniej trzy miesiące na to, by po rozpoczęciu relacji zacząć współżycie. Tak zwany "miesiąc miodowy" związku trwa kilka pierwszych miesięcy i właśnie wtedy emocje są najsilniejsze. Osoby, które pójdą ze sobą do łóżka właśnie w środku tej fazy, mogą liczyć na większe doznania i lepsze efekty niż po seksie na pierwszej randce.

Jednak dla Bartona Goldsmitha, psychoterapeuty z Kaliforni, gdy pierwsze miesiące związku miną, na pierwszy raz pary będzie już za późno. Według niego na seks po prostu oboje partnerów nie ma już tak silnej ochoty, jak na początku. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych w 2012 roku, dzięki którym okazało się, że pożądanie seksualne po tym okresie spada szczególnie u kobiet.

Ale według doświadczeń Bartona Golsmitha przed współżyciem wymagany jest mimo wszystko pewien odstęp od rozpoczęcia znajomości - w sumie 36 wspólnie spędzonych ze sobą godzin. Nie muszą jednak następować bezpośrednio po sobie. Do tej puli wliczają się wszystkie chwile, w których para np. je ze sobą obiad, idzie do kina, wychodzi na imprezę. Przeważnie limit tych godzin zostaje wyczerpany dopiero po kilku tygodniach. 

Para po seksie
fot. Giphy.com