Zamknij

Masturbacja to wciąż temat tabu. Co o niej wiemy i czy jest zdrowa?

25.07.2019
Aktualizacja: 12.11.2019 14:31

Masturbacja nie powoduje chorób psychicznych ani ślepoty, ale pojawia się problem, gdy zastępuje życie seksualne, zamiast je urozmaicać. Jakie są mity na temat masturbacji? Poznaj techniki i wpływ onanizmu na zdrowie. 

Masturbacja
fot. Shutterstock

Wstydzimy się mówić o seksie, ale jeszcze bardziej czerwienimy się, gdy pada słowo masturbacja. Straszono nią od zarania dziejów. Onanizm miał powodować ślepotę, choroby psychiczne, a nawet bezpłodność. Jeszcze dziś, zwłaszcza wśród katolików, pokutuje przekonanie, że masturbacja jest grzechem. A co sądzą o niej specjaliści badający seksualność człowieka?

Zobacz także: Jak poznać, czy on cię kocha? Przekonaj się!

Masturbacja - mity na temat onanizmu

Masturbacja to nic innego jak stymulacja własnych narządów płciowych w celu osiągnięcia orgazmu. Pojęcie to znane było już w starożytności. W XIX wieku mówiło się o negatywnym wpływie masturbacji na zdrowie człowieka. Kościół katolicki nazywa onanizm "samogwałtem" i potępia podobne praktyki jako "wykroczenie przeciw czystości" i stawia na równi z prostytucją czy gwałtem.

Masturbacja niewątpliwie wciąż pozostaje tematem tabu. Wokół tego tematu narosło wiele mitów. Warto rozwiać kilka z nich.

Masturbacja dotyczy tylko nastolatków?

Nieprawda. Onanizm występuje od okresu niemowlęctwa do starości. Chociaż rzeczywiście w okresie dojrzewania dotyczy aż 90 proc. chłopców i 60 proc. dziewcząt. Dla nastolatków onanizm jest często odkrywaniem własnej seksualności, natomiast w późniejszym wieku może stanowić on zastępczą formę zaspokojenia seksualnego.

Masturbacja prowadzi do impotencji, bezpłodności czy chorób psychicznych?

Nie ma badań, które potwierdzałyby tę tezę. Masturbacja nie prowadzi do jakichkolwiek chorób, z psychicznymi włącznie, o ile jest ona uzupełnieniem życia seksualnego. Jeśli masturbacja staje się nałogiem, a seks kojarzy się wyłącznie z taką formą zaspokajania, należy udać się po poradę do seksuologa. Co więcej, masturbacja może poprawić stan spermy, dzięki czemu łatwiej o zapłodnienie.

Zobacz także: Kryzys w związku? 6 sposobów na to jak naprawić związek lub małżeństwo

Masturbacja powoduje raka prostaty?

To znów nieprawda. Według badań przeprowadzonych w 2015 roku podczas kongresu American Urological Association w Nowym Orleanie zwiększona aktywność seksualna (a więc także onanizm) zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Partnerzy masturbują się, ponieważ nie czerpią przyjemności z seksu?

Tak się może dziać, ale nie musi. W większości przypadków kobieta lub mężczyzna masturbuje się, aby zredukować napięcie seksualne, np. podczas nieobecności tej drugiej osoby. Wiele osób traktuje też masturbację jako część zbliżenia i stymuluje swoje narządy płciowe po to, by podnieść temperaturę w sypialni.

Zobacz także: Pozycja na jeźdźca - jak osiągnąć rozkosz?

Masturbacja - czy jest zdrowa? Zalety i wady onanizmu

Zalety masturbacji

Podczas masturbacji w mózgu wydzielają się hormony - dopamina i endorfiny - odpowiedzialne za dobry nastrój i przyjemność oraz prolaktyna, która pozwala się zrelaksować i ułatwia zasypianie.

Masturbacja ma wiele korzyści zdrowotnych:

  • redukuje napięcie i stres
  • poprawia i urozmaica życie seksualne
  • poprawia jakość snu
  • poprawia koncentrację
  • łagodzi skurcze menstruacyjne
  • wpływa na libido
  • zapobiega zwiotczeniu mięśni w okolicach narządów intymnych

Wady masturbacji. Uzależnienie od onanizmu

W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że masturbacja staje się jedynym sposobem na rozładowanie napięcia - nie seksualnego, ale psychicznego. Jeśli osoba, która nadużywa masturbacji, nie jest w stanie w inny sposób poradzić sobie ze swoimi problemami, powinna odwiedzić specjalistę. Być może konieczna będzie psychoterapia.

Czasem jeden z partnerów nie może osiągnąć satysfakcji z seksu, a przyjemność osiąga jedynie przez masturbację. U mężczyzn może dochodzić do przedwczesnego wytrysku lub problemów z erekcją, u kobiet natomiast do unikania seksu lub braku orgazmu, który jest ona w stanie przeżyć jedynie sama ze sobą. W takich przypadkach warto poprosić o pomoc eksperta.

Masturbacja może prowadzić do uzależnienia. Jeśli myśli o niej zaprzątają głowę przez większą część dnia, a dana osoba odczuwa przymus podporządkowywania swojego życia zawodowego i prywatnego onanizmowi, należy niezwłocznie rozpocząć leczenie.

Masturbacja u kobiet i mężczyzn - techniki. Jak się masturbować?

Mężczyzna zaciska dłoń wokół penisa i wykonuje ruchy w górę i w dół - to najpopularniejszy sposób na pobudzanie narządów płciowych. Inną techniką onanizmu u panów jest umieszczenie penisa między dwoma przedmiotami i pocieranie go o nie, a także polewanie go na przemian - strumieniem zimnej i ciepłej wody - aby osiągnąć orgazm mężczyzna może posłużyć się ręką.

Przyjemne może okazać się również nałożenie pierścienia erekcyjnego (dzięki niemu członek będzie lepiej ukrwiony, a doznania silniejsze) lub wykorzystanie tzw. sztucznej pochwy.

Masturbacja u kobiet zależy od upodobań. Niektóre panie wolą wykorzystywać palce, żeby osiągnąć rozkosz. Pieszczą nimi łechtaczkę i przednią ścianę pochwy, gdzie znajduje się punkt G. Inne wolą wykorzystać wibrator, który można nie tylko wprowadzić do pochwy, ale stymulować nim wargi sromowe oraz łechtaczkę (w tym ostatnim przypadku trzeba być delikatnym). Zastosowany lubrykant pozwoli na nawilżenie okolic intymnych, a tym samym zapobieganie obtarciom.

Innym sposobem na rozładowanie napięcia seksualnego jest prysznic. Kobieta może na przemian polewać łechtaczkę strumieniem ciepłej i zimnej wody aż do osiągnięcia orgazmu.

Zarówno panie, jak i panowie mogą zwiększyć swoje doznania poprzez oglądanie filmów erotycznych.

Zobacz także: Pozycje w seksie dla niej i dla niego. Które są najlepsze?

Sprawdź, jaką żoną będziesz w przyszłości. Te pytania mogą cię zaskoczyć!

loader
Na zdjęciu pozuje uśmiechnięte małżeństwo. W tle widać czerwone róże.
Rozwiąż quiz

Odpowiedz na kilka pytań i przekonaj się jaką żoną będziesz w przyszłości

Na zdjęciu pozuje uśmiechnięte małżeństwo. W tle widać czerwone róże.

Lubisz gotować?