Zamknij

Ludzie nie zdradzają z powodu nudy. Okazuje się, że problem leży gdzie indziej

Adrianna Olejnik
25.10.2016 11:32
Dlaczego ludzie zdradzają?
fot. East News

Wytłumaczył to dokładnie Neil Strauss, autor książki "Prawda: niewygodna książka o związkach".

Neil Strauss, amerykański pisarz i dziennikarz, w swojej nowej książce "Prawda: niewygodna książka o związkach", przedstawia powody, dla których ludzie zdradzają. Jak dowodzi, nie chodzi przede wszystkim o nudę w związku lub chęć doświadczenia czegoś nowego. Jako częstą przyczynę skoku w bok wskazuje błędne postrzeganie partnera przez drugą osobę w związku.  

Myślę, że przyczyną szukania innych partnerów poza związkiem jest fakt, że ludzie zmieniają swoje podejście do drugiej osoby. Zamiast traktować go jak równoważną osobę, zaczynają przekładać na niego cechy, jakie przypisuje się rodzicowi - tłumaczy w rozmowie z Businessinsider.com.

Zachwianie relacji spowodowane myśleniem o drugiej osobie jako uosobieniu cech rodzica może skutkować niechęcią i zmęczeniem. Chodzi przede wszystkim o kontrolę. Jeśli przyjmiemy, że partner-rodzic skupia się tylko na tym, żeby kontrolować nas i nasze działania, trudniej nam przekonać się, że może być interesującym obiektem seksualnym. Zamykamy się na jego potrzeby, tłumiąc równocześnie własne.

Przeszłość rzutuje na przyszłość

Drugim ważnym aspektem może być fakt przenoszenia znanych z rodzinnego domu wzorców na związki damsko-męskie. Neil Strauss podaje swój przykład, jako najlepiej obrazujący problem. Kiedy role się odwracają i, jak w jego przypadku, matka zaczyna traktować syna jako osobę odpowiedzialną za prowadzenie domu i poczucie bezpieczeństwa w rodzinie, może dojść do przełożenia tego schematu na późniejsze nawiązywane przez niego relacje. Partnerka takiego mężczyzny będzie przez niego odrzucana, bo kojarzyć się będzie z ciążącym na nim obowiązkiem.

Nie ma to nic wspólnego z nią. To on nie potrafi sobie poradzić z własnymi doświadczeniami, potrzebuje psychologicznego wsparcia - tłumaczy Neil Strauss.

Pisarz książkach opisuje relacje międzyludzkie, zwracając szczególną uwagę na przyczyny ich ostatecznego kształtu. Należy pamiętać, że partner to nie rodzic i żadne doświadczenia wyniesione z domu nie powinny wpływać na osobę, która nie jest nimi obarczona.