Zamknij

List miłosny - jak napisać, aby chwytał za serce?

07.03.2021
Aktualizacja: 07.03.2021 23:43
List miłosny to coś, co warto napisać.
fot. Shutterstock

Listy miłosne od wieków stanowią niezaprzeczalny dowód oddania, romantyzmu i głębokich uczuć. Wysyłano je sobie za pośrednictwem posłańców, gołębi, telegramów, a w końcu tradycyjną pocztą. Dziś ten rodzaj okazywania sobie uczuć został zastąpiony w dużej mierze elektronicznymi formami komunikacji, jednak nic nie zostanie tak docenione przez drugą osobę jak szczere wyznanie przelane na papier.

Darzysz kogoś miłością i chcesz w wyjątkowy sposób to okazać? List miłosny będzie znakomitym pomysłem, który z całą pewnością poruszy serce obiektu twoich westchnień. Z tego wpisu dowiesz się, jak powinien wyglądać prawdziwy list miłosny. 

Zobacz także: Po czym poznać, że jest się zakochanym? Oto najważniejsze "symptomy"

List miłosny - podstawy 

List miłosny, jak każde inne pismo, musi spełniać pewne zasady. W swojej korespondencji musisz umieścić: 

 • Datę - w prawym górnym rogu. Możesz umieścić przed datą nazwę miejscowości, w której obecnie się znajdujesz. 
 • Nagłówek - innymi słowy powitanie, które powinno zostać napisane na środku. Możesz umieścić w nim imię ukochanej osoby, np. „Droga Kasiu”, „Ukochany Marcinie”, „Mój kochany”, „Najdroższa”, itp. 
 • Wstęp - na początku uzasadnij, dlaczego piszesz ten list. Pamiętaj o akapicie oraz o zachowaniu formy grzecznościowej. Wszystkie zwroty muszą być napisane dużą literą (Ty, Tobie, Ci, Ciebie). 
 • Rozwinięcie - od następnego akapitu zacznij pisać o tym co czujesz, napisz szczerze to, o czym myślisz, co wspominasz i za co doceniasz waszą relację. 
 • Zakończenie - na koniec możesz przesłać pozdrowienia, życzenia albo napisać krótkie podsumowanie swojego miłosnego wywodu. 
 • Podpis - nie zapomnij się podpisać! Możesz również dodać post scriptum (PS), w którym zawarte może być krótkie wyznanie (np. po prostu „Kocham Cię”), piękny cytat, wiersz lub dygresja. 

List miłosny dobrze jest pisać „na brudno”, by nie niszczyć drogiego i kunsztownie wykonanego papieru. Nie spodziewaj się, że pierwsza wersja będzie nadawała się do wysyłki. Przepisując swój list „na czysto”, skoryguj wszelkie błędy, postaraj się pisać starannie i wyraźnie. Najlepiej przeczytaj list kilka razy i nanieś poprawki, zanim przeniesiesz jego treść na papeterię. 

Zobacz także: Etapy związku - czy znasz je wszystkie?

Jaki jest cel pisania listu do ukochanego/ukochanej? 

Odpowiedź na to pytanie znasz tylko ty, jednak, by ułatwić ci pisanie listu miłosnego do ukochanego lub ukochanej, przedstawimy ci kilka zagadnień, które warto w nim zawrzeć. Najlepsza oczywiście będzie szczera treść, płynąca prosto z twojego serca. Jeśli jednak nie wiesz jak ubrać w słowa swoje uczucia, umieść w liście odpowiedzi na poniższe pytania. 

 1. Co czuję, gdy ją/jego widzę? 
 2. Jak się przy niej/nim zachowuję, o czym myślę, gdy jesteśmy razem? 
 3. O czym myślę, gdy nie jesteśmy obok siebie? Co wtedy wspominam? 
 4. Co w niej/nim kocham najbardziej
 5. Jak widzę naszą wspólną przyszłość
 6. Jak często o niej/nim myślę
 7. Na czym najbardziej mi zależy w tej relacji? 
 8. Za co ją/jego doceniam
 9. O co chcę ją/jego prosić? O czym marzę
 10. Jak wygląda mój dzień, gdy jesteśmy daleko od siebie? 

Te pytania z pewnością pomogą ci określić swoje emocje i przelać je na papier. Twoja druga połówka bez wątpienia doceni twoją szczerość i zaufanie, jakim ją obdarzasz, pisząc takie wyznania. 

Zobacz także: Kryzys w związku? Nie zmarnuj takiej szansy na prawdziwą miłość!

A może list o miłości? 

List miłosny niekoniecznie musi być wyznaniem uczuć wprost. Jeśli chcesz, by twoja korespondencja była naprawdę wyjątkowa, napisz list o miłości. Określ w nim, czym według ciebie jest miłość, jaki ma wpływ na twoje życie. Tego typu wyznanie jest swego rodzaju formą terapii - pozwoli ci zdefiniować wszelkie emocje, które w tobie drzemią. W takim liście o miłości nie musisz nikogo przekonywać do swoich uczuć, niczego udowadniać, ani o nic prosić. To najszczerszy gest, jaki możesz podarować ukochanej osobie. 

Romantyczny list do ukochanego lub ukochanej może być tworzony nie tylko wtedy, gdy jesteście od siebie daleko. Możesz pisać swoje wyznania, kiedy tylko poczujesz potrzebę podzielania się swoimi myślami i emocjami. Nawet jeśli mieszkacie razem lub gdy widujecie się bardzo często. Forma listu miłosnego jest również łatwiejszym sposobem na przekazanie komuś swoich uczuć. Prościej jest niektóre rzeczy napisać, niż wypowiedzieć. Co więcej, w liście masz szansę się wykazać. Możesz poświęcić dużo czasu na jego napisanie i zawrzeć w nim wszystkie swoje odczucia, podczas gdy w rozmowie część myśli lubi ulatywać.