Zamknij

Które lata po ślubie są najlepsze dla małżeństwa? Pary z różnym stażem opowiadają o najczęstszych problemach

Anna Respondek
20.07.2017 13:24
Szczęśliwe małżeństwo
fot. East News

Jak zbudować dobre małżeństwo? Na czym oprzeć relacje żeby były trwałe? Gdzie szukać szczęścia? O swoich związkach opowiadają cztery pary. 

Nie ma uniwersalnego sposobu na szczęście. Niektórzy szukają go w pojedynkę, inni pragną mieć przy sobie jedną, wyjątkową osobę, którą będą kochać do końca życia. Zbudowanie trwałego związku, pełnego uczucia, nie jest łatwym zadaniem. O wszystko w życiu należy dbać, również o miłość. Cztery pary, z różnym stażem małżeńskim, zostały zapytane przez portal Dailymail.co.uk o swoją receptę na udane małżeństwo i jak relacja między nimi zmieniała w poszczególnych latach, które upłynęły od złożenia przysięgi małżeńskiej. 

Pierwszy rok małżeństwa

Kylie i Ben Cooperowie są małżeństwem od roku. Od ponad pięciu lat mieszkają razem, jednak nie decydowali się na ślub, ponieważ rodzice jednego, jak i drugiego, są po rozwodzie. Bali się, że podobny los może spotkać ich relacje. Kylie przyznaje, że to zaproszenia na śluby znajomych sprawiły, że i ona tego zapragnęła.

Byliśmy na wielu ślubach przyjaciół. Ja także zapragnęłam swojego "wielkiego dnia". Wydaliśmy wszystkie oszczędności na ślub, zaprosiliśmy dziewięćdziesięcioro przyjaciół i najbliższych. Teraz oszczędzamy na dom. Jeśli chcemy założyć w przyszłości rodzinę, musimy dużo pracować i oszczędzać każdy grosz. 

Wydawać by się mogło, że pierwsze miesiące po ślubie, to najlepszy okres w życiu seksualnym małżeństw. Kylie przyznaje, że seks w ich przypadku nie był  najważniejszy, tłumacząc, że "mają za dużo mają na głowie".

Jesteśmy ciągle zmęczeni, zdenerwowani, dlatego seks nie jest na szczycie naszej listu priorytetów. Domyślam się, że tak może to wyglądać dla pary, która wcześniej ze sobą nie mieszkała i po ślubie ma prawdziwy "miesiąc miodowy". 

Czasem bywa tak, że Kylie ze swoim mężem mijają się. On pracę zaczyna wcześnie, ona zmianę kończy późno. Jest mało czasu, żeby być razem i dbać o związek.

Ben zaczyna zmianę wcześnie, ja kończę późno. Bywają dni, że nie widzimy się za dużo. Pomimo to myślę, że jesteśmy dobrze zsynchronizowani. Odkąd wzięliśmy ślub, kłóciliśmy się tylko dwa razy i to tylko o pieniądze. Żadne z nas nie lubi marnowania pieniędzy. 

Ben przyznaje z kolei, że sporą radość sprawia mu, kiedy dostaje listy zaadresowane do "Pani i Pana Cooper". 

Moi rodzice rozwiedli się, kiedy miałem pięć lat. Nie widziałem mojego ojca przez kilka lat i zazdrościłem przyjaciołom, których rodzice byli razem. Naprawdę chciałem stabilnej rodziny dla moich dzieci. To wydaje się jednak dużo trudniejsze dla naszej generacji. Żeby zdobyć hipotekę, musieliśmy zebrać dużą sumę pieniędzy. Tak ciężka praca wpływa na nasz związek.

Seks według Bena jest ważny w związku, jednak jak sam przyznaje, czasem jest zbyt zmęczony, żeby nawet o nim pomyśleć. Istotne dla Bena są również pasje, z których nie powinno się całkiem rezygnować dla drugiej osoby.

Nie jesteśmy non stop razem, ponieważ mamy swoje hobby. Ja lubię łowić ryby, a Kylie medytuje i uprawia jogę. Myślę, że kiedy pojawią się dzieci, będziemy mieli mniej czasu na te przyjemności. 

Według Bena, dzieci spoją ich związek jeszcze bardziej. 

Jestem pewien, że posiadanie dzieci zwiąże nas ze sobą jeszcze bardziej. Kiedy Kylie będzie w domu na macierzyńskim, będziemy mogli częściej i więcej się widywać. Niestety zdecydowanie będzie musiała wrócić do pracy. Mało która rodzina potrafi utrzymać się na jednej pensji. 

Pierwszy rok małżeństwa
fot. pixabay

Dziesięć lat małżeństwa

Świeżo upieczone małżeństwo boryka się z zupełnie innymi problemami niż małżeństwo z dłuższym stażem. Kim i David mają dwoje dzieci, prowadzą również własną działalność gospodarczą. Przyznają, że wychowywanie dzieci i zajmowanie się biznesem jest bardzo stresujące i męczące. Wszyscy powtarzają im, że są aktualnie w najbardziej wymagającej fazie małżeństwa. 

Jak się okazuje, większość ich kłótni, podobnie jak u młodszego stażem małżeństwa, dotyczy pieniędzy. 

Mówię, że wyskoczę po mleko i wracam z zakupami za czterdzieści funtów. To denerwuje Davida, ponieważ jest bardzo oszczędny. Kolejnym spornym tematem jest zmywarka. Śmieję się czasem, że jeśli się kiedyś rozwiedziemy, to dlatego, że źle wkładam naczynia do zmywarki - wyjaśnia Kim. 

Kim zauważa różnice w prowadzeniu domu w porównaniu z poprzednim pokoleniem. Przyznaje, że wraz z mężem wszystkim dzielą po połowie. Razem pracują, razem sprzątają i razem zajmują się dziećmi. 

David jest bardzo otwarty, nigdy nie myśli o czymś, że jest to "kobiece zadanie". Jest to jedna z wielu rzeczy, które w nim kocham - zachwyca się Kim. 

Według kobiety, posiadanie dzieci zabija spontaniczność w wielu dziedzinach. Niejednokrotnie kiedy David ma ochotę na seks, ona woli siąść z kieliszkiem wina i porozmawiać. Jak sama przyznaje, na tym etapie jest to dla niej ważniejsze. 

Życie będzie łatwiejsze, kiedy Mia pójdzie do szkoły. Ale póki co dzieci są bardzo małe, trudno jest sobie wyobrazić, że pewnego dnia dorosną i się wyprowadzą i znowu będziemy tylko we dwoje - stwierdza Kim. 

David przyznaje jednaki że nie czuje żalu, że jego życie kręci się teraz wokół rodziny. 

Oboje kochamy nasze dziewczynki. Przez większość wieczorów, kiedy dzieci są już w łóżkach, rozmawiamy o tym, co będzie w pracy albo w domu. Czasem jednak siadamy przed telewizorem, zbyt zmęczeni, żeby zamienić ze sobą słowo - przyznaje David.

Wyjście na romantyczną kolację, kiedy posiada się dwoje dzieci, nie jest takie łatwe. Jak doradza mężczyzna, wszystko należy odpowiednio zaplanować, zamówić opiekunkę do dziecka. Jednak według Davida, dzięki tym wszystkim przeszkodom, czas wspólnie spędzony jest jeszcze ważniejszy i lepszy. 

Oczywiście, nie możemy teraz uprawiać seksu, kiedy tylko mamy na to ochotę. Ale to sprawia, że się do niego bardziej przykładamy, kiedy jest już czas. Nie jestem słodkim, romantycznym gościem, który zawsze mówi żonie komplementy. Czuję się jednak szczęściarą będąc jej mężem. Jest wspaniałą żoną i matką - zachwyca się.

Dbajmy o związek na każdym etapie
fot. pixabay

Dwadzieścia pięć lat małżeństwa

Julie i Ben są ze sobą długo. Ben nie jest pierwszym mężem kobiety. Jej pierwsze małżeństwo było nieszczęśliwe, jak sama przyznaje. Bardzo zależało jej na tym, aby tym razem się udało. Pobrali się po osiemnastu miesiącach bycia razem. Początkowo ich związek był nieprzewidywalny. Większość kłótni wszczynała Julie, ponieważ obiecała sobie, że żaden mężczyzna nie będzie jej więcej mówił, co ma robić. 

Jestem szczęśliwa, że Ben jakoś sobie ze mną poradził i próbował udowodnić mi, że nie ma zamiaru mnie kontrolować. Jest to jeden z powodów, dla których go kocham - przyznaje Julie.

Małżeństwo Julie i Bena jest nadal oparte na dużym kontakcie. Ważna jest dla nich intymność, szczerość i śmiech. Uważają, że to podstawa udanego małżeństwa. Za kolejny czynnik udanego związku uważają posiadanie dobrej opiekunki.

Było mi bardzo trudno, kiedy dekadę temu dzieci wyprowadziły się z domu. Ale to dało nam całkiem nowe spojrzenie na związek. Obecnie jesteśmy dużo bardziej wyluzowani - stwierdza Julie.

Ben zdecydował się opowiedzieć co nieco na temat ich życia intymnego. Seks był zawsze bardzo ważny dla pary, tak samo jak jego częstotliwość.

Przeszliśmy od kochania się dwa razy dziennie, do kochania się co dwa dni. Musieliśmy się zmierzyć z wieloma wyzwaniami, ja miałem sklep z meblami, który musiałem zamknąć trzy lata temu, ponieważ nie przynosił wystarczających profitów. Zacząłem jeździć taksówką, żeby przynosić dodatkową pensję do domu - mówi Ben.

W trakcie małżeństwa, musieli zmierzyć się również z chorobą Julie, która miała raka piersi. Ben przyznaje, że myśl o życiu bez Julii jest nie do zniesienia. Według niego, to ona wszystko trzyma razem. 

Chciałbym, abyśmy na emeryturze przenieśli się do Hiszpanii. Wiem jednak, że to nie będzie łatwe, żeby Julie była tak daleko od swoich dzieci, wnuków i prawnuków. Będziemy musieli się z tym zmierzyć, kiedy przyjdzie na to czas - wyznaje Ben.

Długie małżeństwo to szczęście
fot. pixabay

Pięćdziesiąt lat małżeństwa

Prawdopodobnie każde szczęśliwe małżeństwo marzy o takim stażu. Bycie tyle lat z jedną osobą wymaga wiele pracy i szczęścia jednocześnie. Christine i Tony pobrali się w 1967 roku i jak sama kobieta przyznaje, trudno uwierzyć, że minęło już pięćdziesiąt lat od tamtego wydarzenia. Wspomina te czasy z rumieńcem na twarzy.

To było takie ekscytujące być mężem i żoną. Przeprowadziliśmy się prosto do Londynu, spędziliśmy tam wspaniały czas pracując i spotykając się z przyjaciółmi. Od tamtego czasu doświadczyliśmy radości bycia rodzicami i dziadkami. Jak w każdym małżeństwie, były wzloty i upadki. Tony, jako nauczyciel, pracował bardzo długo, kiedy nasze dzieci były małe. Denerwowałam się musząc cały czas zajmować się nimi sama, z całą moją rodziną na północy. To prowadziło do spięć, jednak z tej perspektywy to bardzo odległe wspomnienia - wspomina. 

Christine przyznaje, że było jej bardzo ciężko, kiedy dzieci się wyprowadziły. Starała się zapełnić wtedy czas wyjściami do teatru i korzystaniem z atrakcji proponowanych przez Londyn. Wspomina również o seksie, który aktualnie jest dla nich dużo mniej istotny. 

Powoli oddalaliśmy się od tej części naszego związku, wydaje mi się, że jest to zupełnie naturalne - przyznaje Christine.

Według Christine, pojawienie się wnuków było ożywcze. Jest jej niezmiernie żal par, które rozwodzą się zanim ich wnuki przyjdą na świat, ponieważ przeżywanie tych chwil razem jest wyjątkowe. 

Płomienna miłość, z biegiem lat, zamieniła się w szacunek, tolerancję i czułość. Ostatnio czytałem, że małżeństwo jest dobre dla zdrowia, dlatego myślę, że żadne z nas nie miało większych problemów zdrowotnych - żartuje Tony. 

Mężczyzna mówi, że rozumie dlaczego niektóre pary się rozstają, kiedy dzieci dorastają - trzeba na nowo wszystko pozbierać i poradzić sobie z problemami. Jak wyznaje, u niego dobrym sposobem na wzburzone emocje było wyjście do pubu na piwo i poczytanie gazety. 

Odkąd dzieci się wyprowadziły, spędzamy dużo więcej czasu razem. Nadal widzę w Christine tę młodą kobietę, z którą się ożeniłem, z jej długimi ciemnymi włosami, idealną figurą i zamiłowaniem do ubrań firmy Biba. Jestem bardzo szczęśliwym mężczyzną - wyznaje. 

Czy istnieje idealny przepis na długie i szczęśliwe małżeństwo? Tego nie wie nikt. Warto jednak czasem posłuchać starszego pokolenia i skorzystać z jego rad. A nóż widelec za pięćdziesiąt lat każdemu z nas uda się dotrwać do złotych godów i nie tylko ;)

giphy (1)