Zamknij

Książę Filip nie mógł tego wybaczyć królowej. Każdy mężczyzna miałby z tym problem

24.08.2021 10:13
Książę Filip miał żal do królowej Elżbiety. Tego nie mógł jej wybaczyć
fot. Rex Features/East News

Książę Filip jako mąż królowej musiał iść na wiele kompromisów. Jedna rzecz była dla niego szczególnie trudna do zaakceptowania.

Choć wydawać się może, że życie w rodzinie królewskiej przypomina bajkę, w rzeczywistości może być bardzo uciążliwe. Wszyscy jej członkowie muszą bowiem przestrzegać surowych zasad panujących na dworze. Dobitnie przekonał się o tym książę Filip. Jako mąż królowej miał wiele obowiązków, ale także zakazów, których musiał przestrzegać. Jedna rzecz była dla niego szczególnie trudna do zaakceptowania i wielokrotnie kłócił się o to z Elżbietą II. Zasady były jednak nieubłagane. Sami zobaczcie, o co chodziło.

Zobacz także:  Tego możecie nie wiedzieć o związku królowej i Filipa. Sami niechętnie się do tego przyznawali 

Książę Filip miał żal do królowej Elżbiety. Tego nie mógł jej wybaczyć

Nazwisko jest bardzo ważne dla każdego mężczyzny. Wielu panów nie wyobraża sobie nie przekazać go swojej żonie i dzieciom. Książę Filip niestety nie miał takiej możliwości.

W związku z tym, że to królowa Elżbieta jest najważniejszą osobą w Wielkiej Brytanii i ona przedłuża ród Windsorów, nie mogła zmienić nazwiska po ślubie. Również jej dzieci, czyli następca tronu i jego rodzeństwo, powinny nosić nazwisko Windsor. To doprowadzało Filipa do frustracji. 

Jestem jedynym mężczyzną w tym kraju, któremu nie wolno nadawać swojego nazwiska własnym dzieciom - miał powiedzieć królowej. 

Ślub królowej i Filipa miał miejsce w 1947 roku. Przez wiele lat książę miał żal do swojej żony o to, że jego nazwisko nigdzie nie widnieje.

Królowa Elżbieta, żeby nieco udobruchać męża, poszła z nim na kompromis. W 1960 roku złożono w Tajnej Radzie deklarację, która nieco zmieniła zasady. Co prawda wszyscy członkowie rodziny królewskiej nadal pozostają Windsorami, jednak potomkowie Filipa w oficjalnych dokumentach mogą mieć zapisane podwójne nazwisko - Mountbatten-Windsor. 

Zobacz także:  Królowa Elżbieta i książę Filip zawarli tajny pakt przed jego śmiercią. To wiele tłumaczy

Związek królowej Elżbiety i księcia Filipa

Królowa Elżbieta i książę Filip poznali się w 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Mountbatten był wówczas żołnierzem marynarki, a młodziutka księżniczka odwiedziła wraz z rodzicami i siostrą jego akademię. To właśnie tam wpadli sobie w oko, a przez kolejne lata korespondowali ze sobą. 

Po wojnie, w 1946 roku, Filip odwiedził pałac w Balmoral, który jest letnią siedzibą rodziny królewskiej. Właśnie wtedy oświadczył się Elżbiecie. Rok później w opactwie westminsterskim odbył się ich ślub. 14 listopada 1948 roku na świat przyszło pierwsze dziecko pary, książę Karol. Księżniczka Anna urodziła się w 1950 roku, książę Andrzej 10 lat później, natomiast książę Edward w 1964 roku. 

Zobacz także:  Diana przed ślubem musiała przejść test. To było jej "być, albo nie być" w roli księżnej

Źródło: glamour.pl