Zamknij

Kryzysy w związku - czy są nieuniknione?

17.02.2021
Aktualizacja: 17.02.2021 17:04
Jak sobie radzić z kryzysem w związku?
fot. Shutterstock

Relacje dzielą się na etapy i niestety prędzej czy później pojawią się kryzysy w związku. Od tego w jaki sposób zostaną rozwiązane zależy przyszłość związku - pokonanie kryzysu otwiera nowy etap oraz wzmacnia i przygotowuje parę na kolejne wyzwania. Jakie są kryzysy w związku i jak je pokonać?

Nie ma pary, którą ominęłyby kryzysy w związku. Zdarzają się nawet wśród związków uważanych za najbardziej udane i nie da się ich uniknąć. Rodzaje i przyczyny kryzysu związku są różne, jednak pewne schematy są w pewien sposób powtarzalne. Dzięki temu możliwe było wyszczególnienie najczęstszych problemów, ich przyczyn oraz etapów, na jakich się pojawiają. Wiedząc, z czego one wynikają, łatwiej będzie je pokonać. Zażegnany kryzys w związku lub kryzys małżeński umacnia relację i ułatwia jej przetrwanie kolejnych problemów. 

Zobacz także: Kryzys w związku? Nie zmarnuj takiej szansy na prawdziwą miłość!

Kryzysy w związku - czym są? 

Kryzysy w związku są przede wszystkim momentem docierania się i poznawania lub całkowitego zobojętnienia i zmęczenia. 

Kryzys to często zderzenie odrębnych potrzeb, wyobrażeń, patrzenia na świat i podejścia do życia. To konflikt, który staje się w pewnym momencie krytyczny, a jego rozwiązanie grozi wybuchem, zmianą lub radykalnym rozwiązaniem. 

Słowo kryzys jest w wielu kontekstach nadużywane, bo z pewnością nie są nimi sprzeczki, kłótnie o naczynia w zlewie bądź spięcia. Kryzys stanowi element ostateczny i w zależności od rozwiązania - doprowadzi do rozłamu lub do zażegnania.  

Zobacz także: Jak rozpoznać, czy związek przechodzi kryzys, czy może czas się już rozstać? Ważne są te trzy rzeczy

Kryzys w związku - kiedy pojawia się pierwszy raz? Etapy i przyczyny 

Kryzysy w związku są naturalnym elementem długotrwałej relacji. Zmiany są naturalne, ważniejsze jest jednak to, jak partnerzy się w nich potem odnajdą.  

Kiedy pojawiają się kryzysy w związku? 

  • Pierwszy kryzys - początki znajomości  

Początki każdej relacji zawsze są wspominane jako najbardziej urocze. Partnerzy, świeżo zakochani i wpatrzeni w siebie, są pod wpływem silnych uczuć i rzadko dostrzegają wady drugiej strony.  

Okres pierwszej fascynacji zawsze jest przejściowy, dlatego gdy ciało i umysł przyzwyczai się do życia z drugą osobą, różowe okulary nagle znikają. Wówczas dowiadujesz się, że partner ma wiele wad, bywa irytujący i niezrozumiały.  

Proza życia dość szybko weryfikuje nasze uczucia. Zderzenie wyobrażeń o partnerze z rzeczywistością stanowi często podstawę pierwszego kryzysu. Jego pokonanie wymaga od pary dużego zrozumienia i otwarcia. 

  • Kryzys po dwóch lub trzech latach związku 

Jest to kolejny etap, w którym relacja przechodzi zmiany. Na związek zaczynają oddziaływać różne czynniki, takie jak inni ludzie - znajomi, rodzina. Okres od dwóch do trzech lat to również czas pewnych zmian, takich jak rozwój zawodowy, codziennie problemy, przejściowe trudności. 

Partnerzy nie żyją tylko miłością, lecz jest wiele ważnych spraw, którym muszą poświęcić taką samą uwagę co partnerowi. Powoduje to różne problemy i odczucia - czasami trzeba wybierać, co jest dla danej osoby w danym momencie ważniejsze. Może to wywoływać uczucie odtrącenia i niezrozumienia.  

Kryzys w związku po 3 latach to zmiana, w której związek nie jest już priorytetem, a staje się jednym z wielu elementów codzienności. Niezwykle ważne jest tutaj określenie swoich potrzeb i zdefiniowanie na nowo zasad funkcjonowania związku. 

  • Kryzys po siedmiu latach 

Uważa się, że jest to najtrudniejszy moment dla związku i wiele par wówczas się rozpada. Po tylu latach z partnerem, w natłoku spraw i piętrzących się problemów, budzi się pewien rodzaj frustracji. Dlatego siedem lat uważane jest za magiczny próg, po którym wiele par wychodzi silniejsza. 

Związek nie jest już azylem i nie daje ucieczki przed problemami. Sam staje się problemem. Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne - nierówny podział obowiązków, nuda, przytłaczająca codzienność. Łatwo wtedy o zdradę - kochanek lub kochanka po takim czasie wydają się jedynym pozytywnym elementem życia. 

  • Narodziny dziecka 

Przez wielu jest to moment upragniony, najczęściej jednak stanowi prawdziwy sprawdzian dla związku. Nowy potomek przewraca życie do góry nogami. Para musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 

Pojawienie się dziecka wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, którą trudno czasem jest unieść. Kolejne problemy związane są ze współżyciem pary - wynikają one z fizjologicznych aspektów ciąży i porodu - oraz ogromnym zmęczeniem, jakie zaczyna towarzyszyć każdego dnia.  

Gdy ma się małe dziecko, największym pragnieniem jest sen. Partnerom łatwo jest wtedy zapomnieć o potrzebach związku, pielęgnowaniu go, niekiedy przestają się nawet dostrzegać.  

  • Kryzys małżeński po 20 latach 

Kryzys nie omija nawet par i małżeństw z długoletnim stażem. Gdy wydaje się, że już wszystko się przeżyło w związku, trudno jest wykrzesać z siebie namiętność i romantyczne gesty. 

Powodem kryzysu w małżeństwie po 20 latach może być kryzys wieku średniego i praca zarobkowa. Pojawia się niekiedy poczucie zmarnowanego życia i łatwo obwinić o to partnera. Łatwo jest analizować swoje życie w negatywny sposób. Codzienne obowiązki oraz presja zarabiania pieniędzy i utrzymania rodziny nie pozwala na odpoczynek, więc trudno wygospodarować czas, by móc spędzić go we dwoje. Partnerzy oddalają się od siebie. 

Zobacz także: Dlaczego niektóre związki rozpadają się po kilku miesiącach? Badacze mówią o nowym, niepokojącym zjawisku wśród młodych ludzi

Kryzys małżeński - objawy  

Pierwsze symptomy kryzysu łatwo jest przeoczyć, zwłaszcza gdy partnerzy są zajęci codziennymi sprawami. By jednak mówić o kryzysie, objawy muszą utrzymywać się dłuższy czas. 

Na co zwrócić uwagę, gdy pojawiają się pierwsze oznaki kryzysu w związku? 

  • Wyżywanie się na partnerze - warto zwrócić uwagę, czy nagromadzona w jakimś czasie złość nie jest rozładowywana na partnerze.  
  • Ochłodzenie relacji - gdy dominuje w niej dystans, chłód, poczucie obcości, to jest to oznaka oddalenia się od partnera. 
  • Obojętność w małżeństwie bądź związku - znieczulenie i brak wrażliwości na obecność drugiej osoby wskazuje, że zwyczajnie przestaje na niej zależeć. 
  • Niechęć do wspólnego spędzania czasu - znika ochota na bliskość, czas spędzany jest osobno. W kontaktach dominują kłótnie. Posiłki jedzone są osobno, a każdy z partnerów spędza czas na swój sposób. 
  • Zanika pożycie małżeńskie - brak pociągu fizycznego i ograniczenie dotyku, nawet tego codziennego. 

Zobacz także: 6 kobiecych zachowań, które drażnią facetów. Doprowadzają ich do obłędu!

Jak przetrwać kryzysy w związku?  

Za większość kryzysów odpowiada brak szczerości i komunikacji. Partnerzy bardzo często kumulują w sobie pewną złość, urazy, zadry, które potem eskalują w kłótni. Dlatego pierwszym krokiem powinna być szczera rozmowa. Trzeba wiedzieć, że będzie trudna i bolesna, jednak pozwoli obojgu oczyścić się z negatywnych emocji i ułatwi zrozumienie drugiej strony. 

Rozmowa to jedynie wstęp do zażegnania kryzysu. Za nią powinny iść konkretne działania. Gdy partnerzy informują o swoich potrzebach, należy porozmawiać o tym, jak je spełnić, a następnie działać. 

W podobny sposób warto rozwiązać problemy łóżkowe. W tym wypadku warto przełamać monotonię, opowiedzieć o swoich potrzebach i pragnieniach oraz wzajemnie je spełnić. Niejednokrotnie pary wprowadzają do swojego życia seksualnego gadżety lub inne pomysły. To trochę jak zaczynanie od nowa, ale może przynieść naprawdę wiele satysfakcji.  

Zmęczenie pracą i obowiązkami może zniechęcić do miłosnych uniesień, dlatego warto na nowo zorganizować swoje życie. Partnerzy powinni czas we dwoje traktować jako jeden z priorytetów i pracować nad organizacją tak, by móc wygospodarować te chwile. Dla przełamania codziennej rutyny dobrze jest zaskoczyć partnera wyjściem do kina lub teatru. Takie drobne gesty pokazują drugiej stronie, że ci zależy. 

Niestety, pomimo starań, ratowanie związku nie zawsze przynosi efekty. Wiele par mimo to się rozpada. Jeszcze inne szukają kolejnych sposobów. Jednym ukojenie przynosi modlitwa w kryzysie małżeńskim, a jeszcze innym profesjonalna terapia małżeńska.