Zamknij

To był sekret udanego małżeństwa królowej i Filipa. Książę zdradził go przed śmiercią

23.04.2021 12:21

Królowa Elżbieta II i książę Filip byli małżeństwem przez 73 lata. Wiemy, co sprawiło, że tworzyli tak udany związek.

Królowa Elżbieta II w żółtej sukience i kapeluszu i książę Filip w garniturze
fot. PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS

Królowa Elżbieta II, jeszcze jako księżniczka, wyszła za mąż za przystojnego żołnierza marynarki wojennej. Filip miał wówczas 26 lat, a następczyni tronu zaledwie 21. Ich ślub odbył się 20 listopada 1947 roku w opactwie westminsterskim. Od tej pory tworzyli udane małżeństwo, aż do śmierci księcia 9 kwietnia 2021 roku. Przeżyli ze sobą 73 lata w dobrych i złych chwilach. Nie zawsze bowiem bywało kolorowo, zwłaszcza gdy nie mieli dla siebie czasu, w związku z obowiązkami królowej. Książę Filip przed śmiercią zdradził ich sposób na to, żeby małżeństwo przetrwało mimo wszystko. 

Zobacz także: Jak wyglądał związek królowej i Filipa? Wspominamy ich historię i poruszające słowa Elżbiety II o mężu

Królowa Elżbieta II i książę Filip: sekret długoletniego małżeństwa

W 2020 roku na rynku pojawiła się książka "Long Live the Queen: 23 Rules for Living from Britain’s Longest-Reigning Monarch". Jej autor, Bryan Kozlowski, opisał w niej zasady, które stosuje królowa podczas swojego panowania.

W książce znalazły się także informacje dotyczące jej małżeństwa z Filipem. To właśnie mąż Elżbiety II miał zdradzić sekret ich długoletniego małżeństwa.

Jak podaje portal Marieclaire.com, książę miał stwierdzić, że podstawą ich związku jest tolerancja. Kozlowski opisał w swojej książce, że królowa Elżbieta potrafi zdystansować się od problemów w rodzinie jak nikt inny. Także tych, które były związane z jej mężem. 

Autor określił zmarłego już księcia jako osobę, która była siłą Elżbiety II, ale miała też swoje przywary. Filip wiele razy krytykował żonę i miał wybuchowy charakter. Królowa wówczas usuwała się w cień, żeby nie być na linii frontu.  

Istotne jest też to, że Elżbieta II potrafiła wyczuć, kiedy jej mąż miał gorszy humor i wówczas to tolerowała. Właśnie dzięki temu udało im się przetrwać razem 73 lata. 

Zobacz także: W dniu ślubu królowej i Filipa zdarzył się wypadek. Elżbieta była załamana

Ślub królowej Elżbiety i księcia Filipa 

Księżniczka Elżbieta i książę Filip swoje zaręczyny ogłosili 10 czerwca 1947 roku. Ślub odbył się 20 listopada 1947 roku w opactwie westminsterskim. Tego samego dnia Filip został mianowany księciem Edynburga, hrabią Marioneth, a także baronem Greenwich.

Ślub przyszłej królowej był pierwszą tego typu uroczystość w rodzinie królewskiej transmitowaną w mediach. Ludzie na całym świecie mogli usłyszeć relację z niej w radiu BBC. 

Zobacz także: Pierścionek zaręczynowy królowej skrywa tajemnicę. Elżbieta II się z nim nie rozstaje

loader

Śluby to wyjątkowy dzień, ale też taki przeżycie, że łatwo o wpadkę w czasie ceremonii. A te zdradzają się również gwiazdom. W tym przypadku wtopy zyskały miano skandali!

Źródło: Marieclaire.com