Zamknij

Dlaczego niektóre kobiety nie chcą mieć dzieci? To świadczy o ich inteligencji

24.06.2022 10:41
Kobiety, które nie chcą mieć dzieci, są inteligentne. Nowe wyniki badań zaskakują
fot. Shutterstock

Coraz więcej kobiet nie chce mieć dzieci. Okazuje się, że takie podejście może mieć wiele wspólnego z ilorazem inteligencji. Zobacz, co ustalili naukowcy.

Decyzja o posiadaniu dzieci i wzięciu odpowiedzialności za małego człowieka nie należy do łatwych. Ludzie zdają sobie sprawę z tego, że wychowywanie milusińskich jest skomplikowane i pełne problemów. Dawniej standardem rodziny było posiadanie potomstwa. Dziś coraz więcej par od tego odchodzi. W dużej mierze to kobiety decydują się na to, żeby nie mieć dzieci. Okazuje się, że może to mieć wiele wspólnego z ich poziomem inteligencji. Najnowsze wyniki badań naukowców są zaskakujące.

Zobacz także: Czy twój partner jest gotowy na dziecko? Możesz to sprawdzić przy pomocy tego testu

Kobiety, które nie chcą mieć dzieci, są inteligentne. Nowe wyniki badań zaskakują

Portal papilot.pl przytoczył wyniki badań opublikowanych w książce “The Intelligence Paradox”. Jej autorem jest dr Satoshi Kanazawa, psycholog z London School of Economics, który postanowił sprawdzić, dlaczego kobiety nie chcą mieć dzieci.

Uczony doszedł do zaskakujących wniosków. Jego zdaniem istnieje związek pomiędzy tym, że kobiety nie planują potomstwa a ich ilorazem inteligencji. Okazuje się, że inteligentne kobiety nie chcą mieć dzieci. Każde dodatkowe 15 punktów w badaniu IQ przekłada się na 25-procentowy spadek chęci posiadania pociech. 

Zdaniem psychologa może to mieć opłakane skutki dla całego społeczeństwa.

Jeśli inteligentne kobiety będą miały mniej dzieci albo w ogóle nie będą się na nie decydować, potencjalną konsekwencją może być to, że średni poziom ogólnej inteligencji w społeczeństwie z czasem będzie się zmniejszał  - napisał w opisie badania. 

Według innych badań coraz mniej kobiet decyduje się na potomstwo. 

Zobacz także: Czy można przyjść na wesele z dziećmi, jeśli nie są uwzględnione na zaproszeniu? Tiktokerka wyjaśnia

Coraz więcej kobiet w Polsce nie chce mieć dzieci

Portal TVN24.pl przytoczył wyniki badania FAMWELL. Wynika z niego jasno, że z roku na rok coraz więcej Polek decyduje się na życie bez dzieci. Wśród kobiet urodzonych w latach 1945-1955 około 8% nie posiadało potomstwa. 10 lat później odsetek ten wynosił 15,5%. Stanowi to aż 3% polskiego społeczeństwa. 

Badanie FAMWELL miało miejsce ponad dekadę temu. Aktualne dane nie są znane, ponieważ Główny Urząd Statystyczny prowadzi wyłącznie rejestr dzietności. W czerwcu 2022 roku na ten temat wypowiedziała się jednak pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, Barbara Socha. 

W Polsce jest dwa razy więcej bezdzietnych 40-letnich kobiet niż w Czechach czy Rumunii - pap.pl cytuje jej słowa. 

Dodała też, że w 2020 roku zarejestrowano aż 24 tysiące mniej urodzeń, niż w roku poprzednim. A wy planujecie dzieci? 

Zobacz także: “Nie chcę mieć dzieci”, czyli przyczyny bezdzietności

Mieli romans z nianiami swoich dzieci. Jude Law nawet dwa razy
8 Zobacz galerię
fot. Rex Features/East News

Źródło: papilot.pl/tvn24.pl/pap.pl