Zamknij

Kobieta uczy kobietę jak osiągnąć orgazm. Grupowe treningi są coraz popularniejsze

Agnieszka Moczyróg
22.10.2016 14:30
Dlaczego kobieta nie ma orgazmu
fot. East News

Satysfakcja seksualna jest trudna do osiągnięcia, ale możliwa. Czasami warto skorzystać ze sposobów, które są sprawdzone i skuteczne.

Seks otacza nas niemal z każdej strony. Jesteśmy wręcz atakowani wszystkim tym, co jest związane z seksualnością. Oglądając filmy przepełnione erotyzmem pragniemy, aby nasze seksualne życie choć odrobinę przypominało to, które widzimy na szklanym ekranie.

Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z naszego seksu, rodzą się w nas frustracje. W głowie zaczynają pojawiać się niepokojące myśli: "Dlaczego nie mam orgazmu?", "Dlaczego z seksu nie czerpię przyjemności?". Jak pokazują badania, aż 10 procent kobiet aktywnych seksualnie ma problem z osiągnięciem rozkoszy seksualnej. O takich kobietach mówimy, że są "preorgazmiczne"

Mówimy o preorgazmiczności pierwszego i drugiego stopnia. Czyli, mówimy o kobietach, które albo jeszcze nie doświadczyły orgazmu, albo o kobietach, które w przeszłości doświadczały orgazmów, ale coś takiego wydarzyło się w ich życiu, że przestały doświadczać przyjemności seksualnej - tłumaczy dr Agata Loewe w rozmowie z Radiem ZET Chilli.

Jednym z podstawowych problemów, z jakimi kobiety zgłaszają się do gabinetów seksuologicznych, jest właśnie niemożność osiągnięcia satysfakcji seksualnej. Kobiety nie przeżywają bowiem orgazmów ani podczas zbliżeń z partnerem, ani w wariancie solo. Na szczęście, przeżywania rozkoszy można się nauczyć. Orgazm to zdolność, którą możemy w sobie wyćwiczyć.

Trening grupowy

Jak to zrobić? Korzystając chociażby z treningu masturbacyjnego, który polega na uczestniczeniu w spotkaniach, podczas których w grupie omawiane są wszystkie rzeczy, które z orgazmem są bezpośrednio powiązane. Na spotkaniach kobiety otrzymują zestaw ćwiczeń do wykonania w domu. Oczywiście spotkania są regularne, żeby uczestniczki mogły na bieżąco mówić o problemach i postępach.

Kobiety wracając dzielą się tym, czego doświadczyły. I to jest właśnie praca ze wstydem, z własnym obrazem ciała, z własną kobiecością. Jednym z narzędzi najbardziej dodającym mocy jest to, że kobiety słysząc siebie nawzajem po pierwsze, mają poczucie wspólnoty, jedności problemu, a po drugie uczą się od siebie nawzajem też technik, albo technik rozwiązywania problemu - zdradza Agata Loewe.

Presja, stres, niezdrowy tryb życia - to wszystko nie sprzyja osiągnięciu orgazmu. Musimy jednak też zdawać sobie sprawę, że są kobiety, dla których podczas zbliżenia z partnerem, orgazm nie jest najważniejszy. Seks jest dla nich sposobem na podtrzymanie więzi z ukochaną osobą, pielęgnowanie bliskości i oczywiście wyrażanie miłości. 

Aby osiągnąć przyjemność seksualną, przede wszystkim należy wyzbyć się wewnętrznej presji. I jak zauważa Agata Loewe, nabrać luzu i dystansu do siebie i pamiętać, że nasze ciało samo nam mówi, czego potrzebuje. 

Tytuł audycji: Hani bal 
Prowadzi: Hania Rydlewska
Gość: Agata Loewe
Data emisji: 16.10.2016 
Godzina emisji: 22:00