Zamknij

Kim jest aromantyk? Sprawdź, czy też należysz do grona takich osób

02.04.2021 12:20
Kobieta aromantyczna w skórzanej kurtce i okularach o zachodzie słońca
fot. Shutterstock

Niektórzy ludzie potrzebują romantycznych uniesień. Inni wręcz przeciwnie. Sprawdź, czym charakteryzują się osoby aromantyczne.

Kwiatki, serduszka, czekoladki, kolacje przy świecach. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie udanej relacji bez tych wszystkich romantycznych elementów. Okazuje się jednak, że są też tacy, którzy boją się okazywania emocji. Nie ma to natomiast nic wspólnego z ich uczuciami do partnera. Z jakiego powodu tak się dzieje i czy tym samym nigdy nie docenią starań swojego ukochanego? Sami zobaczcie, czym charakteryzują się osoby aromantyczne. 

Zobacz także: Kim jest heteroromantyk? Tego typu osoba nie musi być heteroseksualna

Aromantyzm - co to takiego?

Aromantyzm to orientacja romantyczna określająca ludzi, którzy nie potrafią wyrazić swoich uczuć w stosunku do partnera. Czym się to objawia? 

Ludzie tego typu nie odczuwają romantycznego przywiązania do innych osób. Mogą je jednak kochać na swój sposób ze względu na przywiązanie, jakie się między nimi wywiązuje.

Zazwyczaj związki osób aromantycznych są oparte na przyjacielskich relacjach i zaufaniu. Tego typu ludzie nie potrzebują zapewnień o miłości, ani romantycznych uniesień. 

Nie oznacza to jednak, że są to osoby aseksualne. Choć wielu ludzi myli te określenia, brak romantyzmu w związku nie idzie w parze z brakiem pociągu erotycznego. 

Sami zobaczcie, czym dokładnie różnią się te dwa pojęcia. 

Zobacz także: To pojęcie istnieje naprawdę. Sprawdź, czy jesteś beznadziejnym romantykiem

Czy osoba aromantyczna może odczuwać pociąg seksualny?

Aromantyzm i aseksualizm często uznawane są za tożsame pojęcia. W rzeczywistości jednak mogą nie mieć ze sobą nic wspólnego. 

Ludzie aseksualni nie odczuwają pociągu do żadnej osoby, niezależnie od płci. Jeżeli nie jesteśmy romantykami, niekoniecznie musimy rezygnować z seksu. 

Również osoby aseksualne nie muszą całkowicie rezygnować z miłości. To, że nie czują pociągu erotycznego, nie jest tożsame z brakiem potrzeby romantycznych uniesień. 

Niemniej osoby aromantyczne mogą być aseksualne i odwrotnie. Jak jednak widać, nie zawsze tak się dzieje.

Zobacz także: Autoseksualizm to nowa orientacja. Czy te osoby mogą stworzyć udany związek?

Nie jest łatwo mówić o swojej orientacji seksualnej. Te gwiazdy są jednak ogromnym wsparciem dla wszystkich młodych, którzy chcą dokonać coming outu.