Zamknij

Kiedy warto dać drugą szansę po zdradzie? 7 powodów, które mogą nas do tego przekonać

Katarzyna Leszczyńska
09.01.2018 14:52
Kiedy można wybaczyć zdradę?
fot. pixabay.com

Nie wszystko da się wybaczyć.

Nie łatwo jest wybaczyć zdradę. Mówi się, że jeżeli ktoś się na nią decyduje, nie może w rzeczywistości kochać swojego partnera. Różne mogą być jednak przyczyny takiego kroku. Czy warto wówczas od razu przekreślać do tej pory udany związek? Wszystko na pewno zależy od charakteru partnerów. Jeżeli jednak osoba, która dopuściła się zdrady, żałuje i prosi o drugą szansę, bywają sytuacje, gdy można zaryzykować. Po czym poznać, że partner, który zdradził, zasługuje na wybaczenie?

Wyobrażasz sobie wspólne życie

Gdy dochodzi do zdrady, podstawową rzeczą, o której powinna pomyśleć osoba oszukiwana, są jej własne potrzeby. Wówczas warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są nasze oczekiwania w stosunku do życia. Czy wyobrażamy sobie je z innym partnerem? Jeżeli ukochany nadal jest osobą, bez której nie chcemy żyć, warto szczerze porozmawiać i ewentualnie zdecydować się na drugą szansę.

Obie osoby chcą pracować nad związkiem

W związku ważny jest wkład obu osób. Dlatego też, gdy kogoś kochamy, warto zastanowić się nad tym, czy jest jeszcze szansa na uratowanie tej relacji. Może się to jednak udać tylko wtedy, gdy obie osoby będą się starać. Warto też wziąć pod uwagę zdanie najbliższych osób. Nie można decydować się na zakończenie związku, bo ktoś nam tak podpowiada, jednak warto mieć na względzie opinię tych, którym zależy na naszym szczęściu.

Widać wysiłki partnera

Oczywiście pracować nad związkiem należy wspólnie, jednak starania powinien pokazać przede wszystkim ten, kto zdradził. Bądź co bądź to jemu najbardziej powinno zależeć nad ratowaniem tego, co sam zepsuł. Warto dać mu możliwość wykazania się i jeżeli naprawdę będzie się starał, pomyśleć nad wybaczeniem.

Warto dać drugą szansę, gdy zdradzający weźmie na siebie winę

Zdradzający wziął odpowiedzialność na siebie

Zdrada jest wystarczającym obciążeniem dla osoby oszukanej. Najgorsze jednak co może zrobić ten, kto dopuścił się takiego czynu, jest zrzucenie winy na partnera. Jeżeli naprawdę zależy mu na tej relacji, nie będzie szukał winnych, tylko znajdzie w sobie odwagę cywilną do przyznania się. Taka osoba, mimo zbłądzenia, może być naprawdę wartościowa.

Swobodna komunikacja

Jeżeli po tej niezręcznej sytuacji obojgu wydaje się, że rozmowa toczy się o wiele lepiej, a oprócz tego swobodnie potrafią rozmawiać o tym, co się wydarzyło, wszystko wskazuje na to, że związek jest do uratowania.

Można liczyć na zdradzającego

Niezwykle istotną rzeczą dla osoby zdradzonej jest świadomość, że partner mimo wszystko jest dla niej opoką. Gdy otrzyma od niego wsparcie, na pewno łatwiej jej będzie poradzić sobie z tą całą sytuacją i przede wszystkim wybaczyć.

Wiecie, co poszło nie tak

Bardzo ważne po zdradzie jest postawienie sprawy jasno. Warto porozmawiać szczerze o tym, zdać sobie sprawę, dlaczego doszło do zdrady i przede wszystkim spróbować cała tę sytuację ulokować w związku. Gdy partnerzy zdadzą sobie sprawę, co poszło nie tak, na pewno łatwiej im będzie to wszystko naprawić.

Nie łatwo jest wybaczyć zdradę. Gdy jednak jesteśmy przekonani, że partner jest tym jedynym, a on daje nam powody do tego, żeby znów mu zaufać, być może nie warto od razu przekreślać całego związku. Zwłaszcza, jeżeli wiele nas z nim łączy.

Kiedy warto wybaczyć zdradę?