Zamknij

Jakie są oznaki manipulacji w związku? Jak się przed nią chronić?

01.04.2021
Aktualizacja: 01.04.2021 18:17
Jakie są oznaki manipulacji w związku?
fot. Shutterstock

Manipulacja w związku to temat trudny, ponieważ często nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy mamy z nią do czynienia. Bardzo wiele zależy także od indywidualnych czynników. Techniki manipulacji w związku przypisywane są głównie mężczyznom, choć kobiety manipulują w związkach tak samo często. Panowie jednak o wiele rzadziej na ten problem się skarżą.

Bez względu na to, kto popełnia ten błąd i co jest jego przyczyną - manipulacja kobietą i manipulacja mężczyzną to praktyki, które nie powinny być stosowane w związku. W taki sposób nie da się zbudować szczęśliwej relacji, która przetrwa lata. Co to jest manipulacja w związku? Jak manipulują mężczyźni, a jak kobiety?

Na czym polega manipulacja w związku?

Manipulacja w związku może przydarzyć się każdemu. Najtrudniejsze jest to, że nie ma jednej konkretnej definicji, która pozwoliłaby określić, czy dana osoba jest manipulowana przez swojego partnera lub partnerkę. Jeżeli jednak trzeba byłoby w jakiś sposób zdefiniować pojęcie, to można wskazać, że manipulacja to wykorzystywanie i kontrolowanie drugiej osoby. Jest to forma przemocy i w takich kategoriach należy ją postrzegać.

Często ludzie bagatelizują ten problem, ponieważ w teorii manipulacja w związku partnerskim występuje zawsze - w mniejszym lub większym stopniu. Partnerka kontroluje mężczyznę przez cały czas, gdy przebywa poza domem. Partner wzbudza w kobiecie poczucie winy, gdy coś pójdzie nie po jego myśli. Niektóre osoby robią to nieświadomie, ponieważ tak wygląda definicja związku, której ktoś ich kiedyś nauczył. Nie jest to jednak żadne wytłumaczenie. Nie można przerzucać całego swojego bagażu emocjonalnego na drugą osobę i oczekiwać, że ona nas uratuje. Tym zajmują się specjaliści i tylko oni posiadają odpowiednie kwalifikacje. Jeśli zatem zaobserwujesz u siebie takie symptomy, lepiej skorzystać z pomocy.

Kiedy należy zacząć zastanawiać się nad tym, czy mamy do czynienia z manipulacją? Zwracaj uwagę na to, jak czujesz się w obecności tej drugiej osoby. Czy jesteś nieszczęśliwy i po prostu nie chcesz z nią być? A może czujesz się niekomfortowo, ale nie umiesz określić, co jest przyczyną? Są to już z pewnością pierwsze oznaki tego, że w waszej relacji dzieje się niedobrego i być może masz do czynienia z manipulacją w związku.

Zobacz także: 5 zwrotów świadczących o tym, że facet tobą manipuluje! Nie daj się wplątać w jego intrygę

Jak mężczyźni manipulują kobietami?

Manipulowanie kobietą najczęściej odbywa się poprzez zaniżanie jej poczucia własnej wartości. Nie da się ukryć, że kobiety faktycznie znajdują się tu w trudnej sytuacji.  Jeżeli ktoś przez cały czas wmawia ci, że jesteś niewystarczająco ładna, mądra czy dobra - w końcu możesz w to uwierzyć. Tym bardziej, jeżeli słyszysz to od tej osoby, która powinna być z tobą szczera i traktować cię z troską.

Jak jeszcze mężczyzna manipuluje kobietą? Sprawdza się tutaj także wzbudzanie w kobiecie poczucia winy. Pod tym względem mężczyzna to mistrz manipulacji. Może on robić to na wiele sposobów, ponieważ w pewnym stopniu ma poparcie ze strony społeczeństwa. Jeżeli będzie obwiniał kobietę o to, że chce ona wrócić do pracy, choć ma małe dziecko - bardzo łatwo uda mu się osiągnąć swój cel. Tym bardziej że kobiety często narażone są na krytykę także ze strony rodziny czy współpracowników. Odbiera się im możliwość podejmowania własnych decyzji, a w konsekwencji tego czują się one złą matką i złym pracownikiem. Taka manipulacja emocjonalna w związku jest wyjątkowo okrutna.

Niektórzy mężczyźni zastanawiają się nawet nad tym, jak manipulować kobietą, by ją w sobie rozkochać. W takim przypadku ich założeniem, jest stworzenie związku opierającego się na toksycznych podstawach. Manipulacja kobietą może wówczas polegać na przykład na trzymaniu jej na dystans i wzbudzaniu w niej wątpliwości - nie będzie potrafiła zrozumieć, co zrobiła źle i cały czas będzie czekała na kontakt ze strony mężczyzny. Jeżeli takie techniki manipulacji w związku są stosowane, zanim jeszcze powstanie trwała relacja, lepiej jak najszybciej się z niego wycofać.

Zobacz także: Oto 4 najgorsze na świecie znaki zodiaku! Są mistrzami manipulacji

A jak wygląda manipulacja mężczyznami?

Kobiety także zastanawiają się często nad tym, jak manipulować facetem. W tym przypadku o wiele rzadziej wykorzystywane są słabości drugiej osoby, a technika jest o wiele bardziej subtelna i trudna do zidentyfikowania. W przypadku mężczyzn psychologia manipulacji sprawdza się o wiele lepiej, jeżeli w ogóle nie podejrzewa on, że coś takiego ma miejsce. Jak kobietom się to udaje? Zaczynają one przerzucać winę na partnera - za wszystkie złe rzeczy, które im się przytrafiają.

Taka manipulacja emocjonalna w związku jest niestety często uznawana za coś normalnego. To kobieta ma zawsze racje i to ona podejmuje decyzje. Nie bierze pod uwagę planów czy potrzeb partnera i zmusza go tym samym do ustąpienia i akceptacji. Mężczyźni się na to godzą, ponieważ nie chcą się kłócić lub uważają, że o wiele prościej będzie po prostu ulec. Manipulacja mężczyznami to często spotykane zjawisko, a kobiety zaczynają z góry zakładać, że bez względu na winę to panowie powinni przepraszać i brać na siebie odpowiedzialność.

Zobacz także: Twój partner robi te rzeczy? Manipuluje tobą i jest niebezpieczny

Jak bronić się przed manipulacją w związku?

Przede wszystkim należy zrozumieć i zaakceptować to, że manipulacja w związku jest czymś złym i nie można godzić się na takie praktyki. Jeżeli obie osoby przyjmą do wiadomości fakt, że w mniejszym lub większym stopniu stosują techniki manipulacji, to można wtedy coś z tym zrobić. Punktem wyjścia jest rozmowa o problemie i wspólna próba znalezienia rozwiązania. Warto skorzystać z pomocy psychologa, który najlepiej wytłumaczy wszelkie mechanizmy manipulacji.

Czasami można łatwo skorygować swoje błędy, bo choć druga osoba wie, jak manipulować kobietą lub mężczyzną, nie robi tego jednak świadomie. Stosowane techniki mogą być bowiem jedynym znanym ci sposobem bycia w związku. Być może tak wyglądał związek twoich rodziców i postrzegasz takie zachowanie jako całkowicie normalne? Obserwując, jak mężczyzna manipuluje kobietą w swoim rodzinnym domu, zaczynasz uważać, że kontrola oraz zazdrość to podstawy relacji. Popełnianie tych samych błędów nie jest jednak konieczne, wystarczy przyznać przed sobą, że w twoim związku dzieje się coś niedobrego. To pierwszy krok do zmiany na lepsze.

Zobacz także: 5 sygnałów świadczących o tym, że masz do czynienia z manipulatorem. Sprawdź, jak go zdemaskować