Zamknij

Robisz te dwie rzeczy w związku? Rozwód jest nieunikniony

Anna Respondek
16.07.2018 10:21
Kobieta i mężczyzna
fot. Shutterstock

Naukowiec poświęcił na swoje badania ponad 40 lat. Do jakich wniosków doszedł?

Każda relacja damsko-męska rozpoczyna się od pięknych chwil i niezwykłych uniesień. Najpierw jest zauroczenie, potem pojawia się miłość i pożądanie. Te wszystkie czynniki prowadzą do ślubu i tego, że marzymy o zestarzeniu się z jedną osobą i poświęceniu jej całego naszego życia. 

Zobacz też: 10 najdziwniejszych fetyszy. Nie uwierzycie, co może pociągać ludzi!

Niestety coraz częściej po drodze popełniamy jakieś błędy, który ostatecznie prowadzą do rozpadu związku i rozwodu. Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów? Pewien naukowiec postanowił poświęcić temu tematowi aż 40 lat. Do jakich wniosków doszedł?

Najczęstsze przyczyny rozwodów

John Gottman z Uniwersytetu Waszyngtońskiego przez 40 lat głowił się nad tym, jaka jest główna przyczyna rozwodów. Najczęściej mówi się oczywiście o niezgodności charakteru, zdradach czy pracoholizmie. Gottman nie zgodziłby się jednak z tymi twierdzeniami.

Na przestrzeni lat obserwował setki małżeństw, przeprowadzał badania na wielu związkach i doszedł do dwóch zaskakujących wniosków. Główna przyczyna rozwodów jest bardzo banalna i ma podłoże w psychologii.

Według specjalisty rozwód spowodowany jest dwoma zachowaniami: brakiem zainteresowania życiem partnera/partnerki i niemożnością zachowania spokoju. W momencie, w którym brakuje nam wspólnych tematów, następuje stopniowy i powolny rozpad związku. Nie pomagają również kolejne kłótnie, których nie chcemy łagodzić. 

Jak zapewnia Gottman, 94 procent par rozwodzi się właśnie z tych dwóch powodów. 

Zobacz także: 5 znaków zodiaku, które skrywają najmroczniejsze i najobrzydliwsze sekrety

Zagłosuj

Czy uważasz, że twój związek jest szczęśliwy?

Liczba głosów:

Zobacz także, jak zachowuje się mężczyzna, który chce zakończyć związek:

Autor: Anna Respondek