Zamknij

Jaki wpływ na małżeństwo ma nasza praca? Ludzie wykonujący te zawody rozwodzą się częściej

Katarzyna Leszczyńska
19.12.2017 15:06

Powiązania między stabilnością w związku a pracą są silne. 

Zawody narażone na rozwód
fot. pixabay.com

Dla wielu małżeństw rozwód jest ostatecznością. Są różne przyczyny, dla których pary decydują się na ten krok. Okazuje się, że istnieje wiele czynników, przez które jesteśmy bardziej narażeni na niepowodzenia po ślubie. Jednym z nich jest oczywiście wiek. Innym natomiast może być nasza sytuacja zawodowa. To, gdzie pracujemy, zdaniem naukowców, ma wpływ na losy naszego małżeństwa.

Naukowcy z Instytutu Badań nad Rodzinami zdecydowali się sprawdzić się wyniki badania American Community Survey. Wykazało one odsetek osób z poszczególnych zawodów, które się rozwiodły z partnerami. Zdaniem badaczy, powiązania pomiędzy stabilnością związku a pracą są bardzo silne. Dlatego też nasze zatrudnienie i zarobki mogą mieć olbrzymi wpływ na powodzenie małżeństwa.

Zarobki wpływają na jakość małżeństwa

Ludzie o niskich dochodach rozwodzą się częściej

Okazuje się, że ci, którzy mniej zarabiają, są bardziej narażeni na niepowodzenia po ślubie. Te osoby zazwyczaj niechętnie decydują się też na tego typu poważne kroki. Naukowcy wykazali, jakie zawody są najbardziej narażone na rozwód. Na liście znaleźli się m.in.: menedżerowie gier, barmani, stewardessy oraz telemarketerzy. W najtrwalszych małżeństwach są natomiast np.: specjaliści od ubezpieczeń, naukowcy, lekarze oraz psychoterapeuci.

Dla tych, którzy nie są zamożni, małżeństwo może nieść korzyści, ale również ryzyko. (…) Zobowiązanie wobec partnera o niestabilnym dochodzie (…) może zmniejszyć oszczędności rodzinne – wyjaśnia przedstawiciel instytutu.

Wychodzi na to, że choć pieniądze szczęścia nie dają, mogą niekorzystnie wpływać również na nasze małżeństwa. Z resztą nie od dziś wiadomo, że w trwałym związku mogą być one jednym ze źródłem prawdziwych konfliktów.

Czy praca może popsuć małżeństwo?