Zamknij

Jak zerwać z chłopakiem, żeby go nie zranić?

24.03.2021
Aktualizacja: 24.03.2021 23:09

Czujesz, że twój związek przestał dawać ci radość i dusisz się w nim? Planujesz zakończyć relację, ale nie wiesz jak przekazać to drugiej osobie tak, aby jej nie zranić? Rozstanie nie jest łatwe, dlatego dowiedz się jak zerwać z chłopakiem w najbardziej delikatny sposób.

Jak zerwać z chłopakiem?
fot. Shutterstock

Początki związku zawsze są pełne radości i zapewnień, że będziesz z tą drugą osobą do końca świata i jeden dzień dłużej. Jednak, gdy po jakimś czasie mija początkowa euforia i wzajemne zapatrzenie w siebie, możesz nagle dostrzec wady partnera, na które wcześniej nie zwróciłaś uwagi. A może poznałaś kogoś innego, kto będzie dla ciebie odpowiedniejszy? Może borykacie się z problemami, które z różnych powodów są nie do przeskoczenia i zamiast tkwić w problematycznym związku, chcesz go w końcu zakończyć? Bez względu na powód rozstania nie są łatwe. Dlatego w niniejszym artykule podpowiemy ci jak zerwać z chłopakiem, aby go nie zranić i rozstać się w przyjaźni. 

Zobacz także: Koniec związku i co dalej? Etapy żałoby po rozstaniu

Jak zerwać z chłopakiem? Podejmij świadomą decyzję 

Zanim zdecydujesz się podjąć jakikolwiek krok i umówisz się na spotkanie, musisz być absolutnie pewna, że zerwanie z chłopakiem jest tym, czego tak naprawdę chcesz. Jak zerwać z chłopakiem, aby potem tego nie żałować? Absolutnie nie podejmuj takiej decyzji w chwili, gdy jesteście świeżo po skończonej kłótni. Poczekaj, aż emocje opadną i zastanów się na spokojnie, dlaczego nie chcesz z nim być lub co dalej cię przy nim trzyma. 

Inaczej będzie wyglądała sytuacja, gdy jesteście ze sobą krótko. W przypadku długoletniego związku weź pod uwagę to, że zainwestowałaś w niego swój czas i uczucia. Jeśli jednak relacja ta nie spełnia dłużej twoich oczekiwań, hamuje twój rozwój lub jest toksyczna, odważ się i podejmij tę trudną decyzję. 

Zobacz także: Jak poradzić sobie z rozstaniem? Tych rzeczy nie rób pod żadnym pozorem

Wybierz odpowiedni moment na zerwanie 

Jeśli nie wiesz jak zerwać z chłopakiem, aby zabolało go to jak najmniej, przede wszystkim wybierz na to odpowiedni czas. Jeśli jesteś już pewna swoich uczuć i podjęłaś ostateczną decyzję, dopilnuj, żeby przekazać mu ją w odpowiednim momencie, niezwiązanym ze świętami czy kryzysem, w którym znajduje się twój partner. Zapewne słyszałaś nie raz podobną historię od znajomych, którzy kończyli swoje relacje przed świętami Bożego Narodzenia, przed urodzinami lub po wspólnie spędzonych Walentynkach. Jeśli chcesz zerwać z chłopakiem i go nie zranić, pierwszym krokiem będzie wybór daty rozstania, która nie będzie wiązać się z żadną miłą uroczystością. 

Zerwanie z chłopakiem odłóż także na inny czas, jeśli jego sytuacja życiowa nie należy do łatwych. Problemy z pracą, kłopoty ze zdrowiem, nie najlepsza sytuacja rodzinna lub materialna albo śmierć bliskiej osoby to moment, w którym powinnaś z szacunku do niego wesprzeć go i nie podkopywać go jeszcze bardziej. Bądź cierpliwa, poczekaj, aż uda mu się stanąć na nogi i dopiero wtedy oznajmij mu swoją decyzję. 

Zobacz także: Kiedy nadchodzi pora na rozstanie? Te sygnały świadczą o tym, że związek jest nie do uratowania

Zerwanie z chłopakiem - wybierz odpowiednie miejsce 

Zerwanie z chłopakiem to moment ważny i bardzo emocjonalny dla obu stron. Dlatego też istotny będzie wybór odpowiedniego miejsca, w którym go o tym poinformujesz. Nie wybieraj miejsc publicznych, w których znajduje się wiele obcych osób. Wyjątek to sytuacja, w której twoja relacja jest toksyczna i wolisz nie być z nim sam na sam, w obawie, że może zareagować w sposób, który może ci zagrozić. 

Jak wybrać odpowiednie miejsce? Zaproś go do siebie lub umów się w jego mieszkaniu czy na spacer w okolicy, w której mieszka. Będzie wtedy na znanym sobie terenie, co pozwoli mu okazać emocje lub szybko zakończyć wasze spotkanie. Dobrze, jeśli wybierzesz do tego wieczorną porę, najlepiej przed weekendem, aby natłok myśli i emocji nie wpłynął na jego pracę następnego dnia. 

Zobacz także: Jak poradzić sobie z rozstaniem? Kilka sposobów na przetrwanie tego trudnego czasu

Jak delikatnie zerwać z chłopakiem? Powiedz mu to w cztery oczy 

Absolutnie nie zrywaj z chłopakiem za pomocą internetu. Pomyśl, jak ty czułabyś się na jego miejscu, gdybyś dostała SMS-a z taką nowiną lub dowiedziałabyś się o tym przez zmianę jego statusu na Facebooku? Jeśli już podjęłaś decyzję, twoje zerwanie z chłopakiem powinno odbyć się podczas spotkania w cztery oczy. Okażesz mu w ten sposób szacunek, który mu się należy, skoro kiedyś zdecydowałaś się stworzyć z nim relację. Sama też poczujesz się lepiej ze sobą, że zachowałaś się właściwie i okazałaś wiele odwagi. 

Zobacz także: Jak poradzić sobie po toksycznym związku? Dzięki temu wrócisz do normalności

Przedstaw rozsądne powody rozstania 

Odpowiednio przygotuj się na zerwanie z chłopakiem. Nie musisz układać w głowie gotowego scenariusza, bo w praktyce takie spotkania nigdy nie potoczą się po twojej myśli. Jak zerwać z chłopakiem, żeby go nie zranić? Na pewno przemyślałaś sobie powody, dlaczego postanowiłaś zakończyć waszą relację, dlatego w trakcie zrywania podaj mu rozsądne argumenty

Zdecydowane nie powinnaś używać wyświechtanych frazesów, że to nie jego wina, tylko twoja. Nic one nie znaczą, a dodatkowo mogą go rozjuszyć. Jeśli traktował cię źle, nie poświęcał wystarczająco uwagi, nie liczył się z twoim zdaniem i uczuciami lub zwyczajnie cię zdradzał, powiedz mu o tym. Nie tylko powiesz mu prawdę, ale być może sam dostrzeże w sobie wady i nie powtórzy ich w kolejnym związku. Jeśli nie chcesz go zranić, zawsze możesz powiedzieć, że w danym momencie macie inne cele życiowe lub związek z nim nie pozwala ci na realizację siebie. To zawsze działa i jest łatwiejsze do przełknięcia. 

Jeśli poznałaś kogoś nowego, z kim planujesz stworzyć związek, nie musisz mu otwarcie tego mówić, żeby go nie zranić. Po prostu przemilcz ten fakt, podaj te sytuacje, które jasno wskazywały, że w waszym związku nie działo się tak jak powinno od dłuższego czasu. Dodaj, że go lubisz i szanujesz oraz że w innej sytuacji mogłoby się wam udać. Po prostu wczuj się w jego sytuację i okaż mu empatię, mówiąc to, co sama chciałabyś usłyszeć w trakcie zerwania, wybierając najmniejsze zło. 

Zerwałam z chłopakiem i co dalej? Jeśli takie pytanie błąka się po twojej głowie to znak, że musisz sobie dać trochę czasu, zanim na dobre zakończysz tę relację. Przeznacz swój wolny czas na wyjścia i rozmowy ze znajomymi lub zajmij się swoim hobby, na które może do tej pory nie miałaś wystarczająco czasu. Wejdź w nową relację, gdy będziesz na to przygotowana emocjonalnie i nie szukaj nowego partnera na siłę. Z pewnością zdążysz się jeszcze zakochać.