Zamknij

Jak wyznać miłość - praktyczne wskazówki i rady

02.04.2021
Aktualizacja: 02.04.2021 23:13
Jak wyznać miłość?
fot. Shutterstock

Nad tym, jak wyznać miłość, zastanawiał się każdy, kto chciał przejść do kolejnego etapu związku. Stało się - czujesz, że to nie tylko zauroczenie, chwilowa fascynacja czy pożądanie. Wiesz na pewno, że chcesz budować z drugą osobą trwałą relację. Musisz zatem postawić sprawę jasno i wyznać swoje uczucia. Ale jak?

Sposobów na wyznanie miłości drugiej osobie jest mnóstwo. Warto przy tym pamiętać, że nie ma idealnej metody, która da ci gwarancję odwzajemnienia wyznania czy pozwoli wspominać ten moment ze wzruszeniem przez następne lata. Można powiedzieć, że ilu ludzi - tyle metod. Jak zatem wyznać miłość? Czego oczekują kobiety, a jak wyznać miłość mężczyźnie? Oto kilka porad i pomysłów na to, jak mu powiedzieć, że go kochasz. 

Zobacz także: Zaklęcia miłosne - jak przyciągnąć miłość?

Czy to już “to” uczucie? 

Zanim zdecydujesz jak wyznać miłość, upewnij się, że to, co czujesz do drugiej osoby, to nie zauroczenie. Jak odróżnić miłość od zauroczenia? Zauroczenie związane jest z reakcją na wygląd, głos lub umiejętności drugiej osoby. Ma ono wiele wspólnego z seksualnością - to fizyczne podniecenie i pożądanie. Miłość, która jest niejako ostatnim etapem zakochania, pojawia się wtedy, gdy do fascynacji dołącza odpowiedzialność, troska i chęć budowania trwałej relacji. Jeśli do namiętności i intymności dodasz zaangażowanie, to możesz być pewny, że to miłość. Czas więc wyznać uczucie. 

Zobacz także: To miłość czy tylko zauroczenie? Odpowiedz na te pytania i przekonaj się, co czujesz

Jak wyznać komuś miłość - kilka praktycznych wskazówek 

Jeśli zastanawiasz się, jak wyznać miłość dziewczynie, musisz pamiętać, że nie ma jednej, złotej rady. Każda dziewczyna czy kobieta jest nieco inna - różni się temperamentem, poczuciem humoru czy wrażliwością. A jak wyznać miłość chłopakowi? Tu jest podobnie, choć można uznać, że mężczyźni nieco bardziej niż na słowne zapewnienia, zwracają uwagę na czyny.  

Mimo że sposobów ujawnienia swojego uczucia jest wiele, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Oto one: 

Nie spiesz się 

Nawet jeżeli upewniłeś się, że to, co czujesz do dziewczyny, z którą się spotykasz, to miłość, nie musisz mówić jej o tym w kilka sekund po tym odkryciu. Nie chodzi oczywiście o to, abyś wstrzymywał się z wyznaniem uczucia określony czas - tydzień, miesiąc czy kwartał. Nie ma żadnego minimum. Warto jednak pamiętać, że taka deklaracja pociąga za sobą określone konsekwencje. Upewnij się, że nie przestraszysz tym swojej partnerki. Lęk może budzić intensywność uczuć, tempo znajomości czy powaga zobowiązania - wiele zależy od wieku i wrażliwości drugiej osoby.  

A jak wyznać miłość chłopakowi, jeśli nie deklaruje uczucia jako pierwszy? Przyjęło się, że to mężczyzna powinien pierwszy wyznać miłość. W dzisiejszych czasach wydaje się być to jednak nieaktualne przekonanie. Równość, jaka powinna panować pomiędzy partnerami, nie wyklucza tego, że to kobieta przejmuje stery w kwestii uczuć. 

Wybierz odpowiedni moment 

Pamiętaj, że jeśli wasze uczucie to prawdziwa miłość, ma ona szanse przetrwać całe życie. Moment wyznania miłości będziecie zatem wspominać przez długie lata, szczególnie kobiety lubią przypominać sobie to wydarzenie. Zatem kiedy i jak wyznać miłość dziewczynie? Możesz wybrać jakieś spektakularne miejsce lub takie, które kojarzy wam się ze wspólnie spędzonymi chwilami. Może być to romantyczna restauracja lub ławka w parku. Ważne, abyście mogli sobie pozwolić na odrobinę prywatności. Spójrz jej w oczy i powiedz, co czujesz.  

Z drugiej jednak strony, jeśli oboje jesteście niezwykle żywiołowymi ludźmi, wyznanie miłości podczas głośnego koncertu ulubionego zespołu z pewnością zapadnie wam w pamięci.  

Zobacz także: Śniło Ci się, że ktoś wyznał Ci miłość? Koniecznie sprawdź, co oznacza ten sen!

Dobierz odpowiednie słowa 

Pamiętaj, że często im prościej, tym lepiej. Jeśli nie jesteś poetą, nie sil się na wysublimowane metafory - zamiast skupić się na treści, będziesz bowiem koncentrował się na formie. Nie staraj się cytować poetów, nie przytaczaj humorystycznych wierszyków dla rozładowania sytuacji i nie wtrącaj anegdot. Prostymi słowami nazwij swoje uczucia. Czasem krótkie „kocham cię” wystarczy.  

Natychmiast po miłosnym wyznaniu nie roztaczaj też wizji wspólnego domu, dwójki dzieci, psa, kota i świąt spędzanych u rodziców. Pozwól drugiej stronie oswoić się z sytuacją. Nawet jeśli odwzajemnia twoje uczucie, to jednak ich nazwanie i wypowiedzenie na głos niesie ze sobą wiele zmian. 

Napisz o tym, co czujesz 

Choć wydaje się, że listy miłosne odeszły już w niepamięć, wyznanie swoich uczuć w taki sposób może być dobrym pomysłem. Co więcej, czasem łatwiej napisać niż wyrazić coś w cztery oczy. Napisz zatem do swojej ukochanej list. Pisz prosto z serca, szczerze i swoimi słowami. Postaraj się nazwać to, co czujesz i nie sil się na przesadną oryginalność. 

W dobie SMS-ów i rozmów za pośrednictwem internetowych komunikatorów możesz mieć pokusę wyznania miłości w taki sposób. Zastanów się jednak. Mimo postępu technologicznego, pewne sprawy warto załatwiać w nieco bardziej tradycyjny sposób. 

Zobacz także: Tarot na miłość - jak postawić? Co powiedzą nam karty?

Jak zareagować na wyznanie miłości? 

Nazwać swoje uczucie i wyznać je to jedno, drugą sprawą pozostaje to, jak zareagować na wyznanie miłości. Jeśli odwzajemniasz uczucie - nie powinno być żadnego problemu. Po ewentualnym zaskoczeniu przyjdzie zapewne szczęście i otwarte nazwanie swoich emocji. Co jednak, jeśli twoje uczucia są zgoła odmienne? W tej sytuacji najlepiej postawić na szczerość. Oszukiwanie lub zwodzenie drugiej osoby nie jest rozwiązaniem tej niezręcznej sytuacji. 

Zobacz także: Nieodwzajemniona miłość - jak się z niej wyleczyć?

Jak wyznać miłość przyjaciółce 

Wiele osób uważa, że przyjaźń damsko-męska nie jest możliwa. Prędzej czy później któraś ze stron zmienia swoje oczekiwania względem łączącej was relacji i zakochuje się. Jak wyznać miłość przyjaciółce? Zacznij od upewnienia się, że nie mylisz uczuć. Jeśli jednak decydujesz się na wyznanie miłości przyjaciółce lub przyjacielowi, musisz liczyć się z konsekwencjami. Jeśli druga strona nie odwzajemni twoich uczuć, wasza znajomość może się zakończyć. Platoniczna przyjaźń po wyznaniu miłosnym rzadko kiedy potrafi przetrwać.  

Zobacz także: „Kocham cię” w różnych językach. Jak wyznać miłość po hiszpańsku, po rosyjsku?