Zamknij

Toksyczny związek ma niebezpieczny wpływ na twoje zdrowie! 3 groźne symptomy

04.11.2020 13:52

Wielu ludzi tkwi w toksycznych związkach. Okazuje się, że taka relacja może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Sprawdźcie, jakie są tego symptomy. 

Kobieta zmartwiona siedzi na łóżku po kłótni ze swoim partnerem
fot. Shutterstock

Często wydaje nam się, że nie damy się wplątać w żadne toksyczne relacje. Potem nieświadomie wchodzimy w taki układ, niekiedy nie zdając sobie sprawy, jak opłakane konsekwencje może on nieść dla naszego życia. Toksyczna relacja niestety ma to do siebie, że bardzo trudno się z niej uwolnić. Warto jednak próbować. Zwłaszcza gdy już zdacie sobie sprawę z tego, że taki związek może się odbić na waszym zdrowiu. Oto 3 główne symptomy, ukazujące wpływ toksycznych relacji na naszą kondycję fizyczną i psychiczną.

Zobacz także: 6 sygnałów świadczących o tym, że jesteś w związku z socjopatą. Nie bagatelizuj tych zachowań! 

Jak toksyczny związek wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne?

Toksyczny związek, jak sama nazwa wskazuje, nie jest dla nas zdrowy. Niestety wszystkie dotychczasowe badania pokazują, że potrafi być druzgocący w skutkach zarówno dla naszej kondycji fizycznej, jak i psychicznej. 

Portal Your Tango zwraca uwagę na 3 poważne symptomy, które pokazują, że toksyczna relacja odbija się na naszym zdrowiu. Jeżeli zauważysz je u siebie, jak najszybciej zakończ ten związek. 

1. Depresja i niepokój psychiczny

Nieustanne napięcie związane z reakcjami twojego partnera, stres przed kolejną kłótnią, ciągłe poczucie winy i niższości - to wszystko negatywnie wpływa na twoje zdrowie psychiczne. Dodatkowo dochodzi fakt, że zatracasz się w tym związku coraz bardziej i nie potrafisz już znaleźć wyjścia z tej trudnej sytuacji. Masz poczucie uzależnienia od drugiej osoby i odnosisz wrażenie, że nie potrafisz już kontrolować własnego życia. To może prowadzić do częstych "dołków psychicznych", a w efekcie nawet do poważnej depresji. Pamiętaj, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Przemyśl to, zanim będzie za późno. 

2. Objawy fizyczne

Permanentny stres i napięcie zawsze wpływają negatywnie także na zdrowie fizyczne. Nieregularne bicie serca i ciśnienie, wypadające włosy, zaburzenia odżywiania - te i inne objawy mogą ci towarzyszyć w kolejnych etapach tej relacji. Pamiętaj, że zdrowie jest ważniejsze niż uczucie. Zwłaszcza gdy to właśnie partner sprawia, że podupadasz na zdrowiu. Odetnij się od niego i znajdź kogoś, kto będzie sprawiał, że chce ci się żyć. Prawdziwy związek polega na pomocy w pięciu się do góry, a nie ściąganiu w dół. 

3. Izolacja i nałogi 

Jedną z oznak toksycznej relacji jest zaborczość i odseparowanie partnera od jego bliskich. Odczuwasz brak kontaktów z innymi lub ukochana osoba zabrania ci się z kimś spotykać? Tu powinna ci się zaświecić czerwona lampka. Jak tak dalej pójdzie, naprawdę nie będziesz miał, na kim polegać, poza twoim partnerem. A on tylko na to czeka. To może prowadzić do ważnego problemu, jakim jest popadanie w nałogi. To nigdy nie jest dobre wyjście z sytuacji. Pierwszy nałóg, jaki w tym przypadku powinieneś rzucić, to twój toksyczny partner. 

Zobacz także: Co miłość ma wspólnego z matematyką? To równanie pozwoli ci sprawdzić, czy twój związek jest idealny

loader

Mężczyźni wskazali ubrania, które ich zdaniem nie pasują do żadnej damskiej stylizacji. Zobaczcie, o jakie elementy garderoby chodzi!