Zamknij

Jak stworzyć udany związek? Psycholog twierdzi, że muszą być spełnione te dwa warunki

Katarzyna Leszczyńska
25.01.2018 14:10
Jak stworzyć udany związek?
fot. pixabay.com

To nic trudnego.

Jaki jest przepis na idealny związek? To pytanie parom towarzyszy od wieków. Każdy chciałby, żeby jego relacja była udana i w gruncie rzeczy, żeby pozostała tą ostateczną. Nad każdym związkiem trzeba jednak pracować, co w rzeczywistości nie jest łatwe. W dzisiejszych czasach najłatwiejszą z opcji jest zrezygnowanie z relacji, która sprawia problemy. Czy jednak nie da się nic zrobić, żeby temu zapobiec?

Zobacz także: Po czym poznać, że relacja jest trwała? 10 znaków świadczących o stabilności związku

Najnowsze odkrycia naukowe wykazują, że jest sposób na to, żeby związek był udany, a w zasadzie to nawet dwa. Dowodzi temu psycholog, John Gottman. Naukowiec jest specjalistą od spraw związków i stworzył siedem zasad udanego małżeństwa. W udanej relacji najważniejsze jego zdaniem są dwa czynniki: zainteresowanie drugą osobą oraz spokój.

Spokój wpływa na udany związek

Co zrobić, żeby związek był udany?

Profesor i jego zespół naukowców przebadali 130 par. Według uczonych ci, którzy nie potrafili rozmawiać o swoim związku, nie umieli też długo w nim wytrwać. Ci, którzy byli bardziej otwarci, mieli bardziej udane życie z partnerem. Najważniejsze jest zainteresowanie drugą osobą. Jeżeli ktoś nie odpowiada naszym gustom po prostu trudno będzie nam z nim wytrwać. Inną kwestią jest spokój, przede wszystkim psychiczny. Chodzi o to, żeby związek nie był toksyczny.

Okazuje się zatem, że niewiele trzeba, żeby stworzyć idealną relację. Oczywiście nad każdą trzeba pracować, jednak te dwie rzeczy, które wskazał Gottman, mogą być w tym bardzo pomocne. Warto zatem wziąć je pod uwagę również w naszych relacjach. 

Jak stworzyć udany związek?

Zobacz w galerii, jakie kobiety mają powodzenie u mężczyzn.