Zamknij

Jak się oświadczyć? Porady i inspiracje dla zakochanych

31.03.2021
Aktualizacja: 31.03.2021 23:37
Najczęściej zaręczyny odbywają się w wyjątkowych okolicznościach.
fot. Shutterstock

Jak się oświadczyć dziewczynie, by chwila zaręczyn była jednym z najpiękniejszych wspomnień? Jest wiele sposobów, najważniejsze jest jednak, by nic nie stanęło na przeszkodzie zaręczynom i żeby obie strony czuły się możliwie jak najbardziej komfortowo. W końcu to podniosły, ale i intymny moment. Jak się oświadczyć i co powiedzieć? 

Zaręczyny wiążą się z pewnego rodzaju presją. Jak się oświadczyć bez stresu? Dobrze jest zrobić to zgodnie z preferencjami drugiej połówki – być może jej temperament wskaże, jaka forma będzie najdogodniejsza. Warto też nawiązać do wspomnień i wybrać miejsce, do którego macie oboje sentyment. 

Wiadomo natomiast, że lepiej jednak nie oświadczać się spontanicznie, ponieważ wiele elementów może zepsuć tę wyjątkową chwilę. Odpowiedni plan, przygotowany z wyprzedzeniem, pomoże uniknąć wpadek i zminimalizuje stres. 

Zobacz także: Zaręczyny - czym są, jak wyglądają i czym się różnią od oświadczyn? Wyjaśniamy różnicę!

Jak oświadczyć się dziewczynie? Planowanie zaręczyn  

Jeśli zastanawiasz się, jak się oświadczyć, dokładnie zaplanuj zaręczyny. Kiedy chcesz to zrobić, w jakim miejscu oraz w jakich okolicznościach. Ważny jest zakup pierścionka zaręczynowego. Powinien on pasować do gustu przyszłej narzeczonej oraz mieć odpowiedni rozmiar. Po tym warto zastanowić się nad formą zaręczyn. 

Jak się oświadczyć dziewczynie? Najczęściej zaręczyny odbywają się w wyjątkowych okolicznościach, w jakiś sposób nawiązują do gustu wybranki bądź wiążą się z pewnymi wspomnieniami. By jednak chwila złożenia propozycji ślubu była wyjątkowa, dobrze jest przemyśleć kilka kwestii. 

  • Czy zaręczyny powinny być dyskretne, czy też powinny stać się centrum uwagi? 
  • Jak zadbać o to, by nikt nie przeszkodził w złożeniu propozycji ślubu? 

Kwestie te mogą wydawać się oczywiste, jednak stres związany z zaręczynami może spowodować, że oświadczyny wyjdą niezręcznie i wywołają dyskomfort. Ocena tego, co dziewczynie może się nie spodobać, pozwala wyeliminować kiepskie pomysły na zaręczyny. 

Zobacz także: Sen o oświadczynach? Sprawdź, co to oznacza

Co powiedzieć na zaręczynach?  

Wymyślanie romantycznej przemowy do oświadczyn może stać się kolejną przyczyną stresu. Wbrew pozorom takie przemowy mogą nawet przeszkadzać. Moment, gdy klękasz przed wybranką i wyjmujesz pierścionek, jest na tyle znaczący i wyjątkowy, że nie potrzeba dodatkowych słów.  

Postaw na prostotę. Zadaj jedno z pytań: 

  • Czy zostaniesz moją żoną? 
  • Czy wyjdziesz za mnie? 
  • Czy chcesz spędzić ze mną resztę życia? 

Bywa i tak, że nawet wypowiedzenie tych najprostszych słów powoduje duże zdenerwowanie. Właśnie dlatego tym bardziej warto darować sobie skomplikowane kwestie, w których trakcie bardzo łatwo się pomylić.

Zobacz także: Chcesz oświadczyć się ukochanej? Zobacz, co powiedzieć, żeby ona ci nie odmówiła 

Jak się oświadczyć będąc we dwoje 

Pamiętaj, że nie ma oklepanych pomysłów na zaręczyny. W tej sytuacji macie oboje czuć się dobrze, niezależnie od okoliczności. Dlatego często zaręczyny odbywają się jedynie we dwoje, w zaciszu domowym. 

Tylko pamiętaj – nie oświadczaj się w dresie, ani w inny niechlujny sposób. Zadbaj też o to, by ona dobrze się czuła, dlatego zorganizuj wspólny wieczór, w którego trakcie oboje założycie ładniejsze ubrania i nie będziecie zajęci obowiązkami. Wspomnienie oświadczyn wygłoszonych tuż po myciu naczyń nie będzie przyjemne. 

Zobacz także: Dlaczego mężczyzna nie chce się oświadczyć? Tego typu kobiety mogą nie doczekać się zaręczyn

Oświadczyny na wyjeździe 

Dobrym pomysłem są zaręczyny na wakacjach, ponieważ letnia beztroska wzbudza romantyczny nastrój. Wymarzone zaręczyny na wyjeździe odbywają się często na plaży, przy zachodzie słońca lub na szczycie zdobytej góry. Macie okazję być tylko we dwoje, a jeśli miejsce jest wyjątkowo urokliwe, będzie stanowiło doskonałą scenerię do oświadczenia się. Taki wyjazd stanie się niezapomniany, a miejsce na zawsze pozostanie jednym z wyjątkowych. 

Zobacz także: Jeśli zauważysz u mężczyzny te zachowania, szykuj się na zaręczyny. Ekspertka podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę

Jak się oświadczyć przy rodzicach lub rodzinie 

Oświadczyny przy rodzicach czy rodzinie są dobrym pomysłem pod warunkiem, że oboje macie dobry kontakt z rodziną (swoją lub partnerki) i cenicie sobie tradycję. Takie zaręczyny można zaplanować tak, aby odbyły się w czasie trwania rodzinnego spotkania.  

Nie należy jednak robić tego w trakcie ważnej uroczystości rodzinnej, by nie zabierać uwagi od najważniejszego punktu spotkania. Zaręczyny na ślubie kuzynki, chrzcie bratanka lub jubileuszu babci to chybiony pomysł, ale w trakcie Świąt Bożego Narodzenia – jak najbardziej. Warto wcześniej poinformować rodziców o planowanych zamiarach, by mogli się sami dobrze przygotować, zadbać o odpowiednią oprawę i nie przeszkodzili w zaręczynach. 

Zobacz także: Oto najgorsze miejsca na zaręczyny. Nie zdziw się, jeżeli ukochana ci odmówi

Czy zaręczyny w restauracji są oklepane? 

Kolacja w eleganckiej restauracji podbija uroczystość wydarzenia, wywołuje wzruszenie wśród gości a wybrance towarzyszy poczucie wyjątkowości. Niestety, wbrew temu co pokazują filmy, restauracja nie zawsze jest odpowiednim miejscem. W takim miejscu jest duże ryzyko, że coś wam przeszkodzi, chociażby kręcący się kelnerzy. W trakcie zakładania pierścionka ktoś może was potrącić. Ponadto publiczne oświadczyny mogą speszyć dziewczynę. Sprawdź wcześniej, czy taka forma zaręczyn byłaby akceptowana przez partnerkę. 

Zobacz także: Jak będą wyglądać twoje zaręczyny? Zdradzi to twój znak zodiaku!

Oświadczyny w ważnym dla was miejscu 

Miejsce poznania się, pierwszy pocałunek, moment rozpoczęcia związku lub inne ważne dla waszego związku miejsce jest idealne, by wrócić do niego i złożyć propozycję ślubu. Jest to oczywiste nawiązanie do waszego związku, umacnia wspólne wspomnienie i dodaje wyjątkowości danemu miejscu. 

Zobacz także: Chcesz mieć idealny pierścionek zaręczynowy? Daj ukochanemu te wskazówki

Jak oświadczyć się mężczyźnie, czyli nietypowe zaręczyny  

Czy kobieta może się oświadczyć? Nic nie stoi na przeszkodzie, jednak społeczne normy wskazują, że zaręczyny inicjuje mężczyzna. Istnieje ryzyko, że chłopak poczuje się niezręcznie, jego duma będzie urażona, zwłaszcza gdy posiada tradycyjne poglądy. By uniknąć niezręcznej sytuacji, warto przede wszystkim dowiedzieć się odpowiednio wcześniej, co partner sądzi o oświadczynach składanych przez kobiety. 

Istnieje również pewien problem, a mianowicie brak pierścionka zaręczynowego dla mężczyzn. Pierścionek jest silnym symbolem narzeczeństwa, a jego brak, w opinii wielu osób, osłabia wartość zaręczyn. Należy jednak pamiętać, że jeśli oboje jesteście otwarci i nie boicie się łamania konwenansów, to możecie postępować zgodnie ze swoimi potrzebami.