Zamknij

Jak rozpoznać, czy związek przechodzi kryzys, czy może czas się już rozstać? Ważne są te trzy rzeczy

Anna Respondek
04.01.2018 15:16
Związek
fot. Pixabay

Z rozwiązaniem tego problemu nie należy czekać zbyt długo. 

Kiedy w związku zaczynają pojawiać się problemy, zadajemy sobie różne pytania, w naszych głowach pojawiają się wątpliwości. Martwimy się, a każdy kryzys, nawet mały, traktujemy jak koniec świata. 

Choć chciałoby się wierzyć, że każde zakochanie będzie tym ostatnim, niekiedy musimy poczekać nieco dłużej na tego jedynego lub jedyną. Ważne jest, aby umieć zakończyć relację, która nas nie satysfakcjonuje i rozpoznać, kiedy mamy do czynienia z małym kryzysem, a kiedy czas, aby pogodzić się z tym, że związek nie funkcjonuje tak jak należy.

Specjaliści zapewniają, że przechodzenie przez kryzysy w związku jest czymś normalnym i nie warto z każdego z nich robić "afery". 

Jako ludzie zmieniamy się. Z czasem stają się dla nas ważne inne rzeczy. Czasem te zmiany wpływają na partnera. Ważne jest, aby umieć je przepracować - powiedziała psycholog Shamyra Howard-Blackburn dla Bustle.com. 

Jeśli jednak czujesz, że dogadujecie się coraz gorzej, warto podjąć te trzy kroki, które mogą pomóc.

giphy (7)

Określcie problem i porozmawiajcie o nim

Po pierwsze ważne jest, aby umieć określić problem, z jakim się mierzycie. Nie zawsze jest to łatwe, ale warto spróbować. Po drugie, nie można problemu unikać jak zarazy. Należy usiąść i porozmawiać, bo tylko w ten sposób istnieje możliwość rozwiązania go. 

Nawet jeśli jesteś bardzo zakochana w partnerze, to normalne, że czasem kwestionujesz wasz związek. Każdy ma czasem wątpliwości. Czy to dotyczące przyszłości, czy swojego wyboru. Do momentu, kiedy wątpliwości nie zaczynają cię nękać każdego dnia, to normalne a nawet zdrowe - stwierdził Jonathan Bennett, terapeuta par.  

Jak podkreśla Bennett, czasem warto samemu zastanowić się nad tym, co chce się powiedzieć, aby niepotrzebnie w złości nie zranić partnera. 

Zatroszcz się o związek

Po długiej i szczerej rozmowie warto ponownie zatroszczyć się o związek i pokazać zainteresowanie i zaangażowanie. Już sama taka postawa może w znacznym stopniu poprawić kondycję relacji i rozwiązać kilka problemów. 

Każda chwila warta jest tego, żeby nawiązać kontakt z partnerem. Ważne jest, aby patrzeć na siebie nawzajem, kiedy rozmawiacie, albo choć dać znać, że jesteście zaangażowani. Ta reakcja jest niezwykle ważna - twierdzi ekspert. 

Każdy z partnerów powinien wiedzieć, czy spełnia emocjonalne potrzeby ukochanego lub ukochanej. To praca małymi kroczkami, jednak przynosi wymierne efekty. 

Kiedy powiedzieć dość?

Czasem, choć bardzo się staramy, nie wychodzi. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy powiedzieć dość i dać sobie chwilę oddechu, a osobie, z którą jesteśmy nieszczęśliwi, oddać wolność. 

Jeśli za bardzo musisz się starać, żeby związek funkcjonował, to może nie być partner dla ciebie. Zakończenie relacji może być bolesne, jednak im dłużej tkwisz w nieudanym związku, tym bardziej nieszczęśliwy jesteś - zapewnia terapeuta Jim Seibold. 

Jeśli nadal nie jesteś pewien czy to tylko ostry zakręt czy może koniec drogi, zastanów się na tym, czy jeszcze zauważasz jakieś dobre cechy partnera i czy ma on pozytywny wpływ na twoje życie. 

giphy-downsized (39)