Zamknij

Jak przetrwać kryzys w związku? To musisz wiedzieć!

24.05.2019 15:15
Jak przetrwać kryzys w związku? To musisz wiedzieć!
fot. Schutterstock

Jak przetrwać kryzys w związku – to pytanie zadaje sobie wiele par. Zastanawiasz się,  jak przetrwać kryzys w małżeństwie? Podpowiadamy!

Każdy związek to wzloty, ale i upadki. Wkrótce nadchodzi taki moment w każdej relacji, kiedy oto partnerzy zadają sobie pytanie: jak przetrwać kryzys w związku? Taka sytuacja to poważny sprawdzian dla wszystkich par i często od tego jak sobie z nią poradzą zależy ich wspólna przyszłość. Zobacz, co warto robić w przypadku kryzysu!

Zobacz także: Jak poradzić sobie z rozstaniem? Kilka sposobów na przetrwanie tego trudnego czasu

Jak przetrwać kryzys w małżeństwie? – najczęstsze przyczyny kryzysu

Kryzys w związku zazwyczaj rodzi się stopniowo, jeśli widzisz, że coraz bardziej oddalacie się od siebie, nie rozmawiacie ze sobą jak wcześniej a do waszej wspólnej codzienności wkradła się rutyna prawdopodobnie coś stopniowo zaczęło się wypalać w waszym związku. W przypadku niektórych par mogą być to tylko chwilowe kłopoty, z których udaje im się wybrnąć cało. Dla innych może być to prawdziwy test i moment podjęcia być może jednej z najtrudniejszych decyzji w życiu: czy jest to właśnie najwyższa pora, aby zakończyć związek.

Każdy kryzys jest inny, bo również każda relacja ma charakter indywidualny i zależy od wielu czynników. Znacznie łatwiej podjąć decyzję o rozstaniu, jeśli jesteśmy w krótkim związku, niż wtedy, gdy mamy za sobą wiele szczęśliwych wspólnie spędzonych lat, a dodatkowo łączą nas dzieci, wspólny dom, czy inne kwestie ekonomiczne.

Kryzys może pojawić się z wielu powodów, często jesteście zbyt zapracowani, poświęcacie sobie mniej czasu i naturalnie oddalacie się od siebie, innym razem może być to zdrada partnera, a niekiedy również problemy finansowe, czy w najgorszym przypadku choroba małżonka. Bez względu na to, co jest źródłem kryzysu wiele par nie poddaje się tak łatwo i postanawia zawalczyć o swoje uczucie.

Zobacz także: Kryzys w związku? 6 sposobów na to jak naprawić związek lub małżeństwo

Kryzys w małżeński – jak przetrwać?

W momencie pojawienia się kryzysu małżonkowie starają sobie radzić różnymi sposobami.  Niewątpliwie, gdy tylko zauważycie, że problemy w waszym związku zaczynają narastać, a napięta atmosfera to niemal nieodłączny element waszej codzienności warto zdobyć się na szczerą rozmowę z partnerem i na spokojnie zastanowić się wspólnie, co może być  przyczyną takiego stanu i czy wspólnie możecie znaleźć jakieś rozwiązanie z tej sytuacji.

Takie rozmowy zazwyczaj nie są łatwe i często z powodu silnych emocji może paść z obu stron wiele niepotrzebnych słów. W tym wypadku ważne jest, aby zachować opanowanie i podejść do problemu racjonalnie. Kolejną ważną rzeczą jest to, aby nie udawać, że nie zauważamy kryzysu, ale się z nim zmierzyć. Wiele par od dłuższego czasu widzi, że ich związek jest daleki od ideału, jednak nie podejmuje żadnych działań, aby coś z tym zrobić. Problemy stale się piętrzą, aż przychodzi punkt kulminacyjny i wtedy może być już za późno, aby wszystko naprawić.

Zobacz także: Rozstanie nigdy nie jest proste. Jakie są jego poszczególne etapy?

Kryzys – jak przetrwać? Skorzystaj z wsparcia specjalisty

Jeżeli widzisz, że wszystkie możliwości walki z kryzysem się wyczerpały zawsze warto spróbować skonsultować wasz problem z psychologiem lub psychoterapeutą par. Taka osoba będzie mogła spojrzeć na wasze problemy z dystansem. Zazwyczaj pracuje on w różnych nurtach i wspólnie będziecie mogli wybrać najbardziej odpowiadającą wam metodę pracy.

Wizyta u specjalisty może nie tylko pomóc wam znaleźć źródło problemu, ale również usprawnić komunikację między wami. Poza tym pomoże wam lepiej zrozumieć samych siebie, wasze motywy działania, potrzeby, obawy oraz oczekiwania wobec swojej drugiej połówki.

Zobacz także: Zdrada emocjonalna – jakie są jej symptomy?

Zagłosuj

Jak długo jesteś w związku?

Liczba głosów:

Niemowlak
Rozwiąż quiz

Czy twój partner jest gotowy na dziecko?

Niemowlak

Jak twój partner czuje się w towarzystwie dzieci?