Zamknij

Jak poznać nowych ludzi - proste sposoby

30.03.2021
Aktualizacja: 30.03.2021 18:41
Gdzie można poznać nowych znajomych?
fot. Shutterstock

Codzienne życie nie sprzyja nawiązywaniu znajomości. Dom, praca - przebywając ciągle w tym samym towarzystwie niewiele można zmienić w życiu. Jak poznawać nowych ludzi i uczynić życie ciekawszym?

W wieku licealnym i studenckim obracamy się wśród różnych ludzi i nawiązujemy wiele nowych znajomości. Jednak z czasem zaczyna się to zmieniać. Przebywanie ciągle w tym samym środowisku i nie zawsze wiemy, jak coś zmienić, żeby życie towarzyskie stało się ciekawsze. Jednak jest wiele sposobów, żeby znaleźć nie tylko  nowych przyjaciół, ale też nowe pasje. Gdzie poznać nowych ludzi? 

Zobacz także: Tematy do rozmowy na spotkanie towarzyskie. 9 niezawodnych propozycji

Jak poznać nowych ludzi - od czego zacząć? 

Nawiązywanie nowych znajomości wymaga jednej cechy - otwartości. Trzeba korzystać z każdej okazji, dzięki której można poznać kogoś nowego. Nie pomoże w tym trzymanie się na uboczu i zdawkowe rozmowy z ludźmi, bo w ten sposób trudno rozwinąć znajomość, a łatwo zniechęcić do siebie drugą osobę. Nie każda nowa znajomość okaże się przyjaźnią na całe życie, ale część z nich z pewnością okaże się owocna. Podstawą jest częste wychodzenie z domu, bo bez tego trudno o rezultaty, a nawet internetowe znajomości trzeba w końcu przenieść na realny grunt. Dlatego warto spacerować, chodzić do kawiarni i brać udział w lokalnych wydarzeniach, bo nawet w ten prosty sposób można poznać kogoś nowego. 

Jeśli masz psa, podczas spacerów możesz nawiązać kontakt z innymi właścicielami zwierzaków. Ludzie, którzy mają zwierzęta, często bywają rozmowni i łatwo nawiązać z nimi relację. Temat do rozmów nasunie się sam, bo dostarczą go wam pupile. Nie posiadasz psa? Nic straconego. Możesz zaproponować komuś z rodziny lub przyjaciół, że czasem wyprowadzisz na spacer jego czworonoga. W ten sposób nie tylko ciekawie spędzić czas, ale być może poznasz kogoś nowego. 

Kiedy wychodzisz z domu, zamiast pogrążać się w swoich myślach, szukaj okazji do nawiązania kontaktu. Uśmiechaj się do ludzi i staraj się nawiązać rozmowę nawet w pozornie błahych sytuacjach. W autobusie, w kolejce u lekarza czy w supermarkecie. Jeśli ktoś zacznie z tobą rozmawiać, nie zbywaj go zdawkowymi odpowiedziami, tylko staraj się pociągnąć rozmowę, a być może będzie to początek ciekawej znajomości. Takie rozmowy to też dobry trening, jeśli nie czujesz się dobrze w inicjowaniu kontaktów. Nauczysz się rozpoczynać i kontynuować rozmowę, a to sprawi, że poczujesz się pewniej i następnym razem będzie dużo łatwiej.  

Zobacz także: Jak zwrócić uwagę chłopaka, który ci się podoba? Sprawdzone triki

Poznawanie nowych ludzi przez internet 

Portale społecznościowe i fora to świetne miejsce na poznanie nowych ludzi. Fakt, że nie musicie zaczynać znajomości od rozmowy w cztery oczy dużo ułatwia, szczególnie wtedy, gdy masz problem z nawiązywaniem nowych znajomości. Zwróć uwagę przede wszystkim na portale tematyczne i grupy Facebooku, związane z twoimi zainteresowaniami. Rozmawiając o pasjach, można w naturalny sposób nawiązać nowe znajomości, które z czasem mogą się przenieść poza internet. Warto też zapisać się do lokalnych grup, bo takie znajomości łatwiej przenieść na realny grunt. Poznawanie nowych ludzi przez internet to jeden z najprostszych sposobów na nawiązanie kontaktu, bo nie wymaga wychodzenia z domu i czekania na odpowiednią okazję. Wystarczy rozpocząć rozmowę w wybranym miejscu w sieci i już można się poczuć częścią społeczności. 

Zobacz także: Przyjęcie w ogrodzie - jak je zorganizować?

Zaangażuj się w wolontariat 

Jak poznawać ludzi, którzy wyznają podobne wartości? Zaangażuj się w wolontariat. Pomaganie innym to świetny sposób na zrobienie czegoś dobrego wspólnie z innymi. Jeśli zaangażujesz się w inicjatywę, która jest ci bliska, będziesz mieć pewność, że wyznajecie z innymi wolontariuszami podobne wartości, a to już pierwszy krok do nawiązania znajomości z osobami, z którymi jest ci po drodze. Jest wiele miejsc, które potrzebują wolontariuszy. Może to być schronisko dla zwierząt, dom dziecka czy też pomoc osobom, które nie radzą sobie z codziennością. Możesz też zaangażować się w cykliczne akcje, takie jak sprzątanie lasów czy przygotowywanie paczek świątecznych dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Satysfakcja będzie podwójna - nie tylko zyskasz wartościowych znajomych, ale też wykonasz pracę, która jest ważna.

Zobacz także: Niespodziewani goście we śnie mogą wróżyć nowe znajomości. Sprawdź to!  

Zapisz się na zajęcia grupowe 

Gdzie poznawać nowych ludzi? Jednym z najlepszych sposobów jest udział w zajęciach grupowych związanych z twoimi zainteresowaniami. W okolicy na pewno znajdziesz kluby sportowe i hobbystyczne, które oferują różne zajęcia, kursy i warsztaty. Jeśli jesteś molem książkowym, zapisz się do koła literackiego w miejskiej bibliotece. Poznasz tam ciekawych ludzi i wymienisz opinie na temat przeczytanych książek. Jeśli chcesz zadbać o kondycję, wybierz się na siłownię lub na fitness. Nie tylko zadbasz o dobrą formę, ale też nawiążesz nowe znajomości. Kurs językowy to dobra okazja do podniesienia kwalifikacji, ale też sposób na integrację z innymi. Poznawanie nowych ludzi w ten sposób nie tylko poszerza zainteresowania, ale daje szansę na spotkanie osób, które mają takie same pasje. Dzięki temu nie musisz wymyślać tematów do rozmów, bo one nasuwają się same. 

Zobacz także: Te 3 znaki zodiaku nie znoszą samotności. Sprawdź, czy twoi bliscy są na tej liście

Dbaj o relacje w pracy 

Czasem warto zacząć od bliższego poznania tych, których już znamy. Niektórzy unikają zacieśniania stosunków ze współpracownikami, uważając, że trzeba oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Jednak nie warto zamykać się na współpracowników. Często to właśnie tam można znaleźć przyjaciół na całe życie. Integrowanie się ze współpracownikami wpływa też korzystnie na samopoczucie i zwiększa satysfakcję z życia zawodowego. Nic dziwnego, jest to miejsce, w którym spędzamy czas każdego dnia. Dlatego chłodne stosunki z ludźmi, z którymi musimy pracować, nie są dla nas korzystne. Jeśli w twojej firmie organizowane jest jakieś wydarzenie, np. grill czy wyjazd integracyjny, nie rezygnuj z tego. W ten sposób zyskasz okazję do nawiązania bliższych relacji, a być może okaże się, że przeniesiesz te znajomości na grunt prywatny. 

Zobacz także: Śniła ci się impreza? Sprawdź interpretację sennika!

Spotykaj się ze znajomymi i rodziną 

W poznawaniu nowych ludzi mogą pomóc ci, których już znasz. Wiele osób poznaje się przez wspólnych znajomych, dlatego warto przyjmować zaproszenia na domówki oraz spotkania rodzinne. Nawiązywanie bliskich relacji jest dużo prostsze w gronie ludzi nastawionych na dobrą zabawę, obracających się w kręgu podobnych sobie osób. Aby ułatwić integrację znajomych, można zagrać w różne gry, np. planszówki, które ułatwią nawiązanie bliższych relacji i dobrą zabawę. Również spotkania w gronie rodzinnym są szansą na poznanie nowych osób, choć zwykle nie patrzymy na nie w ten sposób. Szczególnie dobrą okazją są większe uroczystości, gdzie zaproszeni są goście ze strony obu małżonków. Może się okazać, że poznasz osoby, z którymi znajdziesz wspólny język i zaowocuje to częstszymi kontaktami. Również sami członkowie rodziny mogą stanowić materiał na bliskich przyjaciół. Często nie myślimy o tym, że z kuzynką też można dzielić zainteresowania i spotykać częściej niż raz w roku. Jeśli będziesz mieć oczy szeroko otwarte, na pewno uda ci się poszerzyć krąg znajomych.