Zamknij

Jak naprawić związek? Ratowanie małżeństwa po zdradzie i nie tylko

19.02.2021
Aktualizacja: 19.02.2021 12:14
pokłócona para na kanapie
fot. Shutterstock

Długofalowe relacje zawsze spotykają problemy i kryzysy. Pary liczą się z nimi i szukają sposobów na to, jak naprawić związek, gdy zaczyna się sypać. Terapeuci zgodnie twierdzą, że związki da się uratować i warto wykonać wysiłek, który uratuje nawet najbardziej zrujnowane małżeństwo.

Jak naprawić związek? Przede wszystkim trzeba tego chcieć. Obie strony muszą wykazać wolę do pracy i chęć poprawy relacji. 

Kryzysy i problemy są naturalną częścią każdego związku. Zdarzają się w kilkuletnich związkach, a nawet w małżeństwach z 20-letnim stażem. Ratowanie związku jest ważne, gdy planujesz z drugą stroną przyszłość. Widzisz się z nią za 10, 20, 30 lat. By to osiągnąć, trzeba mierzyć się z problemami, które pojawiają się na bieżąco – konieczna jest praca nad sobą oraz współpraca z drugą stroną. Każdy pokonany kryzys wzmacnia związek i przygotowuje go na kolejne wyzwania. Dowiedz się, jak naprawić swój związek, jeśli zawisły nad nim czarne chmury. 

Jak naprawić związek? Jak zacząć? 

Gdy myślicie o tym, jak naprawić związek, zastanówcie się nad podstawami konfliktu. W tym celu trzeba podjąć szczerą rozmowę. Trudną i bolesną, bo wymagającą pełnej otwartości. 

By jednak nie wplątać się w kolejną kłótnię, w której będziecie przerzucać się oskarżeniami i pretensjami, ustalcie zasady

 1. Dbajcie o kulturę wypowiedzi – słuchajcie się wzajemnie, nie przerywajcie sobie, odnoście się do tego, co mówi druga strona. Przerywanie i wchodzenie w słowo rozzłości drugą osobę, która poczuje się ignorowana i mniej ważna. 
 2. Mówcie wprost – nie owijajcie w bawełnę, ponieważ jeśli wyrazicie się nieprecyzyjnie, w zawoalowany sposób, ważna kwestia pozostanie w sferze niedomówień, nie zostanie rozwiązana i dalej będzie rodzić frustrację. 
 3. Bądźcie szczerzy – mówcie to, co naprawdę czujecie, a nie to, co wypada lub lepiej brzmi. 
 4. Uzbrójcie się w cierpliwość i tłumaczcie – druga strona może nie zdawać sobie sprawy z wielu rzeczy, a nowe informacje mogą być dla niej niezrozumiałe. By mogła pojąć, czemu dana rzecz budzi w tobie złe emocje, wyjaśnij dlaczego. 
 5. Zachowajcie spokój – złość, irytacja lub zniecierpliwienie tylko pogłębiają poczucie, że nic więcej nie da się dla związku zrobić. 

Po ustaleniu zasad zadajcie sobie kluczowe pytania, które ułatwią wam uporządkowanie myśli, zdiagnozowanie problemu oraz określenie potrzeb.

Jak sklasyfikować problem i swoje uczucia? Przykładowe pytania: 

 1. Jakie rzeczy w związku aktualnie ci przeszkadzają? Czego ci brakuje? 
 2. Czym objawia się obecny problem w związku? 
 3. Jak na funkcjonowanie związku wpływa twój charakter i temperament? 
 4. Co najtrudniej zaakceptować ci w związku? 
 5. Jakie czynniki zewnętrzne - praca, rodzina, dom, znajomi, inne - wpływają na związek? 
 6. Czego oczekujesz, jak chcesz, by wyglądał ten związek? 
 7. Dlaczego chcesz naprawić związek? 
 8. Na co jesteś w stanie się zgodzić w imię ratowania związku?  

Przygotowanie odpowiedzi na te pytania pomoże przeprowadzić merytoryczną rozmowę. Pozwoli uspokoić emocje, ponieważ będziecie wiedzieć czego się trzymać, by się dogadać. Pełna szczerość może już na tym etapie pokonać pewne bariery zbudowane w wyniku kryzysu. Po przeprowadzonej rozmowie, gdy zwierzycie się ze swoich emocji, przedstawicie oczekiwania i problemy, będziecie mieć podstawę, która pomoże wam uratować związek. 

Zobacz także: Małżeństwo z rozsądku - kto i dlaczego się na nie decyduje?

Jak uratować małżeństwo? 

Rozmowa z partnerem jest dopiero początkiem. Dopiero praca jest tym, co pozwala na ratowanie związku.  

W zależności od przyczyny należy zastosować różne rozwiązania. Jeśli przyczyną kryzysu jest: 

 • przytłoczenie codziennością, 
 • brak wolnej chwili dla siebie, 
 • presja zarabiania pieniędzy i utrzymania rodziny, 
 • stres związany z pracą, 
 • rutyna i monotonia, 
 • uczucie, że na partnera nie można liczyć, 
 • zanik zainteresowania partnerem, mniej czułości.  

Są to powody wynikające z wzajemnego zaniedbania. Przyzwyczajenie do partnera i stawianie innych aspektów życia ponad związkiem skutkują pogorszeniem jakości relacji. 

Osoby, które żyją przez dłuższy czas w pewnym oddaleniu od siebie, odczuwają frustrację związaną z brakiem bliskości. Skumulowana frustracja zamienia się w niechęć do partnera. Jeśli jednak taki stan utrzymuje się długo, emocje się wypalają, wywołując znieczulenie i uniewrażliwienie na partnera. 

 

Jak rozbudzić na nowo uczucie między partnerami? 

Jak naprawić związek, który już dużo przeszedł i wydaje się, że nic nie wznieci żadnego uczucia? Oboje partnerów powinno wykazać się silną wolą i determinacją. Dbanie o związek powinno być takim samym priorytetem jak wychowywanie dzieci, utrzymanie domu i praca. Tylko wtedy będzie szansa na powodzenie. 

Partnerzy, chcąc naprawić relację muszą: 

 • uzbroić się w cierpliwość – ratowanie związku to proces, 
 • wychodzić z inicjatywą – nie przerzucajcie odpowiedzialności za ratowanie związku tylko na partnera, 
 • unikać wymówek – przyzwyczajenie związane z ignorowaniem potrzeb w związku może mieć na was zły wpływ. Trzeba to przełamywać i nie odpuszczać

Należy mieć świadomość, że w trakcie ratowania związku niejednokrotnie pojawią się chwile zwątpienia, zmęczenia, wątpliwości w słuszność celu. To normalne. W takich momentach warto przypomnieć sobie, jaki jest cel tych działań oraz dlaczego tego chcecie. 

Zobacz także: 5 sposobów na udane małżeństwo. Te badania nie pozostawiają wątpliwości

Jakie działania należy podjąć, by ratować związek? 

Zmiana organizacji codziennego życia 

Wiele uczuć wypala się z powodu szarej codzienności. Brak ekscytacji i czasu dla siebie oddala partnerów od siebie nawzajem. Chcąc to zmienić, należy przeprowadzić reorganizację codziennej rutyny. Może to wymagać nowego podziału obowiązków, dlatego bądźcie gotowi i na to. W planie dnia, oprócz zawiezienia dzieci do szkoły, pracy, gotowania i sprzątania, warto znaleźć chociaż kwadrans, który spędzicie tylko we dwoje. Może to być 15 minut każdego wieczoru. W tym czasie nie zajmujecie się niczym innym. Możecie przygotować sobie herbatę, usiąść na kanapie i porozmawiać. Jeśli przez pierwszy miesiąc zadbacie o regularność takich spotkań, stanie się to waszym rytuałem, a przygotowanie się do niego będzie sprawiało coraz mniej problemów organizacyjnych. 

 

Przełamywanie rutyny 

Gdy codziennie spotykacie się jedynie w domu, w rodzinnych pieleszach, trudno jest spojrzeć na partnera z innej perspektywy. Dlatego warto przełamać rutynę. Zaplanujcie raz na jakiś czas wypad do kina, obiad na mieście lub wyjście na basen. Odważcie się na krótki wyjazd bez dzieci. Pozwoli wam to zmienić otoczenie, spojrzeć na partnera inaczej. 

 

Niespodzianki i drobne prezenty  

Proste, niewymuszone i całkowicie dobrowolne gesty będą miłym urozmaiceniem. Druga strona czuje się wtedy zadbana, rośnie w niej poczucie, że pamiętasz o niej na co dzień. 

 

Wspólne hobby  

W początkowym etapie pracy nad relacją możecie napotkać problem, jakim będzie brak tematów do rozmowy. Chcąc uniknąć niezręczności, zacznijcie wprowadzać zajęcia, które was zaktywizują. Nie musi to być od razu sport ekstremalny, wystarczy na początku obejrzeć wspólnie film albo rozpocząć serial. Jeśli dbacie o kondycję, zacznijcie uprawiać razem sport. Możecie zacząć coś zupełnie innego – coś, czego chcieliście spróbować, ale nie było okazji, np. malowanie, pieczenie chleba albo wspinaczkę na ściance. Emocje związane z nowym hobby dzielone z partnerem bardzo zbliżają i budują poczucie wspólnej sprawy. 

 

Przełamywanie blokady fizycznej 

Jednym z objawów problemów w związku jest zanikające poczucie atrakcyjności oraz zwiększający się dystans fizyczny. Wiele par zaniedbuje życie seksualne, a w codzienności nie okazuje sobie uczuć. Sfera fizyczności jest trudnym tematem, gdyż większość ludzi czuje potrzebę chronienia jej. W sytuacji kryzysowej nawet przed partnerem, mimo że kiedyś bez problemu można było się nią wspólnie dzielić. 

Budowanie na nowo wspólnej intymności wiąże się z przełamaniem blokady i wstydu. Na początek delikatnie, bez presji na seks, warto ośmielać się na subtelny dotyk. Może to być przelotne muśnięcie ręki w trakcie mijania w domu. Delikatny buziak. Przytulanie. Obejmowanie podczas oglądania telewizji. Im bardziej będziecie się ośmielać, na tym więcej sobie pozwolić.  

 

Dbanie o atrakcyjność 

Dla wielu może to być kontrowersyjny temat, ponieważ oczekuje się akceptacji bez względu na wygląd. Niemniej jednak pociąg fizyczny wynika z tego, jak się prezentujemy. Nie ma nic złego w nakładaniu dresu jako stroju domowego, w końcu liczy się wygoda. Tylko kiedy ostatnio wystroiliście się dla siebie? Nie na przyjęcie, na spotkanie firmowe lub imieniny cioci od strony partnera, tylko wyłącznie dla siebie? 

Partnerzy w stałych związkach, które dają im bezpieczeństwo i stabilizację, mają tendencję do zaniedbywania się. Przyzwyczajenie do partnera zmniejsza chęć udowadniania swojej atrakcyjności. Niestety, przekłada się również na wasze samopoczucie. Gdy czujesz, że nie ma sensu się starać, podcinasz sobie skrzydła. Drobna zmiana fryzury, odświeżenie garderoby mogą sprawić, że wzrośnie twoja pewność siebie. Gdy będziesz się sobie podobać, spodobasz się również drugiej stronie. 

 

Regularne rozwiązywanie problemów 

Większość kryzysów jest wynikiem eskalacji skumulowanych emocji, które nagromadziły się przez miesiące, jeśli nie przez lata. Jeśli nie chcecie, by ten problem ciągle was prześladował, nauczcie się regularnie rozmawiać. Sygnalizujcie problem, mówcie, co czujecie, stawiajcie granicę lub informujcie o potrzebie. 

Bliskość nie jest budowana na domysłach i chowaniu w sobie emocji. Tworzy się poprzez dzielenie się, nawet trudnymi tematami. Nauka regularnego rozwiązywania problemów powinna być jednym z waszych celów jako pary.

Zobacz także: Zdrada bez seksu? To możliwe. Zobacz, jak facet może cię oszukiwać

Toksyczny związek – jak naprawić? 

Toksyczne związki z definicji są trudne. Przynoszą dużo szkód emocjonalnych – odzierają z radości, energii i wsparcia. Długotrwałe utrzymanie relacji z toksykiem prowadzi do zaniżenia pewności siebie, rozstrojenia nerwowego, wahań nastroju, a w dalszej kolejności do osłabienia fizycznego i chorób. 

Czy warto ratować związek z toksykiemJest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy obie strony wyrażą chęć. Zasadniczą kwestią jest fakt, że toksyczny mąż lub żona muszą przyznać się do własnych destrukcyjnych skłonności, co dla wielu z nich jest aktem uwłaczającym ich godności. Dopiero gdy są w stanie wznieść się ponad te uczucia, mogą przystąpić do pracy nad związkiem. 

Jak uratować związek po zdradzie? 

Zdrada przewraca życie do góry nogami. Jej konsekwencją jest utrata zaufania, które niezwykle trudno jest odbudować. Burzy to wiarę i pewność w szczerość, lojalność, wierność i prawdomówność partnera. Niszczy obraz osoby, na której można było polegać. Osoba zdradzona, gdy o wszystkim się dowiaduje, czuje szok, upokorzenie, odrzucenie, dysocjacje, lęk i wściekłość. Następstwem może być depresja. Często nie jest w stanie zaufać ponownie partnerowi. 

Mimo wszystko są również osoby, które decydują się wybaczyć zdradę i inwestują swoje zasoby emocjonalne w ratowanie związku. Niemniej jednak to osoba, która zdradziła, musi wziąć odpowiedzialność za swój błąd, odbudować zaufanie i udowodnić, że jest warta zaufania.  

Zobacz także: Jakie podejście do zdrady mają mężczyźni? Tego zachowania nie uznają za "skok w bok"

Co robić po zdradzie? 

Partnerzy, którzy dają sobie szansę po zdradzie, muszą przygotować się na duży wysiłek. Pierwszym krokiem jest otwarta rozmowa, w której muszą paść trudne słowa. Osoba zdradzona ma prawo poznać przyczyny zdrady, a osoba zdradzająca powinna jej te przyczyny przedstawić. Niejednokrotnie w trakcie takiej rozmowy wychodzą problemy w związku, które były regularnie odsuwane.   

Osoba zdradzona 

Decydując się na ratowanie związku, powinna być gotowa na drugą szansę związaną z przyznaniem kredytu zaufania. By jednak mogło się ono odbudować, warto powstrzymać się od podejrzliwości i kontroli partnera. 

Osoba zdradzająca 

Jej zadaniem jest udowodnienie, że warto ponownie zaufać. Musi przygotować się na absolutną szczerość i gotowość na ujawnienie części prywatności. Przede wszystkim trzeba zakończyć podejrzane znajomości. Przestać chować się z telefonem. Mówić, z kim rozmawia i z kim się spotyka. Nie kłamać. Brzmi to dla ciebie jak odarcie z prywatności? Musisz wiedzieć, że takie są konsekwencje zdrady. Jeśli nie masz nic do ukrycia, to ratowanie związku po zdradzie jest możliwe. Pamiętaj, że to proces, który wymaga czasu.