Zamknij

Kryzys w związku? 6 sposobów na to jak naprawić związek lub małżeństwo

02.03.2018 12:56

W każdej parze może zdarzyć się moment kryzysowy. Jak naprawić związek lub jak naprawić małżeństwo? Jeżeli zadajesz sobie takie pytania, koniecznie wypróbuj nasze wskazówki.

Para siedzi pokłócona na kanapie
fot. Fotolia.com

Każda para, zwłaszcza ta w poważnym i długotrwałym związku, w pewnym momencie przechodzi jakiś mniejszy lub większy kryzys. Jeżeli relacja jest udana, na pewno pojawią się w niej spięcia, z którymi trzeba będzie sobie poradzić. Bywa jednak tak, że wydają się one dla nas nie do przeskoczenia.

Jeżeli kochamy naszego partnera i jesteśmy przekonani o tym, że chcemy z nim być, warto starać się przezwyciężyć trudności. Zwłaszcza, jeżeli zaczynamy zdawać sobie pytania: jak naprawić związek lub jak naprawić małżeństwo? Okazuje się, że są cztery rzeczy, które warto zrobić w momencie, gdy pojawia się kryzys, jeżeli chcemy walczyć o tę relację. Dzięki nim nasz związek może przetrwać i możemy naprawić kontakty z partnerem.

Zobacz także: Separacja – wszystko, co warto o niej wiedzieć!

Jak naprawić związek: uważaj, co nazywasz kryzysem

Wielu z nas myśli wyłącznie o własnym komforcie. Idąc tym tropem nie da się na dłuższa metę żyć w związku z drugą osobą. Prawdziwe uczucie opiera się na patrzeniu też na drugą stronę. Oczywiste jest to, że każdy z nas jest inny i w każdym związku pojawiają się momenty, gdy coś nie gra. Pytanie tylko, czy od razu powinniśmy nazywać to kryzysem. Pewnie, że najwygodniej jest w momencie, gdy wszystko gra. Czy jednak pierwsza lepsza przeciwność powinna przekreślać prawdziwe uczucie?

Jak naprawić związek: zacznij od siebie

Zanim zdecydujemy się kochać drugą osobę, najpierw powinniśmy zaakceptować samych siebie. Jeżeli sami nie potrafimy uporać się z własnymi słabościami i kompleksami, tym trudniej będzie nam zaakceptować niedociągnięcia drugiej osoby. Oprócz tego warto zdać sobie sprawę z własnych przewinień, zanim zaczniemy oceniać partnera. I choć mówi się, że prawda zawsze leży po środku, być może to właśnie my jesteśmy źródłem konfliktu i bezpodstawnie oskarżamy o to ukochanego. Dostrzegając własne błędy, łatwiej będzie nam dojść do porozumienia.

Zobacz także: Kiedy boisz się pokochać i zaangażować. Skąd się bierze lęk przed bliskością?

Jak naprawić związek: naucz się słuchać i rozumieć

Oczywiście nie chodzi o to, żeby na każdym kroku przytakiwać naszemu partnerowi, bo to nawet nie jest korzystne dla relacji. Warto jednak umieć słuchać. Czasami właśnie z braku dobrej komunikacji pojawiają się nieporozumienia. Zawsze trzeba szanować zdanie drugiej osoby w związku. I choć możemy mieć inne poglądy, nie wolno nam deprecjonować ukochanego. Warto też starać się zrozumieć jego punkt widzenia. W końcu takie samo podejście chcielibyśmy zaobserwować u niego. Każdy chce, żeby jego zdanie było szanowane i brane pod uwagę przez drugą osobę.

Jak naprawić związek: zastanów się nad waszym seksem

Nie od dziś wiadomo, że problemy w związku często mają podłoże w sypialni. Seks jest bardzo ważnym elementem w życiu każdej pary. Czasami możemy sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że coś nie zgrzyta, ale jak już dłużej się nad tym zastanowić, faktycznie coś jest nie tak. Warto przemyśleć sobie, czy na pewno czuję się komfortowo z tą osobą w sypialni. A może to ona nie jest zadowolona. W szczerym związku rozmowy o seksie nie powinny być dla nikogo problemem. Warto zatem poruszyć taki temat w rozmowie z ukochaną osobą.

Zobacz także: Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? Techniki i porady

Jak naprawić związek: uświadom sobie różnice i idź na kompromisy

Jest prawie niemożliwe, żeby partnerzy byli do siebie podobnie w stu procentach i zgadzali się z sobą w każdej kwestii. W związku z tym, żeby relacja była udana, należy uświadomić sobie różnice w związku i starać się je respektować. W końcu zmienianie się na siłę nic nie da i może jedynie źle wpłynąć na kontakty między partnerami. Związek to również chodzenie na kompromisy. Inaczej nigdy nie dojdzie się do porozumienia.

Jak naprawić związek: nie proś partnera o zmianę

Tak jak już wspomniałam, zmienianie drugiej osoby na siłę może jedynie zaszkodzić. Jeżeli chcemy stworzyć z kimś trwałą i udaną relację, powinniśmy nauczyć się kochać taką osobę bezwarunkowo. To najważniejsze przykazanie miłości, bez którego nie da się zbudować bezproblemowego związku. A kierując się nim można naprawdę wiele pokonać. Najważniejsze, że wspólnie.

Zobacz także: Nowy niebezpieczny trend w randkowaniu! Czym jest caspering?

Koniecznie weź udział w naszej zabawie i przekonaj się, jak dużo wiesz o kobietach. Ten quiz jest nie tylko dla panów.

loader
Na różowym tle pozują trzy młode kobiety. W rękach trzymają tulipany.
Rozwiąż quiz

Co wiesz o kobietach? Quiz nie tylko dla mężczyzn!

Na różowym tle pozują trzy młode kobiety. W rękach trzymają tulipany.

Kiedy Polki uzyskały prawa wyborcze?