Zamknij

Aż 90% rozwodów ma miejsce przez te 4 rzeczy. Co ciekawe, na liście nie ma zdrady

29.01.2021 11:29
Para, która zamierza się rozwieść, siedzi zasmucona na łóżku w mieszkaniu
fot. Shutterstock

Decyzja o rozwodzie nie jest łatwa, ale zawsze ma swoją przyczynę. Oto główne powody, dla których małżeństwa decydują się na rozstanie.

Rozwód to ostateczność dla każdego małżeństwa. Czasami jednak związek nie układa się do tego stopnia, że nic innego już nie wchodzi w grę. Wszelkie próby porozumienia kończą się fiaskiem i jedyną dobrą decyzją jest ta o rozstaniu. Co jednak sprawia, że jesteśmy zmuszeni podjąć tak radykalne kroki? Okazuje się, że istnieją 4 powody, dla których rozpada się większość małżeństw na świecie. Co ciekawe, nie ma wśród nich zdrady, która do tej pory mogła wam się wydawać główną przyczyną rozpadu związków. Co w takim razie jest na liście?

Zobacz także: "Romantyczne kompetencje" składają się z trzech elementów. Jak wpływają na związki?

Główne przyczyny rozwodów na świecie. Wszystko przez te 4 rzeczy

Każdy trwały związek jest wyzwaniem. Zwłaszcza małżeństwo, które jest relacją oficjalnie przypieczętowaną. 

Niekiedy jednak nawet po ślubie nadchodzą chwile, gdy nie ma już wyjścia i należy się rozstać. Portal Yourtango.com przedstawił 4 sytuacje, które zazwyczaj kończą się rozwodem. 

1. Zrzucanie na siebie winy 

W udanej relacji partnerzy każdy problem pokonują razem. Nawet jeżeli nadchodzą spory, starają się w jakiś sposób je rozwiązać. Komplikacje pojawiają się w momencie, gdy małżonkowie zaczynają zrzucać na siebie winę za wszystko. Wówczas obarczają drugą stronę także swoimi niepowodzeniami. To nie jest w porządku i nie da się tego wytrzymać na dłuższą metę. 

2. Nastawienie na obronę

Zrzucanie na siebie winy łączy się z tym, że każdy z partnerów zaczyna bronić się nawet wtedy, gdy nie ma między nimi sporu. Niczym dzikie zwierzęta instynktownie doszukują się pretensji w głosie drugiej osoby i jednocześnie odpowiadają na atak. To błędne koło, przez które nie da się dogadać. 

3. Uprzedmiotowienie partnera

Gdy związek chyli się ku końcowi, oczywiste jest to, że wygasają emocje. Uczuć między partnerami może już nie być od dawna, przez co zaczynają traktować się bezosobowo. Odbieranie komuś ludzkich cech ułatwia bowiem krytykowanie tej osoby i... rozstanie się z nią. 

4. Odosobnienie

Samotność jest najgorszą rzeczą, jaka może spotkać człowieka. Zwłaszcza w związku. Jeżeli po ślubie zaczynasz częściej odczuwać, że izolujecie się ze swoim partnerem, nie chcecie spędzać ze sobą czasu i całkiem przestaliście ze sobą rozmawiać - ta relacja już nie ma sensu. 

Zobacz także: Walentynki to święto zakochanych. Jak je przetrwać, gdy jesteśmy singlami?

Związki w show-biznesie często kończą się rozstaniem. Bywa, że nawet po ślubie. Te gwiazdy to prawdziwi rozwodowi rekordziści.