Zamknij

Gaslighting to niebezpieczne zjawisko w związku. Jest bardzo toksyczne

24.05.2022 15:05

Twój partner twierdzi, że znów sobie coś wymyśliłaś? A może kolejny raz zarzuca ci, że przesadzasz? Uważaj, to może być gaslighting.

Gaslighting: co to takiego? Manipulacja, która sprawia, że związek jest toksyczny
fot. Shutterstock

W związkach może się zdarzyć, że jedna osoba zaczyna manipulować drugą. Z reguły robimy to nieświadomie, zwłaszcza podczas kłótni. Znacznie większy problem pojawia się, gdy nasza manipulacja zaczyna wiązać się z wmawianiem czegoś drugiej osobie i bagatelizowaniem jej uczuć. Wówczas możemy bowiem dopuścić się gaslightingu. Jest to coraz popularniejsze pojęcie, które określa toksyczne związki. Czym konkretnie jest gaslighting i w jaki sposób może się objawiać?

Zobacz także: Syndrom gotującej się żaby to niebezpieczne zjawisko w związku. Dotyczy nie tylko kobiet

Gaslighting: co to takiego?

Gdy jesteśmy zakochani, możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że partner nami manipuluje. Niektórzy do tego stopnia kochają drugą osobę, że przez lata tkwią w toksycznych relacjach, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. 

Pojęcie "gaslighting" po raz pierwszy pojawiło się w 1944 roku, dzięki ekranizacji sztuki Patrica Hamiltona. Film Georga Cukora nosił tytuł "Gaslight", co po polsku zostało przetłumaczone na "Gasnący płomień". W produkcji Ingrid Bergman wcieliła się w rolę kobiety, która była manipulowana przez partnera. W pewnym momencie mąż doprowadził ją na skraj obłędu, stosując na niej techniki gaslightingu. Mężczyzna wmawiał jej, że ma urojenia, po czym sama zaczęła wierzyć w swoje problemy psychiczne. 

Gaslighting to rodzaj manipulacji polegający na tym, że partner wmawia nam coś, czego nigdy nie powiedzieliśmy, ani nie zrobiliśmy. Dzięki temu stopniowo przejmuje kontrolę nad nami i tym, w jaki sposób pojmujemy rzeczywistość. Może to robić na różne sposoby - przede wszystkim stosując konkretne zwroty.

Zobacz także: Hogging to niebezpieczne zachowanie głównie ze strony mężczyzn. "Nikt nie zasługuje na coś takiego"

Gaslighting: manipulacja, która sprawia, że związek jest toksyczny

Gaslighting to celowe działanie. Osoba, która nami manipuluje, może chcieć udowodnić, że zupełnie nas nie rozumie. Często zarzuca nam, że mówimy o czymś, co się nigdy nie wydarzyło. Zrzuca też na nas pełną odpowiedzialność. Używa wówczas takich wyrażeń jak: "wymyśliłaś to sobie", "przesadzasz", "przecież tak nie było", a także wkłada nam w usta słowa, których nigdy nie powiedzieliśmy. 

Ostatecznym celem gaslightingu ma być sprawienie, że druga osoba poczuje się nierozumiana i bezradna. Tym samym jeszcze łatwiej będzie nią manipulować. Dla osoby, która została poddana gaslightingowi, taka sytuacja może wydać się bez wyjścia. Często kończy się tragicznie i wymaga długich godzin terapii. 

Zobacz także: Cyberflashing to bardzo niebezpieczne zjawisko. Zostało uznane za przestępstwo

loader
Madonna i Sean Penn - ich związek był toksyczny
8 Zobacz galerię
fot. Splash News/EAST NEWS

Źródło: focus.pl/papilot.pl