Zamknij

Etapy związku – czy znasz je wszystkie?

24.05.2019 14:47
para
fot. Schutterstock

Etapy związku są różne. Romantyczna miłość, poznawanie się, pierwsze kłótnie – to coś, przez co przechodzi większość par. Sprawdź, jakie są fazy związku!

Motylki w brzuchu, problemy ze snem, nieustanne myślenie o swoim partnerze… znasz to uczucie? Stan zakochania może nas dosięgnąć w najmniej spodziewanym momencie, okazuje się jednak, że według specjalistów to tylko początek długiej drogi, jak czeka zakochanych do uzyskania stabilnej, długotrwałej relacji. Sprawdź, z jakimi etapami związku będą musieli się zmierzyć?

Etapy związku – co mówią na ten temat specjaliści?

Według psychologów w związku można wyróżnić kilka typowych etapów. Oczywiście, to nie jest tak, że one wszystkie pojawią się w przypadku każdej relacji. U poszczególnych par mogą się one różnić i pojawiać w nieco odmiennym czasie. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że czas gra tu niezwykle istotną rolę, bo to właśnie wraz z jego upływem coraz bardziej poznajemy swojego partnera, jego wady, zalety, przyzwyczajenia, problemy i albo akceptujemy go, takim jakim jest albo niektóre jego zachowania zaczynają nam po jakimś okresie przeszkadzać.

Zazwyczaj w takich momentach następuje moment kulminacyjny i partnerzy podejmują decyzję odnośnie swojej wspólnej przyszłości. Jedno jest pewne: każdy związek to ciężka praca i potrzeba wiele wysiłku i wytrwałości każdej ze stron, aby pielęgnować swoją relację i nie pozwolić jej wygasnąć.

Zobacz także: Rozstanie nigdy nie jest proste. Jakie są jego poszczególne etapy?

Faza 1. Zakochanie

Poszczególne fazy związku zazwyczaj rozpoczyna etap romantyczniej miłości. Pierwsze dwa lata w większości przypadków wyglądają niczym bajka. Zakochani są wpatrzeni w siebie jak
w obrazek, patrzą na swój związek przez różowe okulary i nie dostrzegają żadnych niedoskonałości partnera. Na tym etapie zazwyczaj idealizujemy swoją połówkę, wierzymy, że to ten jedyny na całe życie. Taki etap jest pełen namiętności, gorących uczuć i spontanicznych zachowań.

W przypadku pierwszej fazy zdecydowanie to emocje biorą górę nad rozumem, stąd często, aby zaimponować partnerowi zachowujemy się często nieracjonalnie. To etap, w którym partnerzy spędzają ze sobą każdą możliwą chwilę. Duże znaczenie odgrywa w tym wypadku pociąg fizyczny. W pierwszej fazie możemy zauważyć u siebie wiele dziwnych reakcji organizmu, począwszy od mniejszego apetytu, problemów ze snem, zmiennych nastrojów po nieustanne myślenie o swoim obiekcie uczuć.

Według specjalistów odpowiada za to burza hormonów, która uaktywnia się u osób zakochanych i zazwyczaj trwa ok. roku. W tym czasie kłótnie par niemal nie występują, a jeśli już się pojawią to zazwyczaj są one z błahych powodów. Dla wielu osób etap zakochania to najpiękniejszy czas w związku i nawet po latach wspominają go z uśmiechem i wypiekami na twarzy.

Zobacz także: Nieszczęśliwa miłość – jak sobie z nią poradzić?

Faza 2. Budowanie związku i wzajemne poznawanie się partnerów

Każdy stan zakochania w końcu mija i następują po nim kolejne bardzo ważne etapy w związku. Zazwyczaj po 2- 3 latach następuje budowanie bliskości między partnerami.I nie mówimy w tym wypadku tylko o bliskości fizycznej, ale przede wszystkim o przywiązaniu i zaangażowaniu emocjonalnym. Na tym etapie namiętność nie jest już tak silna, jak w przypadku zakochania.

Z drugiej strony partnerzy cenią sobie poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa i wsparcie, jakie otrzymują ze strony swojej drugiej połówki. Niestety jest to również czas, kiedy mogą pojawić się pierwsze kłótnie i kryzysy. Wspólne życie to również wspólne problemy, z którymi partnerzy muszą się we dwoje zmierzyć, a pewne sprawy mogą ich przerastać.

Zaczynamy bardziej poznawać swojego partnera rzeczy i dostrzegać w nim pewne cechy i nawyki, które zaczynają nam przeszkadzać, a których na wcześniejszym etapie nie zauważaliśmy. To prawdziwa próba dla związku i od tego jak sobie z nią poradzą może zależeć ich wspólna przyszłość. Zazwyczaj właśnie w tym czasie dochodzi najczęściej do rozstania. Na tym etapie bardzo ważne jest to, aby dać partnerowi trochę swobody i mówić jasno o swoich potrzebach i emocjach.

Zobacz także:  Kryzys w związku? 6 sposobów na to jak naprawić związek lub małżeństwo

Faza 3. Miłość kompletna

Tak, jak inne etapy związku również ta faza ma swoje charakterystyczne cechy. To stan, kiedy partnerzy traktują swój związek bardzo poważnie i wiedzą, że właśnie z ta osobą chcą budować swoją wspólną przyszłość. Tu pojawiają się pierwsze bardzo ważne decyzje odnośnie wspólnego zamieszkania, czy wstąpienia w związek małżeński. Partnerzy stają się zależni od siebie, większość decyzji podejmują razem, zaczynają snuć wspólne plany i marzenia.

Faza 4. Miłość przyjacielska

Jeżeli spojrzymy na wszystkie fazy związku, to stwierdzimy, że jest to etap, który charakteryzuje mniejsza namiętność, ale za to większa intymność i zaangażowanie. Już tak dobrze znamy swojego partnera, że wiemy, czego możemy się po nim spodziewać i potrafimy przewidzieć jego zachowanie w różnych sytuacjach.

W pełni akceptujemy swojego partnera, takim jakim jest z jego zaletami, ale i niedoskonałościami. Na tym etapie związek jest zazwyczaj pełen spokoju, harmonii i współpracy między partnerami. To faza najdłuższa i ważne jest to, aby pielęgnować swoją relację i nie pozwolić wkraść się rutynie do waszej codzienności.

Zobacz także: Jak poradzić sobie z rozstaniem? Kilka sposobów na przetrwanie tego trudnego czasu

Zagłosuj

Jak długo jesteś w związku?

Liczba głosów:

Niemowlak
Rozwiąż quiz

Czy twój partner jest gotowy na dziecko?

Niemowlak

Jak twój partner czuje się w towarzystwie dzieci?