Zamknij

Rozstanie nigdy nie jest proste. Jakie są jego poszczególne etapy?

16.05.2019
Aktualizacja: 16.05.2019 12:45

Rozstanie to zawsze trudny moment, a towarzyszące temu skrajne uczucia mogą powodować nawet stany depresyjne. Jak radzić sobie z rozstaniem?

Etapy po rozstaniu (rozstanie, a emocje, etapy)
fot. Shutterstock

O rozstaniu mówi się, że przypomina trochę śmierć bliskiej osoby, ponieważ traci się kogoś, kto do tej pory był bardzo ważny. Z rozstaniem wiąże się wiele bólu i cierpienia, nierzadko ciężko jest poradzić sobie z tym samemu. Jakie są etapy rozstania?

Zobacz także: Kompleks Elektry – na czym polega i skąd się bierze?

Etapy rozstania – rozstanie

Rozstanie to trudny moment w życiu i wiąże się z nim wiele negatywnych emocji. Złamane serce bardzo boli i staje się przyczyną smutku, bezradności i rozpaczy. Przygnębienie, a wręcz upokorzenie może być tak duże, że dana osoba traci chęci do życia.

Rozstanie samo w sobie jest końcem pewnego rozdziału w życiu, ale też początkiem kolejnego. Często wymaga przeorganizowania życia i konieczności odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Czasami życie bez tej drugiej osoby jest spokojniejsze, pozbawione ciągłych kłótni i awantur, co nie zmienia faktu, że złamane serce boli przez długi czas.

Pierwszym etapem po rozstaniu jest szok i niedowierzanie. Przecież to niemożliwe, aby coś, co wydawało się tak silne, nagle rozsypało się w drobny mak, a jednak stało się i następnym etapem, który się pojawia, jest nadzieja.

Jak to się zwykło mawiać, nadzieja umiera ostatnia i nawet jeśli tli się już tylko słabym płomieniem, staje się przyczyną kolejnych fal bólu. Szczególnie trudnym rodzajem rozstania jest rozwód. Małżeństwo jednak również może się rozpaść i zawsze towarzyszą temu skrajnie trudne emocje.

Niezależnie od powodu rozstania trzeba pozwolić sobie na ból i go przepracować, inaczej kolejny związek również skończy się niepowodzeniem.

Najtrudniej jest być osobą porzuconą, bowiem uczucie odrzucenia potęguje rozpacz i upokorzenie. Szok wynikający z tego może pchać do różnych czynów, których konsekwencje również będą opłakane. Pojawiająca się nagle samotność może powodować nawet zaburzenia natury psychologicznej takie jak depresja.

Rozstanie a emocje

Rozstaniu towarzyszą podobne emocje co śmierci bliskiej osoby. W pewien sposób ktoś, kto był nam bliski odchodzi z naszego życia już na zawsze i wiąże się to z licznymi zmianami. Rozpad relacji, na której do tej pory opierało się życie danej osoby budzi oprócz smutku, także złość i wściekłość. Te silne emocje, kiedy nie zostaną odreagowane mogą prowadzić do agresji bądź autoagresji.

Przejście przez wszystkie etapy rozstania to swojego rodzaju droga przez męką, na której końcu znajduje się jednak katharsis. Szczególnie trudne może okazać się zakończenie toksycznego związku, będzie ono bowiem wymagało niezwykle silnej woli i walki ze sobą, a nawet skorzystania z pomocy specjalisty.

Oprócz złości i przygnębienia, pojawiają się także takie uczucia jak poczucie krzywdy i porzucenia, chęć zemsty, pustka, lecz także dojmująca tęsknota.

Zobacz także: Poczucie własnej wartości – czym jest i jak je zbudować?

Etapy rozstania

Poszczególne etapy rozstania trzeba przejść, aby móc chociażby wejść w nowy związek i ułożyć sobie życie na nowo.

  • Etap 1 – Szok

Jest to faza, w której organizm i psychikę człowieka rozdziera pojawiająca się nagle fala bólu. Pojawiają się nieprzespane nocy, tendencje do analizowania brutalnej rzeczywistości i minionych wydarzeń oraz irracjonalne zachowania mogące mieć destrukcyjny wpływ.

Często w tej fazie pojawiają się problemy ze snem, brak apetytu, apatia a nawet ataki paniki. Pomimo złego stanu psychicznego, cały czas tli się nadzieja na powrót partnera.

  • Etap 2 – Wyparcie

Wyparcie to mechanizm obronny polegający na zaprzeczaniu rzeczywistości. Chroni on ludzką psychikę przed całkowitym rozpadem. Porzucenie jest trudne do zaakceptowania, a towarzyszące temu emocje są w stanie wywołać skrajnie zły stan zdrowotny z tego właśnie powodu psychika broni się, jak może, aby do tego nie dopuścić.

Początkowo jest to pomocne, jednak na długą metę mechanizm wyparcia może być prawdziwą kulą u nogi, ponieważ uniemożliwia on przepracowanie traumy i pójście do przodu.

  • Etap 3 – złość

Porzuceniu towarzyszy także złość. Jest to normalna reakcja na zachowanie drugiej strony. Pragnienie udowodnienia jej/jemu swojej wartości może prowadzić do ekstremalnie złych zachowań i decyzji. Potrzeba zemsty to najgorsza trucizna, która może zatruć życie obu stronom.

  • Etap 4 – Spadek poczucia własnej wartości

Obwinianie siebie za rozpad relacji jest jednym z częstych etapów po rozstaniu. Spadek samooceny i poczucie wstydu może być przyczyną samobiczowania.

Tym bardziej istotne jest odreagowanie złości, a co za tym idzie negatywnych emocji za pomocą zdrowych sposobów takich jak np. aktywność fizyczna.

  • Etap 5 – Akceptacja

Akceptacja jest najbardziej bolesnym i najdłuższym etapem powracania do życiowej równowagi. Sklejanie roztrzaskanych kawałków swojej osobowości i powrót do równowagi życiowej może zająć sporo czasu, jednak z czasem człowiek ponownie zaczyna wierzyć w szczęście.

  • Etap 6 – Odbudowa

Kiedy rany się już zagoją, nadzieja całkowicie zgaśnie, a życiowe lekcje zostaną przyswojone, zraniona osoba zaczyna planować nowe życie i przestaje patrzeć wstecz. To czas, kiedy kształtują się nowe cele, marzenia, a rzeczywistość znowu zaczyna nabierać barw.

  • Etap 7 – Zrozumienie

Nie można pójść do przodu bez przebaczenia. Odpuszczenie win drugiej osobie, lecz także sobie jest podstawą w uzyskaniu katharsis i nakreśleniu swojej nowej drogi.

Rozstanie się ze przeszłością wymaga dużej dozy odwagi, jednak perspektywa lepszego jutra warta jest tego, by chociaż spróbować podjąć całą tą pracę.

Zobacz także: Zaburzenia depresyjno – lękowe mogą być trudne w diagnozie. Czym się objawiają?