Zamknij

Jak wyglądał związek królowej i Filipa? Wspominamy ich historię i poruszające słowa Elżbiety II o mężu

14.04.2021 12:33
Królowa Elżbieta II i książę Filip w młodości w Balmoral
fot. PA/Press Association/East News

Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 roku. Spędził niemal 74 lata u boku królowej Elżbiety II. Jak wyglądał ich związek? Poznajcie szczegóły.

Choć wszyscy spodziewaliśmy się, że ten moment może niedługo nadejść, i tak byliśmy w szoku, gdy Pałac Buckingham ogłosił śmierć księcia Filipa. To ogromny cios dla całej rodziny królewskiej i wszystkich Brytyjczyków. "Żelazny książę", bo tak męża królowej określali rodacy, przeżył niemal cały wiek. Ponad połowę tego czasu spędził u boku Elżbiety II - najpierw księżniczki, a następnie monarchini Wielkiej Brytanii. Ich związek, choć był trwały, miał wiele burzliwych momentów. Królowa jednak zawsze z miłością wypowiadała się na temat księcia. 

Zobacz także: W dniu ślubu królowej i Filipa zdarzył się wypadek. Elżbieta była załamana

Królowa Elżbieta II i książę Filip: historia związku

Król Jerzy VI i królowa Elżbieta nie byli zachwyceni, gdy okazało się, że ich córce wpadł w oko młody oficer grecko-duńskiego pochodzenia. 18-letni żołnierz marynarki wojennej zawrócił jednak w głowie zaledwie 13-letniej wówczas księżniczce. 

Miało to miejsce w 1939 roku, gdy para królewska wraz z córkami odwiedziła Akademię Marynarki w Dartmouth. Królowa i król niechętnie patrzyli na Filipa, którego rodzina była powiązana z reżimem nazistowskim. On jednak utrzymywał kontakt listowny z Elżbietą. 

Tuż po wojnie, w 1946 roku, książę przybył do Balmoral i oświadczył się księżniczce Elżbiecie. Jerzy VI wysłał wówczas córkę w podróż do Afryki, mając nadzieję, że zapomni o Filipie. 

Podróż jednak nie zmieniła uczuć Elżbiety do przystojnego żołnierza. 10 czerwca 1947 roku oficjalnie ogłoszono ich zaręczyny. 

Zobacz także: Pierścionek zaręczynowy królowej skrywa tajemnicę. Elżbieta II się z nim nie rozstaje 

Królowa Elżbieta II i książę Filip: ślub

Niemal od razu rozpoczęły się przygotowania do ślubu księżniczki Elżbiety z jej wybrankiem. Ceremonia odbyła się 20 listopada 1947 roku w opactwie westminsterskim. Był to pierwszy królewski ślub transmitowany w BBC oraz rozgłośniach radiowych na całym świecie. 

Po ślubie para zamieszkała w Clarence House. Miesiąc miodowy spędzili natomiast w posiadłości wuja Filipa, lorda Mountbattena, w Broadlands. 

Zobacz także: Nie uwierzycie, kogo królowa Elżbieta zabrała w podróż poślubną. Filip raczej nie był zachwycony

Królowa Elżbieta II i książę Filip: dzieci i wnuki

W 1948 roku na świat przyszedł książę Karol. Wówczas na tronie zasiadał jeszcze Jerzy VI, który postanowił, że dzieci jego córki będą miały prawo do tronu. W 1950 roku Elżbieta urodziła księżniczkę Annę, a dwa lata później została koronowana na królową Wielkiej Brytanii. 

Książę Andrzej przyszedł na świat dopiero w 1960 roku. 4 lata później królowa urodziła księcia Edwarda. Jak mogliśmy przeczytać w wielu książkach dotyczących brytyjskiej rodziny królewskiej, to przede wszystkim Filip poświęcał czas dzieciom, w związku z obowiązkami królowej jako głowy kraju.

Książę był także bardzo blisko związany z wnukami, przede wszystkim z księciem Williamem, księciem Harrym oraz księżniczką Beatrycze. Filip i Elżbieta II doczekali się także innych wnucząt. Są nimi: księżniczka Eugenia, Zara Phillips, Peter Phillips, Ludwika Windsor oraz Jakub Windsor. Para królewska doczekała się także dziesięciorga prawnuków. 

Zobacz także: Złamane serca w rodzinie królewskiej. Te związki były z góry skazane na porażkę

Królowa Elżbieta II w poruszających słowach o mężu

Choć, jak to w małżeństwie bywa, między królową i Filipem bywało różnie, Elżbieta II zawsze w samych superlatywach wypowiadała się o swoim mężu. 

Dwa cytaty królowej są wyjątkowo poruszające. 

Przez te wszystkie lata jako wasza królowa, wsparcie mojej rodziny, we wszystkich pokoleniach, było nieocenione. Uważam, że książę Filip, który dobrze znany jest z nieprzywiązywania wagi do komplementów, przez cały ten czas był moją nieustanną siłą i przewodnikiem - mówiła monarchini podczas przemówienia z okazji 65. rocznicy ślubu. 

Również wiele lat wcześniej opowiadała, jak wielkim wsparciem jest dla niej książę.

On był po prostu moją siłą, pozostał nią przez te wszystkie lata, a ja i cała jego rodzina, ten i wiele innych krajów, mamy wobec niego dług wdzięczności - mówiła królowa w 1997 roku. 

Jak widać, książę Filip był dla Elżbiety II olbrzymim wsparciem podczas całego jej panowania. 

Zobacz także: Nie tylko Diana i Karol. O tych rozwodach w rodzinie królewskiej też było głośno

Śluby to wyjątkowy dzień, ale też taki przeżycie, że łatwo o wpadkę w czasie ceremonii. A te zdradzają się również gwiazdom. W tym przypadku wtopy zyskały miano skandali!