Zamknij

Dziesięć przyzwyczajeń ludzi, którzy są w szczęśliwych związkach. Po tym można poznać udaną relację

Anna Respondek
01.09.2017 12:02
Zakochana para
fot. Pexels

Dobrze mieć szczęście w miłości, a jeszcze lepiej umieć się o nie zatroszczyć. 

Dzięki udanej relacji z ukochaną osobą jesteśmy w stanie stawić czoło przeciwnościom, które sprowadza na nas każdy dzień. Jednak nic nie przychodzi samo, o szczęście również trzeba zawalczyć.

Dziennikarze Huffingtonpost.com zapytali ekspertów od związków o to, co charakteryzuje najszczęśliwsze pary. Psychologowie podali dziesięć zachowań, które powodują, że związek staje się niezwykle mocny i satysfakcjonujący. 

giphy-downsized

Pocałunek na "dzień dobry" i "do widzenia"

Według psycholog doktor Samanthy Rodman, jest to niezwykle ważna czynność, która powoduje, że dwoje ludzie zbliża się do siebie jeszcze bardziej. 

To zapewnia pewną formę zbliżenia przynajmniej dwa razy w trakcie dnia. Ludzie, którzy trwają w nieszczęśliwych związkach przyznają, że nie mogą sobie przypomnieć kiedy zaprzestali tych pocałunków, jednak przyszło im to bez większego problemu - mówi.

Jak podkreśla psycholog, znajdując chwilę na ten krótki kontakt, spojrzenie w oczy i dotknięcie ust ukochanego bądź ukochanej, wyznaczamy swoje priorytety, nie zważając na małą ilość czasu z rana, bądź wieczorne zmęczenie.

Komplementy 

Wszyscy potrzebujemy usłyszeć ciepłe słowo z ust ukochanej osoby. Dzięki temu czujemy się wyjątkowi i niezastąpieni. Dodatkowo dobrze czasem podbudować zmaltretowane ego. 

Nie trzeba wysilać się na wyjątkowo wyszukane komplementy. To mogą być proste rzeczy, takie jak "Wyglądasz dzisiaj wyjątkowo uroczo", które czasem mogą przerodzić się w coś głębokiego, takiego jak "Byłam niezwykle dumna z rady, jaką dałeś dzisiaj naszemu synowi" - powiedziała Pepper Schwartz, profesor socjologii. 

Bez względu na to czy związek trwa dopiero rok, czy jesteście już w długoletnim związku, należy pamiętać o wypowiadaniu miłych słów.

giphy-downsized

Sprzeczki nie są niczym złym 

Ponieważ jesteśmy tylko ludźmi i różnimy się od siebie, nie da się uniknąć konfliktowych sytuacji. To nas odróżnia od robotów, jesteśmy pełni uczuć. Jak podkreślają naukowcy ważne jest nie to, czy dochodzi do sprzeczek, ale raczej to w jakiej atmosferze one przebiegają.

Kłótnie są możliwością do ćwiczenia się w konfliktowych sytuacjach i budowania zdolności komunikacyjnych. Przyjrzyj się temu, jak wygląda wasza kłótnia i zobacz, co robicie źle. Przekrzykujecie się? Złościcie? Krzyczycie? Wyzywacie? Każdy partner powinien zrobić listę swoich złych przyzwyczajeń, dzięki temu przy kolejnych kłótniach łatwiej będzie ich uniknąć - wyjaśnia Kurt Smith, terapeuta specjalizujący się w doradzaniu głownie mężczyznom. 

Jeśli jesteśmy w stanie uczyć się na błędach, to każda konfliktowa sytuacja sprawi, że po jej przezwyciężeniu związek stanie się silniejszy. 

Co kochamy w partnerze?

Szczęśliwe pary podkreślają, że starają się skupić na tym, co ich w partnerze zachwyca i nakręca, a nie na jego wadach. Pozytywna perspektywa może zmienić wszystko. 

Dzięki takiemu podejściu wzrasta w związku poziom przyjaźni i poczucia akceptacji. To oczywiście nie oznacza, że nie można od relacji wymagać więcej. To jedynie pomaga w sytuacjach, w których pojawia się nawracający problem - twierdzi Kari Carroll, terapeutka par. 

Pozytywne podejście do drugiej osoby pozwala nawracające problemy traktować z humorem, który pomaga w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania.

giphy-downsized

Okazywanie sobie czułości

Choć często czujemy się zakłopotani widząc pary, które w bardzo wylewny sposób okazują sobie "na zewnątrz" zainteresowanie, to prawdopodobnie powinniśmy się od nich uczyć. 

Najszczęśliwsze pary nie boją się okazywać sobie czułości nawet w miejscach publicznych - przekonuje Aaron Anderson. 

Należy oczywiście zachować granice dobrego smaku, jednak chwycenie się za ręce, przytulenie się, czy krótki pocałunek nie są niczym złym i nie powinny być za coś takiego uważane. 

Brak opcji "domyśl się"

Choć najczęściej zarzuca się kobietom, że to one kończą sprzeczkę słowami "domyśl się", to nie jest to jedynie ich cecha. Bez względu na to, kto częściej wykorzystuje ten zwrot, aby stworzyć szczęśliwy związek należy jasno i wyraźnie mówić o swoich oczekiwaniach. 

W udanych związkach funkcjonuje przekonanie, że należy jasno określać swoje potrzeby i zwracać uwagę na potrzeby drugiej osoby. Twierdzenie, że można wszystkiego się domyślić, jest pierwszym krokiem do katastrofy - ostrzega doktor Danielle Harel. 

Pary, które w otwarty sposób mogą mówić o swoich potrzebach bardzo chwalą sobie taki stan rzeczy. Zdanie sobie sprawy, że nasza "bratnia dusza" nie zawsze musi mieć ochotę na to co my, jest kluczem do sukcesu. 

Dbanie o szczegóły

Bez względu na to czy związek trwa krótką chwilę, czy jesteście ze sobą już kilkadziesiąt lat, nie można myśleć, że coś się wydarzy samo z siebie. O odpowiednią atmosferę, która składa się z małych szczegółów, należy dbać zawsze. 

W związkach z długim stażem uczucie i ochota na seks nie przychodzi sama z siebie. Dlatego należy dbać o to szczególne "połączenie". Dla przykładu, na początku nie jesteśmy w stanie oderwać od siebie rąk, w późniejszej fazie tych samych rąk nie jesteśmy w stanie oderwać od komputerów albo telefonów - punktuje Celeste Hirschman, coach zajmujący się sprawami seksu.   

Należy określić swoje priorytety, okazywać sobie uczucie. To, że nadal jesteśmy dla siebie atrakcyjni i się pociągamy nie jest czymś oczywistym, dlatego warto to co jakiś czas podkreślać.

giphy-downsized

Wspólny śmiech

Jeśli bawią nas te same rzeczy, to pierwszy objaw tego, że osoba, którą poznaliśmy może być naszą "bratnią duszą". Wspólny śmiech może zdziałać cuda.

Jeśli para zapomni o wspólnym śmianiu się, może to spowodować, że związek utraci swoją "duszę" - przestrzega doktor Samantha Rodman. 

Dlatego nie warto wszystkich anegdot i śmiesznych sytuacji pozostawiać dla przyjaciół. W pierwszym rzędzie powinniśmy podzielić się nimi z ukochanymi. 

Rozmowa o pieniądzach

Problemy z porozumieniem się na temat pieniędzy, są jednym z najczęstszych powodów rozwodów. Dlatego właśnie od samego początku warto o tym rozmawiać. 

Niestety większość par unika rozmawiania o pieniądzach, dopóki nie zaczynają mieć problemów związanych z nimi. Zmuszenie się do dyskusji na ten temat jest jedną z najmądrzejszych rzeczy, jakie można zrobić - mówił Kurt Smith. 

Bez pieniędzy nie da się żyć, dlatego właśnie nie powinny stanowić tematu tabu w związku. 

Tworzenie jednego "teamu"

Kiedy dochodzi do sprzeczek i nieporozumień często mamy poczucie, że zostaliśmy sami na polu walki, a nasz ukochany albo ukochana zapisali się do innej drużyny. Stworzenie jednego silnego teamu jest niezwykle ważne. 

Poczucie wspólnoty i tego, że nadal się o siebie troszczycie jest ważne. Pozbawienie partnera takich wątpliwości sprawi, że związek będzie bardzo szczęśliwy - powiedziała psycholog Marie Land. 

Myślicie, że można stworzyć taki związek? ;)

giphy-downsized