Zamknij

Dlaczego facet zdradza? Poznaj najczęstsze powody

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 15:45
Powody zdrady są bardzo różne.
fot. Shutterstock

Rutyna w związku, wypalenie uczuć, kryzys wieku średniego - różne mogą być powody tego, dlaczego facet zdradza. Jednak to nie brak zaspokojenia seksualnego jest główną motywacją zdradzającego mężczyzny. Dlaczego w takim razie żonaty facet zdradza?

Zdrada często jest tłumaczona biologią. Utarło się przekonanie, że monogamia nie jest naturalna dla człowieka, więc niektóre jednostki nie potrafią w niej wytrwać. Jest w tym ziarnko prawdy, jednak problem jest o wiele bardziej złożony. Rutyna w związku i brak emocji sprawia często, że partnerzy nie potrafią zrezygnować ze zdrady, jeśli pojawia się taka okazja. Czym więc tak naprawdę jest spowodowana zdrada mężczyzny?

Zobacz także: Śni ci się zdrada? Koniecznie sprawdź, co to oznacza!

Dlaczego facet zdradza? 

Trudno znaleźć jedyną słuszną motywację, która popycha mężczyznę do zdrady, bo powodów może być wiele i zawsze jest to kwestia indywidualna. Jednak zaspokojenie seksualne wcale nie musi być najważniejsze. Dlaczego w takim razie facet zdradza? Głównym powodem, nie zawsze uświadomionym, jest potwierdzenie swojej atrakcyjności i wartości. Mężczyzna czuje się dowartościowany, kiedy jest w stanie zapewnić partnerce satysfakcję seksualną, bo ma wtedy poczucie, że jest dobrym kochankiem. Sam seks wcale nie jest tak dużą motywacją, jaką się mu przypisuje, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że popęd seksualny z wiekiem spada. 

Motywacja do zdrady zawsze jest kwestią indywidualną i zależną od charakteru danego człowieka. Niektórzy to wieczni chłopcy, którzy lubią przygody i nie potrafią zrezygnować z okazji, jeśli taka się pojawia. Taki facet często nie uważa przygodnego seksu za zdradę i nie dręczą go wyrzuty sumienia. Takie podejście cechuje w wielu przypadkach mężczyzn, którzy byli rozpieszczani w dzieciństwie, więc i w dorosłym życiu szukają okazji do zabawy. 

Facet, który zdradza, często jest po prostu niedojrzały emocjonalnie i w życiu szuka wielkich uniesień, a szara codzienność go nie satysfakcjonuje. Kiedy wydaje mu się, że znalazł tę jedyną, szybko się oświadcza, a po ślubie przychodzi zwyczajne życie. Nudne i nie takie, jak sobie wyobrażał. Żona już nie wydaje się ideałem, dlatego zaczyna poszukiwania kolejnej “tej jedynej”. Niektórzy są też uzależnieni od etapu zakochania się, a kiedy pierwsze zauroczenie mija, szukają kolejnej osoby, z którą będą mogli znów to przeżyć. Taka osoba, a dotyczy to nie tylko mężczyzn, błędnie postrzega zauroczenie jako wielką miłość. Nie przyjmuje do wiadomości, że silne emocje, które towarzyszą partnerom na początku znajomości, zmieniają się i po kilku latach nie będą już tak intensywne, co jest rzeczą całkowicie normalną. 

Do zdrady są skłonni również ci mężczyźni, którzy nie potrafią angażować się emocjonalnie. Biorą ślub, bo taka jest kolej rzeczy, ale w rzeczywistości nie wierzą w szczęście małżeńskie. Nierzadko taka sytuacja ma miejsce w przypadku mężczyzn, którzy mają dobrą pozycję zawodową, a żona ma być tylko ozdobą u ich boku. Nie są zaangażowani emocjonalnie, więc nie czują się zobowiązani do uczciwości. Do zdrady może też popchnąć niskie poczucie własnej wartości, które skutecznie można poprawić, zdobywając inną kobietę. 

Zdradą może się skończyć również związek, w którym mężczyzna nie czuje się doceniony. Partnerka nie interesuje się nim i jego problemami, nie są dla niej ważne jego emocje i potrzeby seksualne. Ma on poczucie, że nie dostaje w związku tyle miłości i adoracji, ile potrzebuje, co sprawia, że nie jest szczęśliwy w tej relacji. Wtedy mężczyzna szuka pocieszenia w ramionach innej kobiety, która zrozumie jego potrzeby, nie tylko seksualne, ale i emocjonalne. Nie zawsze jednak zaczyna od określenia swoich potrzeb i szczerej rozmowy z partnerką, co mogłoby zaoszczędzić wielu problemów. 

Może się też zdarzyć, że mężczyzna, który zdradza, jest po prostu seksoholikiem. Ma on bardzo duże stężenie testosteronu i seks jest dla niego głównym źródłem przyjemności. Taki człowiek już z fizjologicznego punktu widzenia nie może dochować wierności. Nawet jeśli się stara, ostatecznie okazuje się to niemożliwe. Szybko nudzi się kobietami i potrzebuje nowych, żeby zaspokajać swój popęd seksualny. Seksoholik nie panuje nad swoim uzależnieniem i wcale nie daje mu ono szczęścia, dlatego w takiej sytuacji należy podjąć leczenie. 

Zobacz także: Zdrada bez seksu? To możliwe. Zobacz, jak facet może cię oszukiwać

Kryzys wieku średniego u mężczyzn a zdrada 

Przyjęło się uważać, że kryzys wieku średniego u mężczyzn zaczyna się po czterdziestce, choć dziś ta granica może się przesuwać. Coraz później wchodzimy w związki małżeńskie i w okolicy czterdziestki często mamy małe dzieci. Kiedyś w tym czasie małżeństwo miało już za sobą długi staż związku i dorastające lub całkiem dorosłe dzieci. Jednak jest to czas, kiedy pary najczęściej dawno mają już za sobą początki związku, a do ich życia zaczyna wkradać się rutyna. Partnerzy przestają się sobą interesować i zabiegać o siebie nawzajem, a skupiają się raczej na codziennych problemach. Pojawiają się kłótnie i wzajemne oskarżenia, a także rozczarowanie związkiem, który miał wyglądać inaczej. W życie seksualne również wkrada się rutyna, a z czasem tych kontaktów może być dużo mniej. To wszystko sprawia, że mężczyzna przestaje czuć się atrakcyjny w oczach swojej partnerki i chce zaspokoić tę potrzebę poza domem. W ten sposób udowadnia sobie, że nadal potrafi wzbudzać pożądanie u płci przeciwnej i zagłusza lęk przed starzeniem się. Kobieta, którą wybiera, jest zwykle młodsza, bo zdobycie dużo młodszej partnerki dodatkowo podbudowuje ego. 

Zobacz także: Jakie podejście do zdrady mają mężczyźni? Tego zachowania nie uznają za "skok w bok"

Dlaczego mężczyzna zdradza - czy przyczyną jest biologia? 

Bardzo często słyszymy, że monogamia wcale nie jest naturalna dla człowieka. Czy to nie mit? Jest w tym ziarnko prawdy. Monogamia to fundament społeczeństwa, które potrzebuje solidnych podstaw, aby mogło się rozwijać. To rodzina daje poczucie bezpieczeństwa i jest podstawą rozwoju. Jednak z punktu widzenia ewolucji różnorodność przynosi więcej korzyści, dlatego duża liczba partnerów seksualnych i wymiana materiału genetycznego ma swoje uzasadnienie. Można więc pokusić się o twierdzenie, że mężczyzna biologicznie jest zainteresowany tym, by przekazać swoje geny jak największej liczbie partnerek. Oczywiście ta zasada dotyczy nie tylko mężczyzn. Jednak kobiety są ewolucyjnie bardziej nastawione na zapewnienie potomstwu bezpiecznych warunków do życia. Takie warunki może zapewnić stabilizacja i stały partner, na którego można liczyć. 

Zobacz także: Podejrzewasz, że mąż cię zdradza? Sprawdź, co powinnaś zrobić

Dlaczego zdradzamy, gdy kochamy? 

Czy zdrada oznacza, że partner już nie kocha? Niekoniecznie. W takim razie, dlaczego mężowie zdradzają? Może być tak, że mężczyzna kocha żonę i jest ona dla niego atrakcyjna fizycznie, ale problem polega na tym, że zna ją bardzo dobrze. Biologia natomiast uwarunkowała nas do rozwoju, w którym potrzeba zmian. Jeśli stoimy w miejscu, nie rozwijamy się. Wszystko to, co dobrze znamy, staje się z czasem nudne i przestaje nas pociągać. Tak samo bywa w związku. Zdobywając nową kobietę, mężczyzna realizuje tę potrzebę. Zakazany owoc kusi, a facet, który, przełamuje w ten sposób bariery. Gdy facet zdradza, buduje swoje ego, bo w ten sposób udowadnia sobie, że potrafi osiągać wybrane cele. 

A jak zdradzają żony? Chociaż mąż zdradza żonę często pod wpływem chwili, korzystając z nadarzającej się okazji, kobiety rzadziej postępują w ten sposób. Kobieta chce być uwodzona i potrzebuje tego, żeby potencjalny kochanek dostrzegł w niej kobietę, której od dawna nie dostrzega mąż, bo w związek wdarła się nuda i rutyna. Dla kobiety ważny będzie sam flirt i emocje, które wiążą się z nową znajomością, a zdrada fizyczna jest dopiero na końcu tej drogi. 

Zobacz także: Zachowujesz się w ten sposób? To szybko doprowadzi do zdrady

Jak się zachowuje facet po zdradzie? 

Kobiety zastanawiają się często, jakie są oznaki zdrady mężczyzny. Jakie zachowanie faceta po zdradzie może zwrócić uwagę? Przede wszystkim staje się nieobecny i tajemniczy. Bardzo często nie rozstaje się z telefonem i pilnuje, aby nie wpadł on w ręce żony. Ciągle wysyła jakieś wiadomości, chociaż wcześniej tego nie robił. Również zmiana podejścia do seksu może być zastanawiająca, bez względu na to czy facet chce się kochać częściej, czy wprost przeciwnie. Zdarza się, że mężczyzna, który zaspokaja swoje potrzeby seksualne poza domem, może unikać zbliżenia z żoną. Jednak może też być odwrotnie. Seks z nową partnerką może wpłynąć na libido i wtedy mężczyzna będzie miał ochotę na częstsze zbliżenia z żoną. Gdy facet zdradza zaczyna też większą uwagę przykładać do swojego wyglądu. Kupuje lepszej jakości ubrania, zaczyna uprawiać sport - taka nagła zmiana powinna wzbudzić czujność.