Zamknij

Demiseksualizm - nowa orientacja seksualna. Czym różni się od aseksualizmu?

Katarzyna Leszczyńska
21.11.2016 12:18

Demiseksualizm to coraz powszechniejsze zjawisko. Nowa orientacja seksualna ma wiele wspólnego z emocjami.

Demiseksualni
fot. Pixabay

Demiseksualizm to całkiem nowa orientacja seksualna. Osoby demiseksualne mogą nie mieć ochoty na seks. Różnią się jednak od ludzi aseksualnych. Demiseksualizm polega na tym, że bez uczuć zbliżenie jest niemożliwe. Najpierw muszą pojawić się emocje, żeby osoby demiseksualne miały ochotę na seks. To zjawisko jest coraz powszechniejsze.

Zobacz także: Po czym poznać, że seks nie sprawia partnerowi radości, nawet jeśli o tym nie mówi? 7 subtelnych znaków

Niedawno do mediów trafiła informacja, że aplikacja Tinder wprowadziła rozróżnienie na 37 płci i orientacji seksualnych. A teraz już wiemy, że jeżeli demiseksualni nie znajdują się na randkowej liście, należy ich tam czym prędzej wprowadzić.

Skrót LGBT, czyli les, gay, bisex i trans już dawno przestał być aktualny. Teraz pełni raczej funkcję symbolu grupy ludzi, którzy nie są heteroseksualni. Wiąże się to z coraz większym rozumieniem potrzeb ludzkich, większą świadomością i swobodą poruszania tematów, które jeszcze dwadzieścia lat temu były tabu. 

Demiseksualizm - co to takiego?

Sprawę demiseksualności najlepiej wyjaśnia wypowiedź Meryl Williams dla "Washington Post". Kobieta wyjaśnia, jak zorientowała się, że jest inna. Jej wypowiedź jest bardziej przystępna niż definicja, którą możemy znaleźć na stronie Demisexuality.org. Tam dowiadujemy się, że demiseksualność to stan, w którym osoba jest w stanie poczuć pociąg fizyczny dopiero po zbudowaniu relacji emocjonalnej.

Lata temu czułam się winna tego, że doprowadzam do frustracji ludzi, z którymi spotykam się na randkach. Nie chciałam zmuszać się do tłumaczenia, dlaczego wciąż nie jestem gotowa na zbliżenia intymne. Zwykle przedkładałam inteligencję i poczucie humoru ponad atrakcyjność osoby, z którą się spotykałam. Jeśli facet na pierwszej randce nie powiedział niczego obraźliwego i był w stanie mnie rozśmieszyć, decydowałam się na kontynuację znajomości. Zdaję sobie sprawę z tego, że te pozytywne cechy charakteru niekoniecznie są gwarantem tego, że wywołają u mnie pociąg fizyczny. Po prostu muszę być cierpliwa i zobaczyć, co się stanie – pisze Meryl Williams w "Washington Post". 

Demiseksualność może dotyczyć każdego, bez względu na preferencje seksualne. Trudno oprzeć się wrażeniu, że pod tą nazwą kryje się zjawisko, które wielu ludziom jest dobrze znane. Do tej pory ludzie demiseksualni tłumaczyli się wartościami w życiu, albo faktem, że czekają z konsumpcją do czasu narodzenia się miłości - co było dla nich oczywiste.

Czym demiseksualizm różni się od aseksualizmu?

Osoby aseksualne z reguły nie są zainteresowane seksem. Nawet, jeżeli łączą je z partnerem ogromne uczucia. Takie podejście może być bardzo uciążliwe i sprawia im z reguły ogromne trudności, np. w poszukiwaniu partnera. Osoby demiseksualne mogą czerpać satysfakcję ze zbliżenia seksualnego. W ich przypadku najważniejsze są emocje. Ludzie demiseksualni nie pozwolą sobie zatem na seks z przypadku. W prawdziwym związku, gdy poczują się kochani i sami zaczną odczuwać coś do partnera, z pewnością nie będą wzbraniać się przed kontaktem fizycznym.

Jak podaje Independent.co.uk, osoba nieświadoma swojego mechanizmu, przez całe życie może mylnie myśleć, że jest aseksualna. Tymczasem w demiseksualności najważniejsza jest cierpliwość obu stron i zaufanie. Brak ochoty na seks nie musi mieć również nic wspólnego z odmiennymi orientacjami, ani brakiem uczuć. Może na to wpływać również wiele czynników zewnętrznych, jak np.: stres czy przemęczenie.

 

Zobaczcie w poniższej galerii, dlaczego możecie nie mieć ochoty na seks:

Damskie dopasowane legginsy na siłownie