Zamknij

Czym jest miłość bez wzajemności? Jak się przed nią uchronić?

01.04.2021
Aktualizacja: 01.04.2021 19:43
Czym jest miłość bez wzajemności?
fot. Shutterstock

Miłość bez wzajemności to przykre doświadczenie, które przytrafiło się niemal każdemu. Choć często jest to w istocie nieodwzajemnione zauroczenie lub fascynacja, zawsze niesie ze sobą dużo trudnych emocji.

Odrzucenie miłości czy innego uczucia - według nauki - odczuwane jest podobnie jak ból fizyczny. Aktywują się bowiem wówczas te same obszary mózgu. Pamiętać należy, że próg bólu u osób plasuje się na różnych poziomach. Podobnie jest z radzeniem sobie z odrzuconą miłością. Jak zatem radzić sobie w takiej sytuacji? Co o miłości bez wzajemności mówi psychologia? Poznaj kilka praktycznych wskazówek, w jaki sposób uporać się z nieodwzajemnionym uczuciem.

Zobacz także: Zaklęcia miłosne - jak przyciągnąć miłość?

Czym jest miłość bez wzajemności?

Miłość bez wzajemności to uczucie, które pojawia się gdy kochasz drugą osobę, ona zaś obdarza cię innym uczuciem lub ma do ciebie obojętny stosunek. Bardzo często można spotkać się z taką sytuacją w relacji damsko-męskiej. Dzieje się tak dlatego, że zarówno miłość, jak i przyjaźń opierają się na podobnych fundamentach - zaufaniu, szczerości, wzajemnym szacunku oraz możliwości zwrócenia się do drugiej osoby o pomoc i wsparcie. Kiedy jedna ze stron zaczyna przekraczać granicę, jaką w relacji przyjacielskiej jest pociąg fizyczny, wówczas może spotkać się z nieodwzajemnionym uczuciem.

Od zakochania bez wzajemności należy odróżnić odrzucenie miłości. Mówić możemy o nim dopiero wtedy, kiedy zdecydujesz się powiedzieć drugiej osobie o uczuciu, którym nią darzysz. W odpowiedzi uzyskasz zapewnienie o innych emocjach, które ona odczuwa. Pamiętać trzeba bowiem, że często nasze wyobrażenia o uczuciach innych osób różnią się od rzeczywistości. Jasny komunikat o skrywanych uczuciach może stać się pretekstem do ich uwolnienia, także przez drugą stronę.

Lęk przed odrzuceniem miłości jest jednak bardzo często powodem długiego ukrywania tego uczucia. To niewłaściwa postawa. Nawet jeżeli twoja miłość nie zostanie odwzajemniona, tylko jej wyraźne odrzucenie pozwoli ci uwolnić się od towarzyszących tej sytuacji emocji.

Zobacz także: Jak uleczyć złamane serce?

Co zrobić, gdy zakochasz się bez wzajemności?

Kochać bez wzajemności nie jest łatwo. Towarzyszą temu na ogół bardzo skrajne emocje - pozytywne uczucia do wybranej osoby, nadzieja na zmianę sytuacji, aż po rozczarowanie, złość i smutek. Zakochałeś się bez wzajemności i zastanawiasz się jak się tym uporać? Oto kilka praktycznych rad:

  1. Uporządkuj swoje uczucia. Ulokowałeś je w niewłaściwej osobie, nazwałeś przed sobą samym i głośno powiedziałeś o nich ukochanej lub ukochanemu i… przyszło rozczarowanie. Musisz uświadomić sobie, że tak po prostu miało być. Nie zastanawiaj się, co byłoby gdybyś postąpił inaczej, jak mogłyby się potoczyć sprawy, gdybyś odmiennie zachował się w takiej czy innej sytuacji - stało się, koniec, kropka. Tylko zamknięcie jednych drzwi może otworzyć kolejne. Pamiętaj o tym.
  2. Przestań rozpamiętywać, ale jednocześnie pozwól sobie na chwile smutku, złości, czy gniewu. Na pewno nie pomoże ci wielogodzinne analizowanie rozmowy podczas której okazało się, że kochasz bez wzajemności. Jeśli jednak masz ochotę na wino z przyjaciółkami, chcesz wypłakać się komuś na ramieniu lub wypocić smutek na siłowni ze znajomymi - zrób to. Takie oczyszczenie z emocji na pewno pomoże ci nabrać dystansu do sytuacji.
  3. Wyciągnij wnioski na przyszłość. Stare przysłowie mówi, że człowiek uczy się na błędach. Zastanów się, czemu ulokowałeś uczucia w tej osobie? W którym momencie waszej relacji okazało się, że zakochujesz się bez wzajemności? Jaki związek oferowała ci druga strona - przyjaźń, niezobowiązujący seks, a może wyłącznie towarzyską relację? Jeśli szczerze odpowiesz sobie na te pytania, być może uda ci się uniknąć rozczarowania w przyszłości.
  4. Nie obwiniaj się. To, że obiekt twoich westchnień nie odwzajemnia twojego uczucia, nie oznacza, że z tobą jest coś nie w porządku. Gdybyś była szczuplejsza, a może gdybyś był bardziej wysportowany, gdyby twoje poczucie humoru lub zainteresowania były inne - wówczas by się udało. Nie, miłość nie rodzi się z kalkulacji. Nie chodzi zatem o to, aby na siłę wyszukiwać u siebie powodów odrzucenia miłości. Naucz się akceptować siebie i pokochać mimo wad oraz niepowodzeń, które ci się przytrafiają. Pamiętaj, że najgorsze co może cię spotkać to kochać siebie bez wzajemności.

Zobacz także: Czas to najlepsze lekarstwo na złamane serce? Naukowcy widzą to inaczej

Miłość bez wzajemności - powody nieudanej relacji

Zakochać się bez wzajemności może zdarzyć się każdemu. Jeśli jednak takie uczucie pojawia się zbyt często, warto zastanowić się co jest tego przyczyną. Powodów może być kilka:

  1. Zaufanie, szczerość i wzajemny szacunek to podstawa nie tylko udanego związku. To  także silne fundamenty przyjaźni. Zastanów się, czy nie mylisz troski i poczucia bezpieczeństwa, jakie daje ci przyjaciel z miłością. To, że ktoś chętnie spędza z tobą czas, potrafi cię pocieszyć, ale i rozśmieszyć, nie oznacza, że czuje do ciebie także fizyczne pożądanie. Jego obecność jest zaś konieczna do stworzenia trwałego związku.
  2. Po raz kolejny zakochałaś się bez wzajemności i nie wiesz, co z tym robić? Czy przypadkiem lokując swoje uczucia nie wpadłaś w błędne koło? Często nieświadomie wybieramy sobie partnerów, którzy mają podobne charaktery lub znajdują się w zbliżonej sytuacji życiowej, jak ich poprzednicy. To z pewnością nie jest dobre rozwiązanie. Może okazać się, że określony temperament, światopogląd czy zainteresowania nie pasują do twoich. Mimo wyobrażeń nie stworzycie zatem idealnego związku.
  3. Powodem częstego odrzucenia miłości może być także pokładanie nadziei i uczuć w osobach destrukcyjnych lub takich, które z powodu swoich przeżyć nie będą w stanie odwzajemnić uczucia. Problemem w zbudowaniu relacji mogą być także twoje kompleksy. Notoryczny wybór niewłaściwej osoby, to dla niektórych potwierdzenie, że to oni nie są atrakcyjni i warci uczucia.

Zobacz także: To pierwsza rzecz, którą należy zrobić po rozstaniu. Dzięki temu szybciej uleczysz złamane serce

Miłość bez wzajemności a psychologia

Co o miłości bez wzajemności i odrzuceniu mówi psychologia oraz nauka? Zgodnie z badaniami, emocje przeżywane z powodu odrzucenia mogą być skutkiem aktywacji w mózgu części odpowiedzialnych za motywację, nagrody i uzależnienia. Tym samym próba zapanowania nad nimi jest bardzo trudna. Nadzieją dla zakochanych bez wzajemności jest to, że stwierdzenie „czas leczy rany” ma w tym przypadku dosłowne znaczenie. Psycholodzy twierdzą bowiem, że im więcej czasu upływa od odrzucenia, tym mniej aktywności w obszarze mózgu odpowiedzialnym za przywiązanie w chwili wspominania niefortunnego zdarzenia i osoby.

Zobacz także: Zespół złamanego serca istnieje naprawdę. Sprawdź, czym się objawia

Miłość odrzucona w literaturze, poezji i sztuce

Nieodwzajemniona miłość jest inspiracją lub głównym motywem twórców od setek lat. Motyw nieszczęśliwej miłości pojawia się w „Kordianie” Juliusza Słowackiego, „Lalce” Bolesława Prusa czy „Granicy” Zofii Nałkowskiej.  Także poeci wykorzystują go w swoich dziełach. Wiersze o miłości bez wzajemności pisały m.in. Maria Konopnicka i Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Nie sposób zapomnieć też o licznych piosenkach o nieszczęśliwej i odrzuconej miłości. Uczucie to jest bowiem powszechnie wykorzystywane w kulturze masowej. Cytaty o miłości bez wzajemności, smutne wiersze czy humorystyczne rymowanki to powszechne hasła wyszukiwane w przeglądarkach internetowych.