Zamknij

Kłótnie są dobre dla związku? Ekspert nie zostawia wątpliwości

12.09.2022 15:34

Choć wydawać się może, że to kłótnie niszczą związki, w rzeczywistości to one mogą być zbawienne dla relacji. Trzeba jednak wiedzieć, jak się kłócić. 

Czy kłótnie w związku są potrzebne? Ekspert nie zostawia wątpliwości
fot. Shutterstock

Od dawna mówi się, że związek bez emocji to związek bez uczuć. W relacjach międzyludzkich potrzebne są nie tylko te pozytywne uczucia. Kłótnie mogą oznaczać, że nam na sobie zależy i chcemy się porozumieć, żeby nadal dbać i walczyć o swój związek. Jeżeli nie ma kłótni, można stwierdzić, że nie ma prawdziwych uczuć. Nie każda dyskusja jest jednak dobra. Ekspert twierdzi bowiem, że kłócić się trzeba umieć, żeby nie osiągnąć rezultatów odwrotnych do zamierzonych.

Zobacz także: Ta kobieta jest doradcą małżeńskim. Dzięki temu wie, że tych 6 rzeczy nigdy nie powie mężowi

Czy kłótnie w związku są potrzebne? Ekspert nie zostawia wątpliwości

Kłótnie nie są miłe dla nikogo. Gdy kochamy drugą osobę, nie chcemy się z nią sprzeczać. A jednak dobrze, że to robimy. 

Jesteśmy tylko ludźmi. Kłótnie natomiast są rzeczą normalną i pomagają pozbyć się napięcia, które towarzyszy nam każdego dnia - w pracy oraz w domu. Tego typu dyskusje mogą mieć jednak różne oblicza. Wszystko zależy bowiem od tego, w jaki sposób się kłócimy. 

Kłótnie są potrzebne, ale takie, w których wyrażamy naszą złość i gniew, a nie takie, w których stajemy się agresywni - powiedziała psycholog Marta Wróbel-Rakowska w rozmowie z portalem medonet.pl. 

Dzięki kłótniom jesteśmy w stanie oczyścić atmosferę i wyjaśnić niesnaski, jednocześnie uświadamiając drugą osobę, co przeszkadza nam w tej relacji. Takie rozmowy sprzyjają poprawie związku. Trzeba jednak wiedzieć, jak się kłócić, żeby mu nie zaszkodzić.

Zobacz także: Chcesz, żeby twój związek przetrwał? 7 rzeczy, które powinnaś zrobić po kłótni

Jak się kłócić?

Ekspertka wskazała kilka elementów, które sprawiają, że kłótnia jest wartościowa. Przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby dyskusja zakończyła się na temacie, od którego się zaczęła. Wypominanie sobie spraw z przeszłości tylko zaogni konflikt i sprawi, że będziemy coraz bardziej rozżaleni. 

Należy też podchodzić do siebie i partnera z empatią. Warto spróbować wczuć się w myślenie drugiej osoby, żeby jak najlepiej ją zrozumieć. A najważniejsze jest zachowanie spokoju. Dzięki temu nie wypowiemy słów, których potem będziemy żałować. 

Zobacz także: Tych 5 zdań nigdy nie mów swojemu ukochanemu. Ranią bardziej niż ci się wydaje

loader
Beata Kozidrak w czarnej sukni i Andrzej Pietras w garniturze i muszce na czerwonym dywanie
10 Zobacz galerię
fot. VIPHOTO/East News

Źródło: papilot.pl/medonet.pl