Zamknij

Jesli jesteś sapioseksualna, to znaczy, że nie będzie ci łatwo znaleźć partnera. Jak rozpoznać sapioseksualizm?

14.03.2018 13:10

Sapioseksualizm może być częściej spotykany niż się wydaje. Wszystko zależy od twoich preferencji przy wyborze idealnego mężczyzny. 

Sapioseksualizm
fot. Shutterstock

Czym jest sapioseksualizm i czy w ogóle coś takiego istnieje? Okazuje się, że według Urban Dictionary słowo sapioseksualizm pochodzi od łacińskiego sapiens, czyli myślący i opisuje osobę, która największy pociąg seksualny czuje do ludzi o wyjatkowo wysokim ilorazie inteligencji. 

Zobacz także: Co to jest demiseksualizm i czym różni się od aseksualizmu?

Jeśli zatem liczy się dla ciebie przede wszystkim wiedza partnera, a nie to, jak wygląda, czy jak gruby ma portfel, bardzo możliwe, że jesteś sapioseksualna. Oczywiście ta "przypadłość" dotyka również mężczyzn, którzy także mogą być sapioseksualni.

Jak objawia się ta preferencja? Według naukowców intymność budowana jest na bazie stymulujących dyskusji, które działają na człowieka pobudzająco i podniecająco. Podobnie jak widok nagiego ciała. Specjaliści przekonują, że związki sapioseksualne są często dużo trwalsze, ponieważ więzi budowane są na zupełnie innym poziomie.

Jak rozpoznać sapioseksualizm. Mogą świadczyć o tym te cztery sygnały:

Nie zakochujesz się od razu

Osoby sapioseksualne nie zakochują się od razu, ponieważ nie pociaga ich wyglą zewnętrzny. Często dają szansę osobie, która na początku nie zrobiła na nich wrażenia, ponieważ zaczynają z nią ponownie rozmawiać. Każda dyskusja sprawia, że ich uczucie zmienia się i ostatecznie może przerodzić się w miłość.

Rozmowa ważniejsza niż okazjonalny seks

Nie oznacza to oczywiście, że sapioseksualni nie lubią seksu. Czasem nawet może im się przydarzyć przygoda na jedną noc. Ale bez poznania drugiej osoby i rozmowy, seks będzie jedynie seksem, nie zamieni się w nic więcej. Czasem dyskusja dla sapioseksualnej partnerki może być bardziej pociągająca niż stosunek. 

Wiedza najważniejsza

Nie liczą się dla ciebie wygląd, status społeczny czy zawartość portfela. Jeśli mężczyzna, który do ciebie podejdzie, będzie najprzystojniejszym facetem chodzącym po ziemi, ale nie będzie inteligentny, jego starania nie przyniosą żadnego efektu. 

Pociąga cię inteligencja w każdej postaci

Nie chodzi o to, że musi przed tobą stanąć właściciel Nobla, bo inaczej nie dasz mu szansy. Doceniasz różne rodzaje inteligencji, również tę emocjonalną. A ponad wszystko podniecają cię osoby, które są pełne pasji i żywo interesują się jakimś tematem. 

Wiedzieliście, że coś takiego istnieje? ;)

Zobacz także: Jak rozpoznać, czy jesteście z partnerem seksualnie dopasowani?

 

Zobacz także, jakie rzeczy nie mają dla mężczyzn znaczenie podczas seksu: