Zamknij

Cispłciowość to nowa orientacja seksualna. Czym różni się od heteroseksualizmu?

15.03.2021 10:52

Cispłciowość to bardzo popularne zjawisko. Co to takiego i czym różni się od heteroseksualizmu? Sami zobaczcie.

Dziewczyna siedzi na łóżku i odbija się w lustrze
fot. Shutterstock

Istnieją różne orientacje seksualne. W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas może znaleźć tę, z którą się utożsamia. Jedną z tego typu orientacji jest cispłciowość, która na pierwszy rzut oka może przypominać heteroseksualizm, jednak jest znacznie bardziej rozbudowanym pojęciem. Czym charakteryzuje się cisgender i co odróżnia ją od pozostałych orientacji seksualnych? Sami zobaczcie. 

Zobacz także: Bicurious to nowa orientacja seksualna. Jest bardzo kontrowersyjna 

Cispłciowość - co to takiego?

Cisgender, najogólniej rzecz ujmując, to przeciwieństwo transseksualizmu. Dlatego też wielu ludzi uważa, że ma sporo wspólnego z heteroseksualizmem. Cispłciowość polega jednak na czymś znacznie innym i nie musi być tożsama z pociągiem seksualnym do osób przeciwnej płci.

Według definicji stworzonej przez socjolożki Kristen Shilt i Laurel Westbrook, cispłciowość zauważa się u "osób, u których występuje zgodność pomiędzy płcią przypisaną w chwili narodzin, ich ciałem i ich osobistą tożsamością". To pojęcie opublikowały w jednym ze swoich artykułów naukowych. 

Najogólniej zatem rzecz ujmując, cisgender to ludzie, którzy nie mają problemu z tożsamością płciową. Jeżeli urodziłaś się kobietą i fizycznie oraz psychicznie dobrze się z tym czujesz i to akceptujesz, wówczas jesteś osobą cispłciową. 

Można by pomyśleć, że tego typu osoby są heteroseksualne. W rzeczywistości jednak nie zawsze tak jest.

Zobacz także: Autoseksualizm to nowa orientacja. Czy te osoby mogą stworzyć udany związek?

Czym cispłciowość różni się od heteroseksualizmu?

Można w stu procentach utożsamiać się ze swoją płcią, jednak być osobą o innej orientacji niż heteroseksualna. Ludzie, którzy się akceptują, równie dobrze mogą czuć pociąg do osób o tej samej orientacji. Biseksualiści zatem również mogą być cispłciowi.

Nie tylko oni. Także panseksualiści mogą być cispłciowi. Panseksualizm polega bowiem na tym, że czujemy pociąg do konkretnej osoby, niezależnie od jej płci. 

Zobacz także: Kim jest heteroromantyk? Tego typu osoba nie musi być heteroseksualna

loader

Romanse gwiazd zawsze emocjonują ich fanów. Niektóre pary show-biznesu nie schodziły z pierwszych stron gazet. Pamiętacie, że oni kiedyś byli razem?

Źródło: Encyklopedia.biolog.pl/Yourtango.com