Zamknij

Anorgazmia - ten intymny problem spotyka coraz więcej kobiet

Sylwia Bagińska
13.07.2018 11:09
Anorgazmia - co to jest
fot. shutterstock

Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu prawie każdego człowieka. Regularne uprawianie seksu przynosi nie tylko korzyści emocjonalne, ale także zdrowotne. Jednak nie wszyscy ze stosunków płciowych czerpią korzyść....

Niestety coraz więcej osób nie czerpie korzyści z życia seksualnego. Stan, który uniemożliwia czerpanie radości i satysfakcji z seksu to anorgazmia.

Zobacz także: Nie dla wszystkich seks jest zawsze przyjemnością. Pozycje seksualne, których nie lubią kobiety!

ANORGAZMIA - co to za choroba?

Choroba ta charakteryzuje się ograniczeniem lub całkowitym brakiem zdolności do przeżywania orgazmu. Anorgazmia to przypadłość, która o wiele częściej spotyka kobiety niż mężczyzn.

Według przeprowadzonych badań, około 20 % kobiet twierdzi, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy nie miało orgazmu i nie czerpało żadnej korzyści ze stosunku płciowego. Problem jest na tyle poważny, że ma on charakter środowiskowy.

Warto pamiętać, że brak seksu u mężczyzn jest niezdrowy i może powodować wiele zaburzeń. Natomiast u kobiet brak regularnego seksu może doprowadzić do rozwoju choroby wdowiej.

ANORGAZMIA - jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Przyczyny wystąpienia anorgazmii to:

  • Czynniki somatyczne

Do czynników somatycznych zalicza się wrodzone lub nabyte wady narządu rodnego. Najczęściej wymienianie przyczyny to także zaburzenia hormonalne i neurologiczne. Anorgazmia może być też następstwem nieprawidłowego porodu lub ciąży.

  • Sfera Psychiczna

Najczęściej wskazywaną przyczyną wystąpienia anorgazmii na tle psychicznym są traumatyczne przeżycia na tle seksualnym. Traumy, które dają o sobie znać, mogły wystąpić zarówno w dzieciństwie, jak i wieku dorosłym.

Kolejną przyczyną, która doprowadza do braku przyjemności z seksu, jest stres. Niewłaściwa dieta, ograniczony sen, nerwy - wszystko to przyczynia się do zmniejszenia libido u kobiet i mężczyzn.

Na pojawienie się anorgazmii wpływa też zahamowanie seksualne. Stan ten charakteryzuje się ograniczeniem świadomości i potrzeb kobiety lub mężczyzny. Jest to efekt nieprawidłowego przygotowania do dorosłego życia. Zahamowanie seksualnie bardzo często jest diagnozowanie u młodych kobiet, które wychowywały się w rodzinie, gdzie seks był tematem tabu, a sam stosunek płciowy grzechem.

Zobacz także: Dlaczego mężczyźni nie chcą się kochać? Seksuolog odpowiada

Zagłosuj

Jak często uprawiasz seks?

Liczba głosów:

Zobacz także: Pary reklamują ubrania, uprawiają seks

Autor: Sylwia Bagińska