Zamknij

5 sposobów na udane małżeństwo. Te badania nie pozostawiają wątpliwości

20.01.2021 13:35
5 sposobów na udane małżeństwo. Te badania nie pozostawiają wątpliwości
fot. SHUTTERSTOCK

Kto z nas nie marzy o udanym małżeństwie? Chociaż nie istnieje jedna recepta na osiągnięcie sukcesu w związku, to jednak co jakiś czas psychologowie i badacze opracowują rady, które mogą pomóc w utrzymaniu dobrych relacji. Także naukowcy z USA przedstawili kilka porad dla osób, chcących stworzyć udany związek.

Naukowcy z Cornell University, jednego z najbardziej prestiżowych amerykańskich uniwersytetów, przeprowadzili wywiady z doświadczonymi małżonkami i na ich podstawie opracowali pięć sposobów na udane małżeństwo. Badacze rozmawiali z osobami, które są już kilkadziesiąt lat po ślubie i których miłość wiele przetrwała - wychowanie dzieci, utratę pracy, czasy kryzysu, choroby i wiele innych życiowych wyzwań.

Funkcję kierownika badania pełnił dr Karl Pillemer. Wraz z innymi zaangażowanymi w projekt przeprowadził wywiady z 700 starszymi Amerykanami - 58% stanowiły kobiety, a 42% mężczyźni. Średni wiek rozmówców wynosił 77 lat. Warto także wspomnieć, że ponad 300 z tych par ma za sobą wyjątkowo długi staż małżeński. Rekordziści byli razem aż 76 lat!

5 złotych rad dla osób, chcących stworzyć udany związek

Naukowcy ze swoimi rozmówcami poruszali wiele tematów. Pytali ich m.in. o to, jaki jest najlepszy sposób na znalezienie idealnego partnera oraz jak stworzyć trwałą i szczęśliwą relację. Z kolei ankietowanych rozwodników pytano o rady dla innych par, by mogły uniknąć podobnego losu. Finalnie badaczom udało się wyodrębnić pięć najczęściej powtarzających się rad dla osób, które marzą o udanym małżeństwie.

  • Naucz się komunikować. Czyli rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa

Ta rada, jak podkreślił Pillemer, wymieniana była przez rozmówców najczęściej. Wszyscy byli zgodni co do tego, że większość problemów w związku można rozwiązać poprzez szczerą rozmowę. Analogicznie, ankietowani rozwodnicy byli zgodni co do tego, że za rozpad ich małżeństwa w większości przypadków odpowiadał brak komunikacji.

  • Dobre poznanie swojego partnera przed ślubem

Jak opowiada autor badania, choć wielu naszych ankietowanych wstąpiło w związki małżeńskie bardzo młodo, to obecnym zakochanym radzą jednak się tak nie spieszyć. Zdecydowana większość ankietowanych stwierdziła, że niezwykle ważne jest, aby jak najlepiej poznać partnera przed ślubem i zgromadzić wspólne doświadczenia. Seniorzy podkreślali także, żeby nigdy nie liczyć na to, że ukochany/ukochana zmieni się po zawarciu małżeństwa.

  • Traktuj małżeństwo jako rzecz nierozerwalną, zawartą na całe życie

Badani radzili, aby małżeństwo traktować jako świętość, która jest nierozerwalna, nawet gdy czasem pojawiają się gorsze chwile, a nie jak dobrowolną współpracę, która trwa, dopóki jest pasja i namiętność. Przetrwanie razem tych trudnych okresów, znalezienie sposobów ich rozwiązania przynosi efekty w postaci umocnienia związku i większego spełnienia w późniejszym życiu.

  • Naucz się pracować zespołowo

Ankietowani zachęcają, aby w codziennym życiu korzystać z pracy zespołowej. Najprościej mówiąc, chodzi tu o to, by wszystkie problemy postrzegać jako wspólne, a nie takie, które dotyczą tylko jednego partnera. Seniorzy apelują, by trudności, choroby i niepowodzenia traktować jako "nasze", a nie "jej czy jego".

  • Wybieraj partnera podobnego do ciebie

Badani byli zgodni co do tego, że małżeństwo bywa czasem trudne. Dlatego - jak twierdzą - łatwiej wytrwać z kimś, kto podziela nasze zainteresowania, poglądy, historię. Najbardziej krytyczne są zaś zapatrywania na takie kwestie, jak wychowywanie dzieci, gospodarowanie pieniędzmi i religia.

Sprawdź też, jakie jest zachowanie mężczyzny, który chce zakończyć związek.

RadioZET.pl/Dobrebadanie.pl