Zamknij

11 błędów, które mogą zniszczyć związek. Te zachowania prowadzą do rozstania

Katarzyna Leszczyńska
09.10.2017 10:54
Błędy w związku, które mogą go zniszczyć
fot. pexels.com

Niektóre z tych rzeczy są naprawdę groźne dla twojego związku.

W każdym związku nadchodzą momenty kryzysowe. Niekiedy wydaje nam się, że nam to nie grozi, a nasza relacja z partnerem należy do tych idealnych. Są takie momenty, że podświadomie zaczynamy psuć nasz związek i po prostu nie zdajemy sobie z tego sprawy. Te rzeczy mogą wpłynąć na to, że wasza relacja się popsuje i zaczniecie myśleć o rozstaniu.

Poświęcacie sobie za dużo czasu

To dzieje się przede wszystkim na początku. Nowa miłość i euforia jej towarzysząca sprawiają, że chcemy spędzać z ukochanym jak najwięcej czasu. Wówczas zazwyczaj zaniedbujemy siebie, np. nie rozwijamy swoich pasji oraz naszych przyjaciół, których spławiamy, bo nie mamy dla nich czasu. Nie dość, że może to popsuć nasze relacje z nimi, to jeszcze sprawi, że nasz partner zacznie się nami nudzić a my nim. Lepiej wyważyć wspólny czas już od samego początku.

Żyjesz poprzednim związkiem

Choć w twoim życiu pojawił się już ktoś nowy, nie możesz zapomnieć o swoim byłym? Uważaj, bo wówczas nieświadomie będziesz porównywał jednego do drugiego. Nie dość, że będzie to męczyło ciebie, to jeszcze twojego nowego partnera, który jest oderwany od poprzednich relacji i chciałby być dla ciebie kimś wyjątkowym. Jak planujesz rozpoczęcie nowego związku, lepiej uporaj się najpierw z poprzednim.

Porównywanie

Do byłego partnera to jedno. Ale nikt nie lubi być porównywany, a zdarza się to niezwykle często, zwłaszcza, gdy się kłócimy. Ona porównuje go do swojego ojca lub znajomego, on ją do matki, albo swojej przyjaciółki. Gorzej być nie może. Zacznijcie dostrzegać swoje indywidualne cechy, a nie wytykać sobie do kogo to znowu jesteście podobni.

Dramatyzowanie

Lubisz skupiać na sobie uwagę najbliższych, a twoje życie przypomina dramat. Często się denerwujesz, a przy tym, zamiast normalnie porozmawiać, zaczynasz krzyczeć i histeryzować. W życiu jesteś strasznym pesymistą, z którym na dłuższą metę trudno jest wytrzymać. Nic więc dziwnego, że twój związek jest z góry skazany na porażkę – sam go skazujesz.

Kontrolujesz swojego partnera

To jest najgorsze przyzwyczajenie, jakie możesz wnieść do związku. Jeżeli co chwilę chcesz sprawdzić, kto do niego napisał i z kim wymienia wiadomości na Facebooku, albo co gorsze wchodzisz w nie i sprawdzasz, o czym pisze – to się nie uda. Przecież takie postępowanie pokazuje, że nie masz do niego za grosz zaufania. Weź też pod uwagę to, że jest to łamanie znanej od wieków zasady prywatności – nie czytamy cudzej korespondencji.

Zakładasz, że znasz go najlepiej

Na początku związku chcecie się poznać, rozmawiacie o swoich zainteresowaniach, planach, marzeniach. Po kilku latach przychodzi rutyna. Większość z nas zakłada, że zna swojego partnera na tyle, że nie potrzebuje dodatkowych informacji na jego temat. Jeżeli przestaliście rozmawiać o sobie nawzajem, może się okazać, że wasze drogi powoli się rozchodzą. Każdy się zmienia, a wraz z tym jego plany. Nie możesz zakładać, ze wiesz wszystko.

Na niektóre rzeczy w związku trzeba uważać
fot. pexels.com

Czekasz z okazaniem uczuć

Nie chodzi o to, żeby codziennie zapewniać się o miłości, choć na pewno będzie to miłe. Rzucanie jednak co chwilę „kocham cię” sprawi, że te słowa staną się dla nas obojętne. Przede wszystkim chodzi o to, żeby każdego dnia to uczucie okazywać. Dbanie o drugą osobę jest najważniejszą rzeczą w związku. Myślę, że podanie ciepłej, pachnącej kawy do łóżka o 6 rano, jest już ogromną oznaką miłości.

Pociąga cię to, co nieosiągalne

Choć obok ciebie jest ktoś, komu się podobasz, ty zawsze próbujesz zdobyć to, co nie jest w twoim zasięgu. W ten sposób nigdy nie znajdziesz ukochanego partnera. Pomyśl, że to co nieosiągalne, nie musi być lepsze. Jeżeli nie do końca znasz osobę, która ci się podoba, później może cię mocno rozczarować. Jeżeli w ogóle ją poznasz, w końcu to co nieosiągalne nie tak łatwo jest zdobyć.

Jesteś zachłanny

Ciągłe telefony, smsy, pisanie na Facebooku, zmuszanie do wrzucania wspólnych zdjęć na Instagrama – to może jedynie przygnębić twojego partnera. Związek jest przede wszystkim dla was, nie od tego, żeby dzielić się nim na każdym kroku. Owszem, możecie wrzucić wspólną fotę, np. z najlepszej imprezy w waszym życiu. Ale darujcie sobie i swoim znajomym oglądanie was na każdym kroku. Nie mówiąc już o ciągłym smsowaniu. To się wiąże z nieustanną kontrolą, każdy z nas potrzebuje odrobiny prywatności.

Wciąż ci czegoś brakuje

Jeżeli ciągle porównujesz wasz związek do innych par i krytykujesz nieustannie swojego partnera, nie wróży to wam nic dobrego. Wystarczy od czasu do czasu pochwalić się nawzajem i pokazać, że np. jesteś dumny z jego osiągnięć, żeby polepszyć wasze relacje. Wówczas możesz też oczekiwać, że i on chętniej będzie chwalił ciebie.

Nie rozmawiacie o problemach

To jest najgorszy błąd, jaki można popełnić w związku. Wszystkie problemy, a takie na pewno pojawią się w długim związku, należy rozwiązywać w zarodku. Jeżeli będziecie dusić w sobie to, co wam się nie podoba, i nie będziecie ze sobą szczerzy, w pewnym momencie wszystko wyjdzie w ogromnej kłótni, która niestety, ale może skończyć się burzliwym rozstaniem.

W związku należy pamiętać przede wszystkim o tym, że jesteście partnerami. Staraj się zachowywać tak jak chciałbyś, żeby i on cię traktował. Wówczas wasza relacja na pewno będzie bardziej udana. Przede wszystkim bądźcie ze sobą szczerzy, to jest najważniejsze.

Para