Zamknij

Zaręczyny - czym są, jak wyglądają i czym się różnią od oświadczyn? Wyjaśniamy różnicę!

30.09.2019
Aktualizacja: 30.09.2019 12:34

Zaręczyny to wyjątkowy czas, który pielęgnujemy w pamięci przez całe życie. Jak powinny wyglądać i skąd się wzięła ta tradycja? Czy zaręczyny i oświadczyny znaczą to samo? Tłumaczymy!

Zaręczyny
fot. Shutterstock

Po kilku latach związku zaczynacie planować wspólną przyszłość. Zaręczyny są symbolem tego, że zamierzacie spędzić ze sobą życie. Mogą być również sygnałem dla innych, że poważnie o sobie myślicie. Ich tradycja jest bardzo stara, ale w ostatnich latach uległa dużej zmianie. Podpowiadamy, jak wyglądały kiedyś zaręczyny i czym są współcześnie.

Zaręczyny - jaka jest ich historia i skąd się wywodzą?

Tradycja zaręczyn jest bardzo stara, opisywaną ją już nawet w Biblii. W starożytnym Rzymie mężczyzna wręczał swojej ukochanej monetę lub miedziany pierścień. Rodzice młodych spisywali coś w rodzaju umowy, kontraktu. Opisywano tam wzajemne oczekiwania, ale też zasady, których powinna przestrzegać panna młoda. Warto wspomnieć, że dawniej liczył się status materialny, a nie miłość.

Zerwanie zaręczyn najczęściej było uznawane za skandal i było bardzo piętnowane. Osoba, przez którą doszło do tego, była często na świeczniku i otwarcie ją krytykowano. 

Następnie uważano, że zaręczyny są ważne dopiero wtedy, gdy zgodę wyrazi ojciec panny młodej. Współcześnie podchodzi się do tego z większym luzem. Warto mieć na uwadze, że nawet współcześnie dla niektórych ojców może być to ważny gest.

Dopiero z czasem zaręczyny nabrały romantycznego charakteru. Niegdyś były bardzo formalne i przeprowadzane według utartego schematu.

Zaręczyny a oświadczyny - na czym polega różnica?

Oba słowa są używane zamiennie, ale czy słusznie? Okazuje się, że mają różne znaczenie. Oświadczyny są wtedy, gdy mężczyzna prosi swoją ukochaną o to, żeby została jego żoną. To od kobiety zależy, czy go przyjmie. Gdy zgodzi się, para jest ze sobą zaręczona.

Zatem oświadczyny są wstępem do zaręczyn. Oświadczyny odbywają się we dwoje i są złożeniem komuś propozycji wspólnego spędzenia życia. A z okazji zaręczyn dawniej przygotowywało się imprezę w domu panny młodej. Przeważnie zapraszano najbliższą rodzinę i przyjaciół na uroczysty obiad, podczas którego mężczyzna zakładał pierścionek na rękę ukochanej. Co więcej, ustalano wtedy datę i miejsce ślubu.

Zobacz także: Ślubna etykieta - jak się zachować na weselu i o czym należy pamiętać?

Zaręczyny - w gronie najbliższych czy na osobności?

Nie ma jednej metody. Warto jednak pomyśleć o drugiej osobie. Nie każda kobieta marzy o hucznych zaręczynach. Wręcz taki sposób może ją rozczarować i wprowadzić w zakłopotanie.

Wybierając miejsce i czas zaręczyn sugeruj się tym, co lubi druga osoba. Nie każda kobieta marzy o romantycznej kolacji w blasku świec. Sam moment zaręczyn jest bardzo emocjonalny i nie zawsze potrzeba do tego dodatkowej publiczności.

Współcześnie młodzi ogłaszają rodzicom, że mają zamiar wziąć ślub już po tym, jak sami podejmą decyzję. 

Zobacz także: Konsultant ślubny - jakie są jego zadania i czy warto skorzystać z jego pomocy?

Marzysz o tym, żeby zostać żoną? Sprawdź, czy się nadajesz do tej roli!

loader
Na zdjęciu pozuje uśmiechnięte małżeństwo. W tle widać czerwone róże.
Rozwiąż quiz

Odpowiedz na kilka pytań i przekonaj się jaką żoną będziesz w przyszłości

Na zdjęciu pozuje uśmiechnięte małżeństwo. W tle widać czerwone róże.

Lubisz gotować?