Zamknij

Wianek ślubny zamiast welonu - o czym trzeba wiedzieć i jak go wybrać?

16.07.2019
Aktualizacja: 16.07.2019 12:29

Wianek ślubny to coraz to modniejszy dodatek, na który decydują się panny młode. Jak go wybrać i o czym należy pamiętać?

Młoda Para
fot. Shutterstock

Popularne welony coraz częściej są zastępowane wiankami z kwiatów, które bardziej pasują do ślubów w stylu rustykalnym czy w stylu boho. Panna młoda może zdecydować się na kwiatki sztuczne, żywe lub kolię. Sprawdź, co trzeba wiedzieć!

Wianek na włosy a styl ślubu - jak wybrać?

Już na samym początku warto zaznaczyć, że również fryzura i cała biżuteria powinna być dopasowana do stylu, w którym zdecydowaliście się zrobić ślub.

Przede wszystkim delikatne wianki sprawdzą się na uroczystościach, którym blisko do natury - mowa o ślubach w stylu rustykalnym lub boho. Panna młoda może w tym przypadku postawić na delikatny, naturalny wianek

Panny młode rzadziej decydują się na wianki wykonane z żywych kwiatów. Powód jest prosty - ograniczona żywotność kwiatów. Szybko tracą one blask, bledną i więdną. Przez to trudno utrzymać wianek w ryzach.

A żadna panna młoda nie chce, by jej głowę zdobiły oklapłe kwiaty. 

Jeśli się już decydujesz na żywe kwiaty, to pamiętaj żeby odebrać wianek najwcześniej dzień przed ślubem. Kwiatki uplecione w wianek powinny być odpowiednio przechowywane - najlepiej w lodówce.

Wianek z żywych kwiatów zdecydowanie zachwyca, dodaje uroku i dodatkowo sprawia, że stylizacja panny młodej jest “romantyczna”.

Ślubne wianki na włosy - jakie są rodzaje wianków?

Warto wiedzieć, że opcji na wybór idealnego wianka ślubnego na włosy jest naprawdę wiele. Przede wszystkim istnieje kilka rodzajów wianków. 

  • wianek całkowicie upleciony z kwiatów - taki wianek często składa się z wielu rodzajów kwiatów, które przeplatają się między sobą. 
  • wianek z rozbudowanym jednym bokiem - kwiatki są umieszczone na jednym boku wianka. Ta wersja jest  bardziej subtelna i niezwykle dziewczęca. 
  • wianek typu opaska - taki wianek jest upleciony na pewnego rodzaju stelażu. Kwiatki znajdują się w centrum wianka. Takie wianki wystarczy lekko wsunąć we włosy.

Każda panna młoda powinna postawić na swoje ulubione kwiaty. Dodatkowo wianek może się różnić od bukietu, który będzie miała ze sobą panna młoda. Nie ma tutaj zasady, że wszystko powinno zostać wykonane z jego rodzaju kwiatów. 

Warto wiedzieć, że delikatne wianki można połączyć z welonem

Wianek powinien być jednak dopasowany do koloru włosów, oczu, cery i podkreślać naturalne piękno panny młodej.

Zobacz także: Co podarować Młodej Parze na ślub zamiast kwiatów? Jest kilka sprawdzonych rzeczy!

Wianek na ślub - o czym należy wiedzieć?

Niewiele przyszłych małżonek wie, że wianek wpleciony we włosy w dniu ślubu nie jest niczym nowym. Niegdyś był symbolem czystości, a przyszłe panny młody plotły go z kwiatków, które znajdowały się obecnie w ogrodzie. 

Niegdyś wybierano głównie polne kwiaty - chabry, maki, rumianek. Dzisiaj miesza się je z bardziej szlachetnymi kwiatkami

Minimalistyczne, drobne wianki idealnie sprawdzą się do długich, rozpuszczonych włosów. 

Warto układać wianek z sezonowych kwiatów. Latem wpleść w niego kłosy zboża, zimą jarzębinę czy drobne szyszki. 

Wianek nie musi być wykonany jedynie z kwiatów. Może być zrobiony z zielonych i efektownych liści

Wianek ślubny - cena

Wianek ślubny można wykonać samodzielnie. Jednak większość przyszłych panien młodych decyduje się na zakup u profesjonalistów. To przeważnie koszt w rzędzie 100-150 złotych. W zależności od tego, na jakie dodatki się zdecydujemy.

Wianek ze sztucznych kwiatów może być nieco droższy, szczególnie tych, które łudząco przypominają żywe kwiaty.

Zobacz także: Dekoracja kościoła na ślub – minimalizm czy przepych? Na co postawić?