Zamknij

Ślubna etykieta - jak się zachować na weselu i o czym należy pamiętać?

16.09.2019
Aktualizacja: 16.09.2019 09:48
Ślubna etykieta
fot. Shutterstock

Przygotowania do ślubu często trwają nawet kilka lat. Nic dziwnego, że młoda para marzy o tym, żeby wszystko poszło po ich myśli. Jak się zachować na weselu?

Coraz więcej par odchodzi od tradycyjnych wesel, co nikogo nie zwalnia z przestrzegania ślubnej etykiety. Są rzeczy, których nie wypada robić i takie, o których należy pamiętać. Ślubna etykieta dotyczy nowożeńców, ale też gości. Podpowiadamy, jak się zachować, żeby nie zaliczyć wpadki na ślubie.

Ślubna etykieta - koniecznie przeczytaj zaproszenie!

Młoda para pierwszy komunikat wysyła gościom wręczając im zaproszenia. To w nich znajdziemy najważniejsze informacje - od miejsca, dnia i godziny ślubu po detale dotyczące prezentów.

Większość młodych par życzy sobie obecnie, żeby zamiast prezentu, wręczyć im kopertę. Nikogo nie powinno to burzyć - zanim wpadniesz na pomysł, by kupić prezent, sprawdź, czy będzie to mile widziane. 

Z zaproszenia możemy również wywnioskować, czy jesteśmy zapraszani na wesele z osobą towarzyszącą, czy też dziećmi. To bardzo istotne - jeśli nie zostanie to zaznaczone, oznacza że zostaliśmy zaproszeni jedynie my sami. 

Warto sprawdzić, czy młoda para oczekuje od nas potwierdzenia przybycia. Brak odpowiedzi może być równoznaczny z rezygnacją z wzięcia udziału w uroczystości. 

Jeśli decydujesz się na zabranie osoby towarzyszącej ze sobą, to poinformuj młodą parę, kto to będzie. Dzięki temu imię i nazwisko tej osoby będzie mogło się znaleźć na drukowanych materiałach, na przykład winietkach.

Ślubna etykieta - czy istnieje system składania życzeń?

Kolejną kłopotliwą sytuacją może być składanie życzeń młodej parze. Warto wiedzieć, że najpierw życzenia składają świadkowie, następnie rodzice, dziadkowie, bliska rodzina, dalsza rodzina i dopiero na końcu przyjaciele i znajomi.

Zobacz także: Welon - jaka jest jego rola i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Ślubna etykieta - przemyśl wybór osoby towarzyszącej

Na weselu będzie dużo alkoholu, jednak warto zachować umiar. Nieodpowiednie zachowanie pod wpływem mocnych trunków nie jest mile widziane. Warto przemyśleć wybór osoby towarzyszącej, głównie ze względu na to, że bierzemy też odpowiedzialność za jej ewentualne nieeleganckie zachowanie. 

Ślubna etykieta - czy wypada relacjonować w social mediach?

Coraz więcej osób dzieli się każdym momentem życia w sieci. Nic dziwnego, że niektórzy chętnie relacjonują wesela w mediach społecznościowych. 

Media społecznościowe ułatwiają również kontakt z gośćmi przed ślubem. Podczas wesela każdy z nas powinien pamiętać, że internet jest przestrzenią publiczną. Nie wszystko powinno trafiać do sieci. 

Warto zapytać młodą parę, czy nie ma nic przeciwko, żeby udokumentować ich uroczystość w mediach społecznościowych.

Ostatnio pojawił się trend tworzenia wydarzeń na Facebooku. Pamiętaj, że w żadnym wypadku wirtualne zaproszenie nie może zastąpić tego tradycyjnego. 

Ślubna etykieta - jak się nie ubierać na wesele?

Warto wiedzieć, że etykieta ślubna dotyczy również kwestii ubioru gości. Wybrana stylizacja powinna być stonowana. W ten sposób okazuje się młodej parze szacunek, dlatego ubierz się formalnie.

W żaden sposób nie powinno się odwracać uwagi od panny młodej i jej małżonka. Unikaj nagości, przesadnych cekinów, białego koloru, mocnego makijażu

Zobacz także: Bukiet weselny z jednego rodzaju kwiatów czy wielu? Sprawdź, na co postawić!

Nie wiesz, jaki tort wybrać na wesele? Zobacz nasze propozycje!