Zamknij

Ślub kościelny. Czy można go wziąć w innej parafii?

22.10.2019
Aktualizacja: 22.10.2019 10:44

Ślub kościelny jest dla wielu osób prawdziwym i wyjątkowym przeżyciem. Często młoda para nie bierze jednak go w swojej parafii, a z różnych powodów decyduje się na ceremonię w innych miejscu. O czym należy wtedy pamiętać?

Młoda para przed kościołem
fot. Shutterstock

Ślub kościelny to jedna z najpopularniejszych form zawierania związków małżeńskich w Polsce. Zgodnie z tradycją ceremonia powinna się odbyć w parafii panny młodej. Coraz częściej wygląda to jednak zupełnie inaczej.

O tym, gdzie weźmiemy ślub decyduje wiele rzeczy. Jak sobie poradzić z organizacją ślubu w innej parafii oraz jakie formalności należy spełnić?

Ślub kościelny - dlaczego decydujemy się go wziąć w innej parafii?

Tradycja ma coraz mniejsze znaczenie w organizacji ślubów. Wiele par młodych decyduje się na wzięcie ślubu w innym kościele niż parafia panny młodej. Wynika to między innymi z problemów logistycznych lub określonych preferencji młodej pary.

Młodzi ludzie obecnie zmieniają miejsca zamieszkania i rzadko zostają w rodzinnych stronach, dlatego decydują się na ślub tam, gdzie osiedli. To naturalny proces i nikogo już nie dziwi.

W innym przypadku młoda para może się zdecydować wziąć ślub w parafii pana młodego. A najpopularniejszym rozwiązaniem jest branie ślubu w bliskiej okolicy sali weselnej. Dzięki temu wszystko odbywa się w jednym miejscu, a goście nie muszą przemierzać wiele kilometrów.

Warto wiedzieć, że wzięcie ślubu w innej parafii jest możliwe jedynie za odpowiednią zgodą. Co trzeba zrobić i o jakie dokumenty należy się postarać?

Zobacz także: Koszt wesela a ustalanie budżetu, czyli na co trzeba przeznaczyć najwięcej pieniędzy

Ślub kościelny - jakie formalności należy dopełnić, gdy bierzemy go w innej parafii?

Na wstępie warto zaznaczyć, że wzięcie ślubu w innej parafii to żaden problem. Wręcz przeciwnie - jest to popularne rozwiązanie i nie jest to trudne do załatwienia.

Należy jednak dopełnić kilku formalności. Czego potrzebujemy?

  • dokumentu zawierającego pozwolenie na wzięcie ślubu w innej parafii niż nasza. Sporządza ją ksiądz, który zaznacza, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by para zawarła małżeństwo poza swoją parafią.
  • warto się przygotować, że za dany dokument trzeba będzie zapłacić od 50 złotych do 200 złotych.

Ślub kościelny w innej parafii - o czym trzeba wiedzieć?

Warto ustalić datę i godzinę ślubu już na 1,5 roku wcześniej i od razu udać się do parafii, w której chcemy, żeby odbyła się nasza ceremonia. Niektóre parafie mają naprawdę wypełniony po brzegi kalendarz.

Natomiast jeśli chodzi o pozwolenie na ślub w innym miejscu, wystarczy wybrać się do parafii panny młodej lub pana młodego na kilka miesięcy wcześniej przed ślubem.

Koniecznie skorzystajcie z opcji, w której duchowny jednej z parafii przygotuje tak zwaną sublicencję. Prosto mówiąc, upoważni w ten sposób innego księdza do do sporządzenia protokołu ślubnego i zgłosi ślub do Urzędu Stanu Cywilnego.

To duże ułatwienie, bo jedna osoba zajmie się wszystkimi formalnościami, dzięki czemu unikniecie stresu i nieporozumień. A także zaoszczędzicie trochę pieniędzy.

Zobacz także: Błogosławieństwo ślubne - na czym polega i kogo dotyczy oraz jak się do niego przygotować?

Nie wiesz, jaką suknię ślubną wybrać? Zobacz!

loader
Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Sprawdź, która suknia ślubna do ciebie pasuje

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]

Twój ulubiony kolor pomadki do ust to: