Zamknij

Ślub jednostronny - jak zorganizować taką uroczystość?

17.05.2019
Aktualizacja: 17.05.2019 14:06
Nowożeńcy
fot. Shutterstock

Ślub jednostronny to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Dla kogo taka ceremonia jest przeznaczona i czy każdy może się na nią zdecydować?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Coraz więcej par decyduje się na wzięcie ślubu cywilnego lub ślubu jednostronnego. O ile ślub cywilny nikogo nie dziwi, to ten drugi termin nie zawsze jest zrozumiały dla przyszłych nowożeńców.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy każdy może wziąć ślub jednostronny, jak się do niego przygotować oraz jak wygląda sama ceremonia.

Podpowiadamy, jak wygląda organizacja ślubu jednostronnego!

Ślub jednostronny – czym jest?

Ślub jednostronny jest często nazywany małżeństwem mieszanym. To małżeństwo, które jest zawierane przez katolika i osobę, która jest innego wyznania wiary lub nie utrzymuje jedności z Kościołem.

Oznacza to, że osoba wierząca nie musi rezygnować z zawarcia ślubu kościelnego. Zatem ślub jednostronny można wziąć z osobą, która jest innego wyznania – na przykład prawosławnego lub anglikańskiego.

Taki ślub można wziąć również z osobą, która nie praktykuje.

Ślub kościelny jednostronny – z kim można go wziąć?

Osoba wierząca może zawrzeć ślub kościelny z osobą która:

  • została ochrzczona, ale jest ateistą,
  • została ochrzczona, ale od jakiegoś czasu nie chodzi do kościoła,
  • została ochrzczona, ale wyznaje inną wiarę,
  • jest osobą niewierzącą.

Zobacz także:  Wesele w stylu boho – jak powinno wyglądać?

Ślub kościelny jednostronny - potrzebne dokumenty

Żeby zawrzeć ślub kościelny jednostronny trzeba spełnić nie tylko wyżej wymienione warunki, ale również dopełnić szereg formalności. Po pierwsze trzeba uzyskać „dyspensę”.

Oznacza to, że osoba niewierząca musi podpisać dokument, w którym zadeklaruje, że nie będzie utrudniać małżonkowi praktykowania wiary. Osoba niewierząca musi się również zgodzić na wychowanie dzieci w wierze katolickiej.

Taki dokument zostanie przekierowany do biskupa – to on podejmuje decyzję, czy dana para będzie mogła przystąpić do związku małżeńskiego.

Bardzo ważne – jeśli nie spełnicie ustalonych warunków, to nie otrzymacie pozwolenia na ślub jednostronny.

  • osoba wierząca przede wszystkim musi zaznaczyć, że pod wpływem małżeństwa nie odsunie się od wiary i wychowa dzieci zgodnie z tradycjami chrześcijańskimi,
  • osoba niewierząca musi zapoznać się ze składanymi przyrzeczeniami – chodzi o to, żeby była świadoma treści przyrzeczenia.

Ślub jednostronny – jak wygląda?

Warto wiedzieć, że ślub jednostronny nie różni się bardzo od ślubu tradycyjnego. Goście mogą nawet nie zauważyć, że biorą udział w innej ceremonii.

Oczywiście trochę inaczej brzmi przysięga. Osoba wierząca składa przysięgę przed Bogiem, a osoba niewierząca mówi przysięgę, którą składa się w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Ślub jednostronny często odbywa się razem z mszą, ale może zostać też ograniczony do krótkiej ceremonii.

Osoba wierząca przystępuje również do spowiedzi i komunii. Osoba niewierząca nie jest do tego zobowiązana, nie musi również używać znaku krzyża.

Zobacz także:  Dekoracja kościoła na ślub – minimalizm czy przepych? Na co postawić?