Zamknij

Podwiązka ślubna - nieodłączny element kreacji panny młodej. Jak wybrać tą odpowiednią?

23.07.2019
Aktualizacja: 23.07.2019 12:39

Podwiązka ślubna to nieodłączny element kreacji ślubnej. Wie o tym każda tradycjonalistka! Co symbolizuje i na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru?

Podwiązka
fot. Shutterstock

Czym jest podwiązka? To część bielizny, delikatna tasiemka lub opaska, którą panna młoda zakłada na nogę. Niegdyś podwiązki miały służyć do podtrzymywania rajstop. Obecnie są atrybutem panny młodej, ale też piękną ozdobą.

Podwiązki - dlaczego się je zakłada?

Podwiązka ma znaczenie symboliczne, ale niegdyś uważano, że ma większą moc. Miała zapewnić namiętność, szczęście i powodzenie w małżeństwie. Według tradycji - pan młody powinien ją zdjąć zębami podczas nocy poślubnej. 

Podwiązki ślubne - jak wybrać?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów podwiązek. Różnią się one stylem, krojem oraz kolorem. Dawniej wybierało się jedynie te w kolorze białym lub kremowym. Obecnie panna młoda ma większy wybór. 

Warto wspomnieć, że według tradycji panna młoda powinna mieć na sobie coś niebieskiego, dlatego często można znaleźć podwiązki z elementami w tym kolorze. Mają one zapewnić wierność małżonka.

Przede wszystkim w kwestii wyboru panna młoda powinna się kierować głównie wygodą. W końcu spędzi w podwiązce wiele godzin. Nie powinna ona uwierać, obcierać i powodować dyskomfort

Zobacz także: Bukiet weselny z jednego rodzaju kwiatów czy wielu? Sprawdź, na co postawić!

Podwiązki ślubne - na co należy zwrócić uwagę?

Wybierając podwiązkę należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Dzięki temu unikniemy wpadek i zapewnimy sobie komfort i wygodę. 

  • ważne jest wybranie odpowiedniego rozmiaru podwiązki - nie powinna ona być zbyt luźna, bo wtedy będzie się zsuwać z nogi. Nie może być też zbyt ciasna, bo będzie uciskać. 
  • podwiązki są niekiedy bogato zdobione - posiadają liczne wstążeczki a nawet kryształki - upewnij się, że nie będą cię uwierać i podrażniać skóry.
  • sprawdź, czy podwiązka ma silikonowy pasek, dzięki niemu nie będzie się zsuwać z nogi.
  • im bardziej dopasowana sukienka, tym skromniejsza powinna być podwiązka. Inaczej będzie odznaczać na sukience.

Podwiązka ślubna - na którą nogę powinno się ją zakładać?

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie ubranie podwiązki ślubnej. Zgodnie z tradycją - zakłada się ją tuż przed ceremonią, zawsze nad kolanem i na lewą nogę. W ten sposób nie będzie ona krępować ruchów panny młodej. 

Panna młoda nie powinna zdejmować podwiązki podczas wesela. Ma to zrobić pan młody podczas nocy poślubnej. 

Podwiązki ślubne - gdzie kupić?

Podwiązkę ślubną warto kupić nieco wcześniej i odpowiednio dobrać jej rozmiar. Bez problemu znajdziemy ją w stacjonarnych sklepach z bielizną, ale również tych internetowych.

Piękne egzemplarze można znaleźć między innymi w Etam czy Intimissimi. Jeśli myślicie o inwestycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie, to zajrzyjcie do sklepu MOYE, gdzie wykonuje się podwiązki z wysokiej jakości jedwabiu.

Ceny podwiązek bywają różne i nie da się ich jednocześnie określić. Wiele zależy od stylu i kroju podwiązki. 

Ceny wahają się w przedziale 17-150 złotych. Bywają i droższe.

Zobacz także: Welon - jaka jest jego rola i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?