Zamknij

Plan stołów weselnych - jak usadzić gości, żeby wszyscy czuli się komfortowo?

23.06.2020 11:21
Młoda para i goście
fot. Shutterstock

Usadzenie gości przy stole spędza sen z powiek. Łatwo popełnić tutaj błąd. Jak usadzić gości, żeby nikt nie poczuł się pokrzywdzony?

Usadzenie gości to zadanie, które czeka każdą młodą parę. Najczęściej miejsca dla gości weselnych wybiera się tuż przed weselem. Przed młodą parą trudna decyzja - jest kilka sposobów na poradzenie sobie z tym trudnym zadaniem

Przede wszystkim warto też wiedzieć o tym, że istnieją zasady savoir-vivre, które mogą znacznie ułatwić podjęcie decyzji. Jak sobie poradzić z usadzeniem gości na weselu?

Plan stołów weselnych - od czego zacząć?

Młoda para, która bierze się za podział stołów na weselu, najczęściej chce uhonorować rodziców, świadków czy dziadków, ale jednocześnie mieć blisko przyjaciół.

Zależy im na komforcie wszystkich gości. Jest kilka zasad dotyczących wydzielania miejsc na ślubach. Nowoczesne pary niekoniecznie się na to decydują, ale warto je poznać. 

Zacznijcie od spisania wszystkich gości. Na początku niech każdy z was przygotuje swoją listę - możecie to zrobić na jednej kartce. 

Niektóre pary decydują się na rozdzielenie rodzin, uważając że to bezpieczne rozwiązanie. Weźcie pod uwagę, że niedługo obie rodziny będą również waszymi rodzinami. Może warto postawić na integrację? Dzięki temu unikniecie podziałów i nikt nie będzie patrzył na inną osobę krzywo.

Plan stołów weselnych - jak dobierać gości?

Młodzi najczęściej tworzą podziały na rodziny i bliskość spokrewnienia. Jeśli nie boicie się wymieszać rodzin, to możecie się trzymać kilku prostych zasad, które są kluczem do sukcesu. 

Warto dobrać ludzi pod względem wieku, zainteresowań lub osobowości. Wtedy nie będziecie mieć wątpliwości, że babcia dogada się ze starszymi ciociami, a wasze kuzynostwo z przyjaciółmi. 

Zobacz także: Winietki na stół weselny – jakie wybrać i czym się kierować?

Plan stołów weselnych - możliwe konfiguracje ustawienia stołów

Istnieją dwie możliwości rozstawienia stołów na sali weselnej. Pierwszy wariant jest nieco bardziej praktyczny i zdecydowanie łatwiej w ten sposób przypisać gościa do miejsca. Jakie są sposoby ustawiania stołów?

  • konfiguracja tak zwana “zamknięta” - to popularne rozwiązanie. W ten sposób można ustawić stoły na kilka sposobów: między innymi w kształcie kwadratu, prostokąta czy liter U,T, E.
  • konfiguracja tak zwana “rozrzucona” - w centrum sali weselnej jest ustawiony stół młodej pary, a goście siedzą przy okrągłych stołach. Ważne, żeby goście mogli swobodnie patrzeć na młodą parę.

Jak usadzić gości na weselu według tradycji?

Miejsce najbardziej reprezentacyjne powinno być zarezerwowane dla młodej pary. Najważniejsze żeby było widoczne dla wszystkich gości. 

Zasada savoir-vivre głosi, że kobieta powinna siedzieć po prawej stronie męża. Przy stole młodej pary mogą zasiąść świadkowie, rodzice lub nawet rodzeństwo. Warto wiedzieć, że według tradycji, rodzice panny młodej powinni usiąść obok pana młodego, a rodzice pana młodego obok panny młodej.

Warto pamiętać o ważnej zasadzie - obok panny młodej powinien usiąść świadek i jego osoba towarzysząca, natomiast obok pana młodego świadkowa i jej osoba towarzysząca. 

Miejsca dla chrzestnych, dziadków, rodzeństwa i innej bliskiej rodziny powinny znajdować się blisko pary młodej. Tradycja mówi, że kobiety nie powinny również zamykać stołu.

Coraz więcej młodych par nie zwraca uwagę na tradycję i ustala ułożenie stołów według własnych preferencji. 

Decydują się oni na to, żeby usiąść osobno - w ten sposób unika się problemów związanych z etykietą. 

Zdecydowalibyście się na wymieszanie rodzin przy stołach weselnych?

Zobacz także: Dekoracje ślubne - podążać za modą czy postawić na klasykę? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Wybór tortu na wesele wcale nie jest łatwym zadaniem! Sprawdź, jakie są teraz modne.